Wielki powrót zimy. Pogoda na weekend przyniesie śnieg i mróz. Jak zabezpieczyć pole, balkon i ogródek przed ochłodzeniem?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pierwszy weekend kwietnia nie przywita nas promieniami słońca. Będzie zimno, a w wielu miejscach spadnie śnieg.
Pierwszy weekend kwietnia nie przywita nas promieniami słońca. Będzie zimno, a w wielu miejscach spadnie śnieg. pixabay.com/MaDzi
Długo nie nacieszyliśmy się wiosną. Pogoda na pierwszy weekend kwietnia 2022 dosłownie płata nam figle. W wielu regionach Polski trawę już przysypał śnieg, a to nie koniec pogodowych zawirowań. Będą opady śniegu lub deszczu, a nocą wskaźniki na termometrach spadną poniżej zera. Za gwałtowne ochłodzenie i mróz odpowiedzialne są wiry niżowe, w tym bałkański niż Katharina. Ten stan utrzyma się nie tylko 1-3 kwietnia, ale przez kolejne dni. Kiedy możemy spodziewać się ocieplenia? Jak w tym trudnym czasie zadbać o rośliny, które na dobre poczuły wiosnę?

Stare przysłowia to jednak skarbnica mądrości. „W marcu jak w garncu”, czy też „kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata” – przełom marca i kwietnia doskonale odzwierciedla te porzekadła. Zamiast cieszyć się słonecznymi promieniami, pierwszy weekend kwietnia przyniesie ochłodzenie i mróz. Ten stan niestety utrzyma się przez kolejne dni.

Pogoda na weekend 1-3.04.2022. Zima spłatała nam figla

Do Polski w wielu miejscach zawitał śnieg lub deszcz ze śniegiem. Prognozy pogody na pierwszy tydzień kwietnia nie są łaskawe, opady utrzymają się przez kilka dni. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę, zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i wschodzie pojawią się chmury i opady śniegu, zaś niedziela przyniesie opady jedynie na zachodzie, w górach i rejonach podgórskich. Temperatury w dzień utrzymają się powyżej zera, w nocy przewidziane są spadki i kilkustopniowy mróz.

Po weekendzie spadnie deszcz lub deszcz ze śniegiem. Kiedy wróci ciepło?

Po weekendzie w większości miejsc pojawią się wiatr oraz opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Zwłaszcza nad morzem i w górach w nocy, z poniedziałku na wtorek, porywy mogą sięgać 90 km/h, dla reszty kraju przewidziano 80 km/h. Ocieplenie może pojawić się w drugiej połowie tygodnia, gdzie temperatura w nocy przekroczy 1 stopień Celsjusza.

Zmiana pogody nie będzie korzystna dla roślin. Jak je zabezpieczyć przed mrozem i wiatrem?

Część roślin rozpoczęła kwitnienie, więc spadek temperatur i śnieg mogą dla nich stanowić szok. Choć przypływ zimy w kwietniu nie jest czymś nowym, to w tym roku wiosna zawitała dużo wcześniej i przyspieszyła cykl rozwoju wielu kwiatów. Podobnie sytuacja wygląda na wsiach, gdzie rośliny z upraw polowych zaczęły wegetację kilka tygodni temu.

Jak zadbać o rośliny ogrodowe, balkonowe i uprawy na polach?

Rośliny ogrodowe oraz ziemię najlepiej okryć specjalną włókniną, dzięki czemu mróz nie będzie im straszny. Można również wybrać stroisz, czyli gałązki drzew i krzewów, które posłużą jako bariera. Na balkonie ratunkiem będą zwykłe wiaderka lub kartony, które ochronią nie tylko przed spadkiem temperatur, ale i wiatrem. Trzeba jednak pamiętać, aby w dzień dać kwiatom dostęp do powietrza. W przypadku niektórych ciepłolubnych gatunków, dobrze przenieść je do domu na czas pogodowego załamania.

Agrowłóknina dobrze sprawdzi się także w przypadku upraw. Posadzone ziemniaki lub cebule mogą zostać zniszczone bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dla rzepaku z kolei mróz oznacza stres, co może odbić się na słabszym wzroście. Gdy mrozy miną, a temperatura wróci na prawidłowe wiosenne tory, warto wykonać zabiegi, które odbudują rośliny. Najlepiej postawić na mikro i makroelementy w zabiegach dolistnych. Rolnicy często po przymrozkach aplikują potas, wapń i bor. Dolistne odżywianie przyda się również zbożom, które najpierw powinny zregenerować się po szoku termicznym, a następnie otrzymać odpowiednie dawki nalistne.

Prognozy pogody zapowiadają mróz raczej w porach nocnych, warto na bieżąco śledzić, jak zmienia się front i jak duże będą spadki temperatur. Niektóre rośliny są odporne na niewielkie ochłodzenia i nie będą potrzebowały ingerencji człowieka.

Źródło: IMGW

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie