Tylko od 10 do 15 tys. gospodarstw ma szanse na rozwój. Rolnictwo w Kujawsko-Pomorskiem

opr. ES
Podlaskie stoi bydłem mlecznym. Z kolei, w okolicach Opola - o wynikach rolnictwa - decyduje głównie produkcja roślinna. Co można powiedzieć o kujawsko-pomorskim rolnictwie?

Wyróżniamy się coraz większymi obszarowo gospodarstwami rodzinnymi. W przypadku Małopolskiego i Podkarpackiego, około 82% użytków rolnych znajdowało się w gospodarstwach o powierzchni do 5 ha. W naszym regionie mowa o 33%. Dodajmy, że 30% gospodarstw miało powyżej 15 ha.

Polecamy również:**AGRO Pomorska odcinek 17. Prawo wodne, drób i rachunkowość rolnicza [wideo]**

Jak wskazał podczas konferencji w Przysieku Tadeusz Sobczyński z KPODR, w dziale zwierzęcym podstawowe znaczenie ma u nas towarowa produkcja mleka i żywca wieprzowego. W dziale roślinnym - zbóż, rzepaku oraz buraków cukrowych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku odnotowano w województwie 2 842 gospodarstw powyżej 50 ha. W grupie 20-50 ha zaś : 9 807.

Około 10-15 tys. kujawsko-pomorskich gospodarstw ma przed sobą perspektywę rozwoju. Minimalna wielkość gospodarstwa pozwalająca na uzyskiwanie dochodów umożliwiających wystarczające inwestowanie, stale rośnie, wskazał Tadeusz Sobczyński. I podkreślił, iż - zważywszy na ewentualny, szybki wzrost gospodarczy, rosnące płace i zapotrzebowanie na pracę poza rolnictwem -
możliwości rozwojowe zachowają tylko odpowiednio większe gospodarstwa. W najbliższych latach ich liczba spadnie do około 7-10 tysięcy.

Przeczytaj też: Konstytucja dla rolnictwa w 2018. Jakie nowości zapowiada minister?

Jeśli chodzi o skup produktów rolnych w przeliczeniu na jednostki zbożowe z ha, w Kujawsko-Pomorskiem należy on do najwyższych w Polsce. Wyższy wynik osiąga tylko Wielkopolskie.

Tylko od 10 do 15 tys. gospodarstw ma szanse na rozwój. Rolnictwo w Kujawsko-Pomorskiem
freeimages.com

Powierzchnia pól bywa mała. To utrudnia korzystanie z nowoczesnych maszyn. Powierzchnia uprawy pszenicy w gospodarstwach do 5 ha wynosiła 0,77 ha. Zakładając, że była uprawiana na dwóch działkach, daje to przeciętną wielkość pola 0,38 ha.

Na hektar zużywa się w regionie dużo nawozów mineralnych. Z bilansu azotu brutto dla kraju i województw za lata 2012–2016 wynika, że nadwyżka tego składnika wynosiła w Kujawsko-Pomorskiem 71 kg na jeden hektar użytków rolnych. Średnie saldo dla Polski kształtowało się na poziomie 47,6 kg.

Dane pochodzą z referatu przedstawionego przez Tadeusza Sobczyńskiego podczas konferencji „Działania dostosowawcze gospodarstw rolniczych w województwie kujawsko-pomorskim na tle Polski i UE” w Przysieku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tylko od 10 do 15 tys. gospodarstw ma szanse na rozwój. Rolnictwo w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.