Kolory serów są zależne od wielu rzeczy! Żółte mogą mieć inne odcienie. Co ma na to wpływ?

Katarzyna Zawada
Co ma wpływ na barwę kupowanego sera?
Co ma wpływ na barwę kupowanego sera? pixabay.com/zalazaksunca
Gouda jaśniejsza niż ementaler? Sery różnią się od siebie kolorami. W klasyfikacji większość produktów dzielimy ze względu na rodzaj mleka. Warto pamiętać, że żółte sery powstają tylko z krowiego. Co więc decyduje o tym, że niektóre są blade, a niektóre wręcz intensywnie pomarańczowe?

Spis treści

Nie ma pizzy bez parmezanu lub porannej kanapki bez plasterka mazdamera. Polacy uwielbiają żółte sery i są one jednym z podstawowych produktów w wielu domach. Warto jednak wiedzieć, że spożycie powinno być umiarkowane, bowiem produkty są wysokokaloryczne i podnoszą poziom cholesterolu.

Komu żółty ser może zaszkodzić?

Codzienne spożywanie sera żółtego dobrej jakości, w rozsądnej ilości, nie powinno zaszkodzić zdrowym osobom. Jednak te będące na restrykcyjnych dietach oraz chorujące na niektóre przypadłości, powinny wyeliminować ser ze swojego menu albo mocno ograniczyć jego spożycie, pisze Marta Siesicka-Osiak, stronazdrowia.pl.

Po żółty ser nie powinny zbyt często sięgać osoby z nadciśnieniem, chorobami serca lub wątroby, a także nietolerujący laktozy.

Żółty ser z białego mleka. Magia?

Jeśli ser żółty powstaje z mleka krowiego, które jest białe, jak więc możliwe, że finalnie ma inny kolor? Działa tutaj nie magia, a natura. Za proces zmiany barwy odpowiada beta-karoten. Wypasane zwierzęta żywią się m.in. trawą, która zawiera dobroczynne związki. W procesie trawienia rozpuszczają się i trafiają do mleka. Sam pigment barwiący uaktywnia się dopiero przy tworzeniu wyrobu, gdy składniki poddawane są obróbce.

Nie zobaczymy kozich i owczych serów w wersji żółtej, jeśli takie się pojawią, możemy być pewni, że nie jest to naturalny barwnik. Tylko krowy w procesie trawienia przyswajają beta-karoten. Na intensywność produktów wpływa również pora roku. Gdy zwierzęta żywią się świeżą trawą w okresie letnim, obrobione sery są wyraziste. Z kolei zimą, gdy pokarm jest inny, także wyroby tracą na barwie.

Kuchenne barwniki. Nie tylko beta-karoten wpływa na kolor sera

Za naturalny proces barwienia odpowiada rozpuszczony w mleku beta-karoten. Na rynku są jednak sery, których kolor podkręca się innymi dodatkami. Najczęściej serowarnie wykorzystują wtedy przyprawy takie jak np. kurkuma lub szafran. Dodawanie barwnika rozpoczyna się tuż przed produkcją.

Przyjmuje się, że na 10 l mleka stosuje się 0,1-0,5 g barwnika (przyda się dokładna waga jubilerska). Do barwienia mleka przydaje się pipetka. Często barwniki sprzedawane są w buteleczkach umożliwiających dawkowanie płynu w kroplach – tłumaczą twórcy Pracowni Serów.

Serowarzy zwracają uwagę, że barwniki można wykonać samemu. Roztwór powstaje na bazie wybranej przyprawy, wody i nuty alkoholu. Dzięki temu ostatniemu wyroby nabierają koloru jednolicie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro