Tymianek wykorzystasz nie tylko w kuchni. Zrobisz z niego olejek eteryczny, odstraszysz komary i szkodniki w ogrodzie

Justyna Madan
Tymianek można posadzić w ogrodzie lub hodować w doniczce na parapecie. Obie opcje są w porządku, bo najważniejsze jest to, jak później ten tymianek wykorzystamy. A sposobów jest wiele.
Tymianek można posadzić w ogrodzie lub hodować w doniczce na parapecie. Obie opcje są w porządku, bo najważniejsze jest to, jak później ten tymianek wykorzystamy. A sposobów jest wiele. 123rf
Przyjemny zapach tymianku unosi się w ogrodzie. Jest nie tylko ziołowy, ale też lekko ziemisty. Można wykorzystać go w kuchni zarówno świeży, jak i suszony. No właśnie, ale czy tymianek musi być wykorzystywany tylko w kuchni? Jest pyszny i warto pokusić się o zrobienie chociażby tymiankowego masła, ale ta roślina ma dużo więcej zalet niż mogłoby się wydawać. Przedstawiamy sposoby na wykorzystanie tymianku w domu i w ogrodzie.

Ta mała, drzewiasta roślina jest doskonałym ziołem dla początkujących ogrodników, ponieważ rozwinie się nawet jeśli ją odrobinę zaniedbamy. Tymianek wybaczy zarówno niedostateczne podlewanie, jak i nadmierne przycinanie.

- Warto wiedzieć, że tymianek ma mnóstwo gatunków i wiele odmian, a jego polska nazwa to macierzanka. Tymianek pospolity można wyhodować z nasion, które sieje się na rozsadę w marcu-kwietniu. Nasiona są drobne, więc umieszcza się je płytko w ziemi. Trzeba im zapewnić ciepło, światło oraz umiarkowaną wilgotność podłoża. W maju tymianek można też posiać do gruntu, ale oczywiście jego zbiory będą późniejsze – wyjaśnia Katarzyna Laszczak, w swoim artykule dla portalu regioDOM.

Tymianek popularny w kuchni nie bez powodu

Ta łatwa w uprawie roślina dobrze komponuje się z wieloma potrawami, zarówno pikantnymi, jak i słodkimi. Używamy samych listków lub dodajemy całe łodyżki.

Tymianek świetnie komponuje się z mięsem, szczególnie jagnięciną i kurczakiem, z jajkami, a nawet z ciastem biszkoptowym. Sprawdzi się w daniach z serem, zupach i gulaszach, więc jak widać, ma bardzo wszechstronne zastosowanie.

Warto pamiętać, że tymianek należy dodać we wczesnym etapie gotowania. Roślina ta powoli uwalnia swoje oleje, więc potrzebuje trochę czasu, żeby nadać potrawie odpowiedni smak.

Łatwo też tymianek zasuszyć i dobrze się przechowuje, trzeba jedynie przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniku. Sposobów na wykorzystanie tej rośliny jest wiele, szkoda nie przetestować chociaż kilku z nich.

Jak zrobić olejek eteryczny z tymianku? Sprawdź instrukcję krok po kroku

Źródło: Rural Sprout

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro