XVII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie na lotnisku w Masłowie z Czerwonymi Gitarami

Agata Kowalczyk
Aleksander Piekarski
Rolnicy z ziemi świętokrzyskiej podziękowali za tegoroczne plony. XVII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Masłowie na lotnisku.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły pod pomnikiem Jana Pawła II w Masłowie, gdzie zebrali się goście i przeszli w barwnym korowodzie do kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.- Spraw panie, abyśmy nauczyli się dzielić tymi darami z każdym, kto znajdzie się w niedostatku - mówił w czasie święcenia wieńców przygotowanych przez każdy świętokrzyski powiat proboszcz parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

Po mszy świętej i poświęceniu dożynkowych wieńców przedstawiciele wszystkich 13 powiatów naszego województwa poprowadzeni przez starostów dożynek Beatę Popis z Obic (gmina Morawica) i Michała Nawarro z Jędrzejowa przeszli główną ulicą Masłowa na lotnisko. - Staropolskim zwyczajem kłaniamy się rolnikom i dziękujemy im za pracę i za plony - dodał marszałek województwa świętokrzyskiego,Adam Jarubas.

Przypomniał, że tegoroczny rok był trudny dla rolników. - Zbiory zbóż były dobre, ale ceny w skupie nie pokrywają kosztów produkcji - kontynuował. Zadowoleni mogą być tylko rolnicy, którzy uzyskują najwyższe plony z hektara. Pojedynczym rolnikom trudno utrzymać się na rynku.

Spośród 13 wieńców dożynkowych przygotowanych przez każdy powiat specjalna komisja wybrała najpiękniejszy, który pojedzie na Dożynki Prezydencie w Spale. Zaszczyt reprezentowania naszego województwa przypadnie powiatowi sandomierskiemu - wybrano wieniec z Koprzywnicy.

Po części oficjalnej scenę zajęły zespoły ludowe. Furorę zrobiła Grupa Obrzędowa „Żeńcy” ze Skalbmierza, której członkowie ubrani w białe, lniane stroje z minionych wieków wyposażeni w kosy i inny sprzęt pokazywali, jak dawniej wyglądały żniwa. - W takich strojach dawniej chodziło się na wsi. Mamy jeszcze słomiane buty, ale zostały w autokarze, przemokłyby w taką pogodę - mówi Lilla Kania.

15 hektarów płyty lotniska wypełniło się straganami, na których prezentowano lokalne produkty. Grażyna Borkowska reprezentująca Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego zachwala jabłka, gruszki, powidła morelowe i ciasteczka orkiszowe, wszystko z własnego gospodarstwa w Zawichoście.

O godzinie 20 koncert da zespół Czerwone Gitary.

ZGŁOŚ KANDYDATÓW DO KONKURSÓW. CZEKAJĄ WYJĄTKOWE NAGRODY I ATRAKCJE DLA WSZYSTKICH:

Rolnik Roku 2017

Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017

Agro - Wypoczynek 2017

Agro - Biznes 2017

Firma Przyjazna Rolnikowi 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: XVII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie na lotnisku w Masłowie z Czerwonymi Gitarami - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzcin
No właśnie wieniec zrobiony przez mieszkańcow Krzcina z gminy Koprzywnica!!!!!!!
B
B...
W dniu 04.09.2017 o 10:39, Gość napisał:

A nie jest szlachcicem już  parę ładnych lat   ,i  ma stanowisko ,sytą wypłatę , podejmuje decyzje kierownicze personalne  itp, liczą  się  z nim  jako marszałkiem  PSL w świętokrzyskim ,                    na gospodarstwie i orce ziemi  byłby niczym  takim chłopkiem  i miałby tylko kombajn  i ciągnik  i trochę trzody  chlewnej  a  tak  to jest  tak ubrany  jak SZLACHCIC  I JEST  to  PANISKO  tak na całego .  

Zaraz tam szlachcic... Bez wąsa to nie szlachcic.

G
Gość
W dniu 04.09.2017 o 08:34, Gość napisał:

Świnia powie że deszcz pada gdy się na nią pluje.

a to już od dawnych lat z dziada pradziada i do dziś dnia .

G
Gość
W dniu 03.09.2017 o 21:32, pan na zamku napisał:

a co ten Jarubas przebrał się za szlachcica?zdaje się, że jego nazwisko nie znajduje się w herbarzu, raczej w Liberum Hamorum... :blink:  :D

A nie jest szlachcicem już  parę ładnych lat   ,i  ma stanowisko ,sytą wypłatę , podejmuje decyzje kierownicze personalne  itp, liczą  się  z nim  jako marszałkiem  PSL w świętokrzyskim ,                    na gospodarstwie i orce ziemi  byłby niczym  takim chłopkiem  i miałby tylko kombajn  i ciągnik  i trochę trzody  chlewnej  a  tak  to jest  tak ubrany  jak SZLACHCIC  I JEST  to  PANISKO  tak na całego .  

J
Jan
Wieniec,ktory wygral byl robiony w miejscowosci Krzcin,I ludzie z Krzcina go robili I to ich zasluga.Niech sie gmina Koprzywnica nie podpina do tego wienca.A dziennikarze niech pisza Krzcin z gminy Koprzywnica.
G
Gość

Świnia powie że deszcz pada gdy się na nią pluje.

G
Gość

Ale się wystroił Jarubas. Jedynie co tym chłopkom wychodzi to właśnie stroje ludowe, tańce, okowita. wziąść się nie za świętowanie tylko za prace dla społeczeństwa bo kieleckie to zaścianek zacofania wschopdniego

Z
ZYGMUNT CZESŁAW

Frekfencja na dożynkach - takie większe wiejskie wesele. To koniec kariery Jarubasa / kandydat na Prezydenta Polski poparcie 1,2% - ps. błąd statystyczny/ i psl. Nikt już nie traktuje ich poważnie. Niech Jarubas weżmie gitarkę i śpiewa = po co Czerwone Gitary , niech  Jarubas zatańczy po co koło gospodyń wiejskich , jeszcze Żołądek zawyj....zaśpiewa i koncert jak ta lala. To ostatnie wasze podrygi ,koniec degradowania tego województwa , niekompetencji , arogancji , niedouczenia , brudnych butów i przemówień o niczym. Jarubas na pomocnika magazyniera w GS w Błotnejwoli , Piecyk na pomocnika palacza c.o w Oksie , Godowski tam skąd przyszedł na salowego do Morawicy.

 
B
Bogdan Migas

Tak komunisci i PSL oraz ks. proboszcz i pani wojwewoda od XVII lat rozbijaja rolnikow organizujac w tym samym dniudozynki, co na Jasnej Gorze.

p
pan na zamku

a co ten Jarubas przebrał się za szlachcica?

zdaje się, że jego nazwisko nie znajduje się w herbarzu, raczej w Liberum Hamorum...

:blink:  :D