W grudniu cena mleka wzrosła, ale w tym roku ma już zacząć spadać - tak twierdzą eksperci

(koci)
W grudniu najwięcej za mleko otrzymywali rolnicy z woj. podlaskiego
W grudniu najwięcej za mleko otrzymywali rolnicy z woj. podlaskiego Polska Press
W grudniu 2017 roku średnia cena skupu mleka wyniosła 152,49 zł/1 hl i była wyższa o 12,2 proc. niż w grudniu 2016 r. i o 0,8 proc. od ceny wypłaconej w listopadzie 2017 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W ostatnim miesiącu minionego roku znowu za mleko otrzymywali najwięcej rolnicy z woj. podlaskiego. Płacono tu średnio 161,87 zł/hl. Dla porównania, w listopadzie średnia cena mleka w woj. podlaskim wynosiła 158,02 zł/hl. Na drugim miejscu – pod względem ceny skupu mleka – znajdowało się woj. warmińsko-mazurskie. Tutaj producenci otrzymywali 160,74 zł/hl. Na kolejnej pozycji uplasowało się woj. zachodniopomorskie (156,68 zł/hl).

Natomiast najniższe ceny za mleko otrzymują niezmiennie rolnicy z woj. małopolskiego – w grudniu było to 136,18 zł/hl. Na niewiele wyższą cenę mogli liczyć producenci z woj. łódzkiego (137,17 zł/hl). Natomiast w woj. świętokrzyskim w grudniu rolnicy otrzymywali za mleko 141,38 zł/hl.

Tak miało być

Paweł Wyrzykowski, analityk sektora agro BGŻ BNPParibas tłumaczy, że tak jak przewidywano, cena mleka rosła do końca roku, zwłaszcza że w grudniu mleczarnie wypłacają swoim dostawcom różnego rodzaju premie (a rok 2017 był bardzo dobry). Warto pamiętać, że chociaż w minionym roku ceny mleka w skupie nie spadły, to widoczny był już spadek cen produktów mleczarskich.

Czytaj też: Ceny serów w Polsce już znacznie spadły, wszystko przez import. Branża mleczarska chce wyjaśnić tę sprawę

Choć eksperci twierdzili, że od początku tego roku w kraju nastąpi spadek cen mleka, styczniowe aukcje Fonterry pokazały co innego – dwukrotnie odnotowano wzrost cen.
Analityk sektora agro BGŻ BNPParibas tłumaczy, że wzrosty te spowodowane były obawami, że nastąpi spadek produkcji mleka w dotkniętej suszą Nowej Zelandii. Ale teraz już wiadomo, że nie będzie on tak duży, bo spadły deszcze i stan pastwisk poprawił się.

Eksperci prognozują ceny

Co zatem czeka producentów mleka w tym roku? Według zespołu ekspertów ds. prognozowania cen podstawowych produktów rolno-żywnościowych, powołanego przez dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w marcu cena mleka może wahać się w granicach 135-142 zł/hl, a w czerwcu 132-141 zł/hl.

Zdaniem Pawła Wyrzy­kowskiego, prognozy te wynikają w dużej mierze z sezonowego spadku cen. W ubiegłym roku tego sezonowego spadku w miesiącach letnich w ogóle nie było. W tym roku sytuacja na rynku światowym i unijnym jest inna. W UE odbudowuje się produkcja mleka, następuje wzrost podaży.

Antoni Dąbrowski, rolnik ze wsi Mikuty, ma nadzieję, że prognozy te się nie sprawdzą.

– Kiedy analitycy przewidywali wzrost cen mleka, musieliśmy na niego poczekać. Mam nadzieję, że tak będzie i teraz – mówi.
Z obecnych cen mleka jest on zadowolony.

Mówi, że w grudniu w jego mleczarni cena wynosiła ok. 2 zł/l (zależała od indywidualnych parametrów mleka oraz wielkości produkcji).

Przypomnijmy, że w minionym roku wzrost cen na rynku światowym był wynikiem ograniczenia podaży mleka w pierwszych miesiącach oraz wzrostu popytu na produkty mleczarskie. W I kw. 2017 r. produkcja mleka u czterech największych eksporterów produktów mleczarskich była o 0,9 proc. mniejsza niż przed rokiem. Kolejny rok zwiększało się zainteresowanie produktami mleczarskimi ze strony Chin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W grudniu cena mleka wzrosła, ale w tym roku ma już zacząć spadać - tak twierdzą eksperci - Gazeta Współczesna