Z dostępnością maszyn i urządzeń rolniczych w 2022 może być gorzej. Sprzedaż ciągników będzie niższa?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Co czeka rynek maszyn i urządzeń rolniczych w 2022 roku? Jaki był 2021? Koniec roku to jak zwykle czas podsumowań. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprzedaży ciągników, temu, jak pandemia wpływa i wciąż może oddziaływać na dostępność maszyn i jakie są prognozy ekspertów na 2022 rok.

Na pytaniami o to, jaki był 2021 rok dla sektora maszyn i urządzeń rolniczych odpowiada Tomasz Rybak, Manager Projektu Agritrac (agencja Martin&Jacob).

Dostępność ciągników w dobie pandemii. Podsumowanie 2021 i prognoza dla rynku maszyn na 2022 rok

Zdaje się, że brak komponentów nie zachwiał tak rynkiem maszyn rolniczych, jak w przypadku samochodów osobowych. Na nowe auta trzeba czekać wiele miesięcy. Jak jest w przypadku ciągników i innych maszyn oraz urządzeń?

- Patrząc tylko i wyłącznie na wyniki rejestracji ciągników, faktycznie można powiedzieć, że nic złego się nie wydarzyło, a wręcz przeciwnie, ogólna sytuacja w branży rolniczej ma się dobrze. Jednak do końca tak nie jest, ponieważ, każda z gałęzi rolnej ma swoje problemy. Choćby nadal panujący ASF czy ptasia grypa, a dzisiaj wysokie ceny nawozów.

To też może Cię zainteresować

I tych czynników jak zawsze jest wiele... Natomiast jeżeli chodzi o branżę maszynową, ona również ma swoje problemy z dostępnością maszyn, jednak całkiem dobrze zaopatrzone stoki dealerów spowodowały, że mieli oni co sprzedawać, ale i również spotkali się z problemami opóźnień w dostawach.

Otrzymywane od Państwa co miesiąc wyniki sprzedaży zaskakują wysokim poziomem rejestracji. Czemu to zawdzięczamy?

- Czynników jak zawsze było i jest wiele, ale postaram się pokrótce znaleźć te właściwe według nas. Po pierwsze dzisiaj następuje pewna wymiana maszyn. Najwięcej rejestracji było w latach 2012-2014, kiedy to był największy strumień dopłat z UE. Dzisiaj te maszyny mają około 8-10 lat, więc przyjmuje się, że następuje pewna wymiana i odświeżanie stoku maszynowego.

Po drugie wszystko dzisiaj drożeje, więc i rolnicy są świadomi tego, że maszyny są coraz droższe i tak też pewnie będzie w przyszłym roku. Rolnicy mimo wszystko, którzy mają jakiś kapitał do zainwestowania, inwestują choćby wymianę sprzętu, jak wiem, przy stopach procentowych, które były jeszcze kilka miesięcy temu, inflacja na kontach bankowych "zjadała" nam te oszczędności, co powodowało większą chęć do inwestycji.

To też może Cię zainteresować

To choćby widać też po liczbie ciągników, które przyjeżdżają do nas z importu. Do listopada 2021 takich maszyn było ponad 17 000. Argument odwieczny, czyli nadal dość chętnie rolnicy wykorzystują do inwestycji pieniądze unijne. No i w tym, roku też pewnie część rolników zdecydowało się na podjęcie inwestycji, dzięki dość dobrym cenom płodów rolnych, choć jak wspomniałem wcześniej, ceny nawozów jednak mogą pewne rzeczy zmienić na rynku.

Pandemia towarzyszy nam już drugi rok. Co zmieniła w sektorze maszyn i urządzeń rolniczych?

Dzisiaj głównym problemem jest dostępność maszyn i urządzeń. Przyszły rok prawdopodobnie pod tym względem może być jeszcze gorszy. Dzisiaj nikt nie wie, jak kolejne mutacje wirusa wpłyną na podejmowane obostrzenia w poszczególnych krajach i jak odbije się to produkcję i łańcuchy dostaw. Myślę, że zmieniła w jakimś stopniu działania na przyszłość, jeżeli chodzi o dostępność do produktu. Choć jak mówię - dzisiaj jest jeszcze trudniej przewidzieć, co może się wydarzyć.

Wiemy już niemal w pełni, jaki był 2021 rok (do końca zostało już niewiele dni). Czego spodziewać się z kolejnym? Problemy z dostępnością nie powinny spędzać snu z powiek? Sprzedaż może wyhamować?

- Przewidywań jest wiele, każde zawiera choć ziarno prawdy. Dużo rozmawiam o tym z dealerami czy producentami maszyn. Wskazują oni, że jednak z tą dostępnością może być gorzej niż w tym 2021 roku, ale w jakiej skali to będzie ciężko przewidywać. To na pewno przełoży się na wynik przyszłorocznych rejestracji i przewidywania wskazują, że sprzeda się mniej maszyn, ale to nie będa spadki na poziomie, jak to miało miejsce w roku 2016, gdzie rynek w porównaniu do 2015 załamał się o prawie 30%.

Myślę, że na wynik w pierwszym kwartale 2022 przełoży się też część tematów, niezrealizowanych w 2021 i w rejestracjach pojawią się one w czasie pierwszego kwartału.

Unikam patrzenia daleko do przodu, jeżeli chodzi o przewidywania, bo kilka sytuacji w poprzednich latach spowodowało duże zaskoczenie na rynku, np. pojawienie się pandemii. Nikt nie przypuszczał, że mimo wszystko rok do roku uda się sprzedać więcej maszyn. Wcześniej mieliśmy dosyć duże problemy z suszą. I ten problem nadal istnieje, choć nie jest tak "medialny" dzisiaj jak np. 2-3 lata temu. A bieżąca sytuacja na polach, miała i ma nadal duży wpływ na proces zakupowy rolnika.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera