Wzrastające koszty produkcji jabłek będą problemem sadowników. Szansą staje się rynek brytyjski?

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
unsplash.com/Terra Slaybaugh
Zaczęły się zbiory jabłek wcześniejszych i jesiennych odmian. Przybywa ich w sprzedaży, a Unia Owocowa, stowarzyszenie polskich dystrybutorów owoców i warzyw, przygląda się sytuacji na europejskim rynku i światowych zagrożeniach oraz szansach dla naszych jabłek.

Spis treści

Prognozy dla sadowników i zbiorów 2023

Prognozy mówią o spadku zbiorów od 9 do 11 procent w sadach jabłoniowych w Polsce. Mniejszy plon to jednak niejedyne zmartwienie. Producenci spodziewają się w nadchodzącym sezonie, że coraz większym problemem dla europejskich sadowników będą wzrastające koszty produkcji jabłek.

Unia Owocowa wyliczyła, że w 2021 roku w Niemczech koszty produkcji jabłek na 100 kg w euro wyceniano na 51 euro, dziś te same koszty produkcji sięgają 61 euro i więcej. Kolejna negatywna przesłanka to inflacja, która oznacza, że maleje zasobność portfela europejskich konsumentów.

W większości krajów UE nastąpił dramatyczny wzrost udziału wydatków na żywność w budżecie gospodarstw domowych, które coraz częściej rezygnują z zakupu owoców na rzecz artykułów pierwszej potrzeby.

Eksperci z UE wskazują również na rosnący protekcjonizm handlowy w wielu krajach, którego przykładem może być Egipt, nakładający coraz wyższe ograniczenia na import jabłek, co skutkuje spadkiem sprzedaży na poziomie blisko 28% z krajów UE. Egipt jest jednak rynkiem, który po gwałtownym spadku w zeszłym roku, ma się odbudować w nadchodzącym sezonie, ale z wieloma zmianami np. przekazywanie funduszy MFW importerom oraz z podatkiem celnym w wysokości 10% na towary luksusowe, w tym jabłka.

Miejsce dla jabłek w Wielkiej Brytanii oraz Indiach

Z przekazu Unii Owocowej wynika, że szansą dla polskiej produkcji jabłkowej mogą być zmiany na rynku brytyjskim. Jak podaje stowarzyszenie, Wielka Brytania potwierdziła bowiem wstępne nieoficjalne informacje o swoich niskich plonach – spadek o 45 000 ton w produkcji jabłek w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Pomimo prób zdominowania tego rynku przez eksporterów z Francji, na tym rynku mogą pojawić się szanse również dla importu z Polski, szczególnie, że Wlk. Brytania odracza kontrole i ułatwia procedury wjazdu.
Proces wstępnego zgłoszenia wysyłki zostaje anulowany, a konieczność uzyskania świadectwa fitosanitarnego jest dalej odkładana i mało prawdopodobna, gdyż owoce i warzywa są uważane za produkty niskiego ryzyka.

– Na szczeblu UE powinny zostać zachowane dobre proporcje pomiędzy rynkiem produktów świeżych a rynkiem owoców kierowanych do przetwórstwa. Popyt ze strony przemysłu może rosnąć ze względu na niższe zbiory w Polsce – podkreśla Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Unii Owocowej.

Kolejna luka może pojawić się w Indiach, gdzie prognozowany jest spadek produkcji z 2,8 mln ton do 1,9 mln ton jabłek. Indie to rynek, który może dalej rosnąć dla eksportu z UE, ale może też stać się wyzwaniem dla polskich eksporterów ze względu jabłka pochodzące z Iranu lub wznowienie eksportu jabłek z USA po zniesieniu cła wyrównawczego wynikającego z polityki prezydenta USA Donalda Trumpa.

Unia w przeglądzie sytuacji na świecie zwraca uwagę także na niskie zbiory w Chinach. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku Chiny obniżyły eksport z 360 000 T do 310 000 T na rynek azjatycki m.in. do krajów w Indonezji, Wietnamu, Bangladeszu, Tajlandii, i Malezji.

W eksporcie z polskimi jabłkami będą jednak rywalizować owoce z Turcji, Serbii i Mołdawii, gdzie spodziewany jest wzrost produkcji. Kraje te bowiem poszukują nowych możliwości otwarcia rynków na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Produkcja jabłek w Azji Środkowej i na Kaukazie może wzrosnąć o 5%, ale problemem tej produkcji jest jej raczej niska jakość. Dynamicznie wrasta także produkcja w Gruzji, rozwijana z rządowym planem wsparcia, ale jest ona w znacznym stopniu uzależniona od rosyjskiego rynku i dostępu do centrum logistycznego w Azerbejdżanie dla Iranu od Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro