Ten grzyb może fascynować, grupy tworzą czarcie kręgi. Występuje w lasach, czasem w ogrodach. Czy kolczak obłączasty jest jadalny?

Katarzyna Zawada
Kolczaka obłączastego najłatwiej rozpoznać po kolcach pod spodem kapelusza.
Kolczaka obłączastego najłatwiej rozpoznać po kolcach pod spodem kapelusza. D J Kelly, own work, Public Domain, Wikimedia Commons
Świat natury potrafi zaskoczyć. Czasem wycieczka do lasu na grzyby może zakończyć się obfitymi zbiorami prawdziwków czy kurek, czasem to, na co natrafimy, wzbudza konsternację. Czarcie kręgi na pierwszy rzut oka wyglądają niepokojąco, jednak w przyrodzie jest to normalne zjawisko. Okręgi tworzą grzyby, które lubią pojawiać się w dużych ilościach. Wśród nich jest kolczak obłączasty. Czy nadaje się do spożycia?

Spis treści

Trwa narodowe grzybobranie. W październiku można jeszcze zebrać pełne kosze kurek, rydzów i borowików, na drodze pojawiają się też nieznane nam gatunki. W polskich lasach da się trafić na „kozie brody”, „kurczaki”, a nawet „porcelanowe grzyby”. Rosną również gatunki, które tworzą kręgi, są to np. kolczaki obłączaste.

Są grzyby, które lubią pojawiać się w dużych ilościach w postaci czarcich kręgów. Jednym z takich gatunków jest kolczak obłączasty (Hydnum repandum). Rośnie dość często pod bukami i świerkami na ilastych glebach zasobnych w węglan wapnia, poinformowało niedawno w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Baligród.

Tak wygląda kolczak obłączasty

Kolczak obłączasty jest dość charakterystycznym grzybem. Ma białą lub żółto-kremową barwę, a na owocnikach często pojawiają się zarodniki, czyli delikatne kolce. Nazywa się to kolczastym hymenoforem. Kapelusz zaś ma nieregularny kształt. Rośnie od lipca/sierpnia aż do listopada, nie jest wybrednym gatunkiem, radzi sobie zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.

Choć nazwa nie zachęca do spożycia, grzyb jest zaliczany do jadalnych. Leśnicy sugerują jednak, aby wybierać młode okazy, stare stają się gorzkie i ciężkostrawne. Wcześniej trzeba jednak usunąć kolce ze spodu kapelusza. Wielu grzybiarzy mówi, że nie są to grzyby, które należą do najsmaczniejszych, ale dobrze sprawdzą się w zupie lub sosie.

Nieco podobne do kolczaków obłączastych mogą być kolczaki rudawe, z daleka także kurki. Łatwo jednak można odróżnić gatunki poprzez sprawdzenie, który z nich posiada wspomniany już hymenofor.

Czym jest czarci krąg?

Czarcie kręgi mogą kojarzyć się ze światem magii lub różnymi ludowymi wierzeniami. W lasach lub na trawnikach jest to jednak naturalny proces rozrastania się grzybów, zwłaszcza na glebach, którym brakuje składników odżywczych lub mają w sobie butwiejące drewno.

Czarci krąg (czarcie koło) to regularny pierścień utworzony przez grzyby lub kolisty pas trawy w odmiennym odcieniu niż pozostała część trawnika albo łąki. Mogą one powstawać w lasach i na polanach, ale też parkach oraz w ogrodach. Nie zawsze krąg jest widoczny w całości, czasem ma postać łukowatą, pisze Katarzyna Laszczak, regiodom.pl.

Co ciekawe, nie tylko kolczak obłączasty może tworzyć takie kręgi. Wśród grzybów, które lubią bawić się z naturą, są m.in. gąski, czubajki i muchomory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro