Spis treści
Trwa narodowe grzybobranie. W październiku można jeszcze zebrać pełne kosze kurek, rydzów i borowików, na drodze pojawiają się też nieznane nam gatunki. W polskich lasach da się trafić na „kozie brody”, „kurczaki”, a nawet „porcelanowe grzyby”. Rosną również gatunki, które tworzą kręgi, są to np. kolczaki obłączaste.
Są grzyby, które lubią pojawiać się w dużych ilościach w postaci czarcich kręgów. Jednym z takich gatunków jest kolczak obłączasty (Hydnum repandum). Rośnie dość często pod bukami i świerkami na ilastych glebach zasobnych w węglan wapnia, poinformowało niedawno w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Baligród.
Tak wygląda kolczak obłączasty
Kolczak obłączasty jest dość charakterystycznym grzybem. Ma białą lub żółto-kremową barwę, a na owocnikach często pojawiają się zarodniki, czyli delikatne kolce. Nazywa się to kolczastym hymenoforem. Kapelusz zaś ma nieregularny kształt. Rośnie od lipca/sierpnia aż do listopada, nie jest wybrednym gatunkiem, radzi sobie zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.
Choć nazwa nie zachęca do spożycia, grzyb jest zaliczany do jadalnych. Leśnicy sugerują jednak, aby wybierać młode okazy, stare stają się gorzkie i ciężkostrawne. Wcześniej trzeba jednak usunąć kolce ze spodu kapelusza. Wielu grzybiarzy mówi, że nie są to grzyby, które należą do najsmaczniejszych, ale dobrze sprawdzą się w zupie lub sosie.
Nieco podobne do kolczaków obłączastych mogą być kolczaki rudawe, z daleka także kurki. Łatwo jednak można odróżnić gatunki poprzez sprawdzenie, który z nich posiada wspomniany już hymenofor.
Czym jest czarci krąg?
Czarcie kręgi mogą kojarzyć się ze światem magii lub różnymi ludowymi wierzeniami. W lasach lub na trawnikach jest to jednak naturalny proces rozrastania się grzybów, zwłaszcza na glebach, którym brakuje składników odżywczych lub mają w sobie butwiejące drewno.
Czarci krąg (czarcie koło) to regularny pierścień utworzony przez grzyby lub kolisty pas trawy w odmiennym odcieniu niż pozostała część trawnika albo łąki. Mogą one powstawać w lasach i na polanach, ale też parkach oraz w ogrodach. Nie zawsze krąg jest widoczny w całości, czasem ma postać łukowatą, pisze Katarzyna Laszczak, regiodom.pl.
Co ciekawe, nie tylko kolczak obłączasty może tworzyć takie kręgi. Wśród grzybów, które lubią bawić się z naturą, są m.in. gąski, czubajki i muchomory.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?