Truskawki sadzić jesienią czy wiosną? Rozstrzygamy dylemat dotyczący terminu. Co z koszeniem liści?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Truskawki sadzimy w dołki tak głęboko, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby.
Truskawki sadzimy w dołki tak głęboko, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby. pixabay.com
Sadzonki truskawek są sprzedawane głównie podczas wiosennych targów czy kiermaszy ogrodniczych, wtedy też bez trudu znajdziemy je w sklepach. Czy to jednak jedyny moment na posadzenie truskawek? Terminy są dwa, a nawet trzy, ten jesienny powoli się kończy, dlatego nie zwlekaj i dowiedz się, jak sadzić truskawki i czy nie jest za późno na koszenie liści.

Spis treści

Jesień to bardzo pracowity okres w ogródkach. Na działce trwają zbiory, nasadzenia, porządki. Kiedy najlepiej sadzić truskawki? Czy podobnie, jak większość drzew owocowych, właśnie jesienią?

Termin sadzenia truskawek

Truskawki sadzi się we wrześniu i w październiku oraz wczesną wiosną - tak wskazuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metodyce: Integrowana Produkcja truskawek. Autorzy tej instrukcji zaznaczają, że przy późno jesiennym sadzeniu truskawek występuje ryzyko uszkodzenia roślin zimą przez mróz.

Wiosna i jesień to niejedyne możliwości. GIORiN podaje, że plantacje truskawek można zakładać także latem, w końcu lipca i w pierwszej połowie sierpnia. Rośliny wówczas posadzone szybko się przyjmują i jeszcze przed zimą silnie się rozrastają.

Polski Związek Działkowców jest zdania, że ostatni moment na sadzenie truskawek minął we wrześniu. Jeśli nie zrobiliśmy tego w sierpniu, to we wrześniu mamy „ostatni dzwonek”. Pamiętajmy jednak, aby nie zwlekać z terminem sadzenia, im później to zrobimy, tym większe prawdopodobieństwo mniejszych plonów w następnym roku.

Jak sadzić truskawki i obok czego?

Sadzenie truskawek powinniśmy wykonać starannie, na takiej głębokości, na jakiej rosły w mateczniku (lub w doniczkach), a ziemia wokół nich powinna być dokładnie uciśnięta. Czym grozi sadzenie roślin zbyt głębokie lub za płytkie? Eksperci wyjaśniają, że powoduje zagniwanie lub przesychanie roślin, a źle posadzone rośliny słabiej rosną, a nawet zamierają.

Działkowcy radzą, by w towarzystwie truskawek posadzić warzywa cebulowe, takie jak:

  • cebula,
  • czosnek,
  • por,
  • szczypiorek.

Takie sąsiedztwo uchroni truskawki przed szarą pleśnią i innymi chorobami grzybowymi. Korzystnie ma działać również fasola i groch, bo zasilą glebę w azot.

Rozstawa, w jakiej wysadza się truskawki, jest uzależniona od maszyn i narzędzi jakie będą stosowane w czasie pielęgnacji gleby i roślin. W IP plantacje truskawek można prowadzić systemem rzędowym, rzędowo-pasowym i zagonowym. Przy systemie rzędowym rośliny sadzi się co 15-25 cm (na glebach żyznych nawet co 30 cm).

Odmiany deserowe odporne lub mało podatne na wertycyliozę, jak

  • Zanta,
  • Sonata,
  • Markat,
  • Pegasus,
  • Salsa,
  • Pandora,
  • Panon.

Kiedy kosić liście truskawek i czemu to służy?

Na dużych profesjonalnych plantacjach truskawek prowadzonych metodą integrowaną koszenie liści należy do zabiegów zalecanych, ale nie obowiązkowych. Wyjaśnimy więc krótko, czemu takie koszenie ma służyć. Spełnia funkcje fitosanitarne, gdyż ogranicza porażenie roślin przez białą i czerwoną plamistość liści, mączniaka prawdziwego truskawki, a także ułatwia zwalczanie roztocza truskawkowca.

Ważny jest termin koszenia liści truskawek. Zabieg ten należy wykonać nie później niż 2 tygodnie po zakończonych zbiorach.

Jeżeli opóźnimy koszenie, może to osłabić powstawanie koron bocznych oraz spowodować słabsze zawiązywanie kwiatów, których ilość decyduje o plonowaniu w roku przyszłym. Koszenie znacznie osłabia siłę wzrostu roślin, z produkcyjnego punktu widzenia jest korzystne, gdyż po skoszeniu rośliny wydają mniej rozłogów. Pierwsze koszenie wykonuje się nie wcześniej niż po pierwszym roku pełnego owocowania roślin.

Kolejna istotna kwestia przy tym zabiegu to wysokość koszenia, która powinna być dostosowana do wieku roślin. Liście młodych roślin kosimy na wysokości 3-5 cm nad powierzchnią gleby, zaś starszych – nie niżej niż 5-7 cm, żeby nie uszkodzić wierzchołków roślin, na których powstają kwiaty. Liście kosi się ręcznie lub mechanicznie.

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka: Integrowana Produkcja truskawek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie