Wywóz nieczystości musi być zgodny z prawem. Samorządy sprawdzą, czy robisz to dobrze! Za utrudnianie kontroli przewidziano kary

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kontrole mają wskazać, kto nie płaci za wywóz szamba lub odprowadza ciekłe nieczystości w niewłaściwy sposób.
Kontrole mają wskazać, kto nie płaci za wywóz szamba lub odprowadza ciekłe nieczystości w niewłaściwy sposób. Ludwik Kostus/Gazeta Krakowska/zdjęcie ilustracyjne
Wszystko wskazuje na to, że ścieki będą monitorowane przez lokalne władze. Dokładniej, szamba i przydomowe oczyszczalnie znajdą się na celowniku samorządów. Dla tych, którzy niezgodnie z prawem pozbywają się nieczystości lub będą utrudniać przeprowadzenie kontroli przewidziano kary.

Wskazane kontrole

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy o prawie wodnym, który zostanie poddany opiniowaniu. Głównym założeniem jest ujednolicenie sposobu gospodarowania odpadami ciekłymi. Gdy ustawa wejdzie w życie, gminy będą mogły skuteczniej kontrolować sposób wywożenia nieczystości.

Kontrole mają wskazać, kto nie płaci za wywóz szamba lub odprowadza ciekłe nieczystości w niewłaściwy sposób. Właściciele posesji będą więc musieli udokumentować usługi wykonywane przez:

  • gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
  • gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej,
  • gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego osady ściekowe z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków od właścicieli nieruchomości, poprzez okazanie takich umów i dowodów uregulowania opłat za usługi.

Za utrudnianie kontroli przewidziano grzywny

Tych, którzy nie będą współpracować z urzędnikami czekają kary.

To też może Cię zainteresować

- Kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli, o której mowa w art. 6 ust. 5a – podlega karze grzywny – czytamy w ustawie.

Co ciekawe, nowelizacja zakłada również, że za brak kontroli w kwestii umów na wywóz szamba odpowiedzą władze samorządu.

- Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który nie wykonuje obowiązku, o którym mowa w art. 6 ust. 5a – podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości od 10 000 zł do 50 000 zł – głosi zapis.

Termin wejścia w życie przepisów nie jest znany, ale według projektu do 31 grudnia 2027 roku gminy będą musiały dostosować się do wymogów odnośnie odprowadzania ścieków.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.