Spis treści
Chociaż kojarzymy przede wszystkim tę czerwoną z czarnymi kropkami, to na świecie istnieje kilka tysięcy gatunków biedronek. Są nie tylko czerwone, ale również czarne, brązowe, pomarańczowe i żółte. Większość ma różne plamki na skrzydłach, ale są i takie, które tych plamek nie mają w ogóle.
Kilka faktów na temat biedronek
Biedronka, czasem nazywana również bożą krówką, to gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. To jedne z tych bardziej pożytecznych owadów, które możemy spotkać w ogrodzie, na łące i wszędzie tam, gdzie znajdą dla siebie pyszne pożywienie. Jedzą nie tylko szkodniki, ale również nektar i kwiatowy pyłek.
Biedronki zaczynają jeść mszyce już w stadium larwalnym. Młode larwy potrafią pałaszować dziesiątki mszyc dziennie, a starsze około stu. Biedronki składają pomarańczowe lub żółte jaja w skupiskach w pobliżu kolonii mszyc, a wylęganie jaj trwa około tygodnia.
Larwa biedronki w niczym nie przypomina owada, który jest nam dobrze znany. Larwy mają podłużne, czarne ciało, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamkami. Przez to, że w niczym nie przypominają swojej dorosłej wersji, bywają uznane za szkodnika i tępione.
W ogrodzie coraz częściej pojawiają się biedronki azjatyckie, które nie mają nic wspólnego z pożytecznymi owadami, które chcemy zaprosić do ogrodu. Jak odróżnić azjatycką od zwykłej biedronki?
Dlaczego warto mieć biedronki w ogrodzie?
No dobrze, ale po co nam te biedronki są tak naprawdę potrzebne? Czy spełniają jakiekolwiek funkcje poza tym, że mogą być ciekawym motywem do ozdobienia dziecinnego pokoju? Biedronka to coś więcej niż tylko ładny wygląd.
Ich najważniejszą zaletą jest to, że są tak naprawdę drapieżnikami i chętnie pożerają m.in.:
- mszyce,
- mączliki,
- czerwce,
- roślinożerne roztocza,
- larwy muchówek,
- młode gąsienice.
Jeśli mamy w ogrodzie zdrową populację biedronek, może okazać się, że wcale nie będziemy potrzebować środków owadobójczych. W ciągu całego swojego życia jedna biedronka jest w stanie zjeść nawet 5000 mszyc.
Ponadto nie tylko pszczoły i motyle są zapylaczami. Biedronki również pomagają w zapylaniu ogrodu, kiedy przenoszą się z rośliny na roślinę.
Warto odnotować również to, że biedronki są właściwie nieszkodliwe dla człowieka. Nie żądlą, nie niszczą naszych roślin, nie przenoszą chorób na ludzi, ani zwierzęta. Jednak, jeśli mocno ją zdenerwujemy, może nas ugryźć! Ukąszenia biedronki rzadko powodują reakcje alergiczne, ale może pojawić się nieprzyjemne pieczenie i/lub obrzęk.
Jak przyciągnąć biedronki do ogrodu?
W wierzeniach ludowych biedronki kojarzą się ze szczęściem i dobrobytem. A skoro tak dobrze potrafią zaopiekować się naszym ogrodem, warto je do nas zaprosić. Jak to zrobić? Przede wszystkim zapewnić im odpowiednie pożywienie.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?