Zarzuty UOKiK wobec firm stosujących tzw. tucz nakładczy. Rolnicy tracą?

Oprac. AGW
pixabay.com/Ehrecke
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się firmom stosującym tzw. tucz kontraktowy. Od końcowego wynagrodzenia odejmowane są składniki zależące w dużej mierze od organizatora tuczu, niezależne od rolnika. Prezes UOKiK uznał, że 2 spółki mogą w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec hodowców trzody chlewnej. Wszczął postępowania właściwe.

Urząd podaje przykład: hodowca dostaje w rozliczeniu mniej pieniędzy, jeśli tucznik nie osiągnie odpowiedniej wagi, podczas gdy rolnik nie ma wpływu na jakość i rodzaj dostarczanej genetyki warchlaków, zmuszony jest także do skarmiania wyłącznie paszami dostarczanymi przez organizatora tuczu, w wyznaczonych przez niego dawkach. Na końcową wagę może mieć również wpływ dobrostan zwierzęcia w momencie dostarczenia do tuczu, co także nie zależy od rolnika.

UOKiK stwierdził, że spółki należące do dużych grup kapitałowych Agrifirm (niederlandzkiej) i Agri Plus (chińskiej) mogą w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę kontraktową.

- Zaletą tuczu nakładczego jest względna stabilność współpracy z dużym kontrahentem - – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Stabilność ta nie może jednak uzasadniać pomniejszania wynagrodzenia w sytuacji, gdy dochodzi do niego pod wpływem czynników pozostających poza kontrolą samego hodowcy. Rolnik rozliczany jest za efekt, podczas gdy sama konstrukcja i warunki tuczu kontraktowego wskazują na możliwość jego działania w warunkach należytej staranności. Dzieje się tak dlatego, iż sam proces tuczu skonstruowany został w sposób, który ogranicza bezpośredni wpływ na efekty chowu po stronie rolnika. W konsekwencji zasady rozliczenia wydają się być tak skonstruowane, że niewspółmierne korzyści osiąga organizator, a nie hodowca

To Cię może też zainteresować

Prezes UOKiK sprawdza, czy potwierdzą się zarzuty, że działania spółek Agrifirm i Agri Plus stanowią nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Kwestionowany jest nierównomierny rozkład ryzyk pomiędzy stronami umowy oraz obciążanie rolników konsekwencjami finansowymi niepowodzenia przedsięwzięcia w zakresie pozostającym poza ich wpływem.

- Wykorzystywanie przewagi kontraktowej stanowi poważne naruszenie obowiązującego prawa, to działanie na niekorzyść polskich rolników i producentów sektora rolno-spożywczego. Prawa, obowiązki i odpowiedzialność powinna w takim samym stopniu spoczywać na obu stronach umowy, zaś duże przedsiębiorstwa nie mogą wykorzystywać swojej pozycji do działania na szkodę mniejszych kontrahentów – dodaje prezes UOKiK.

Za stosowanie tego typu praktyk w sektorze rolno–spożywczym grozi kara finansowa do 3% rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Źródło: UOKiK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarzuty UOKiK wobec firm stosujących tzw. tucz nakładczy. Rolnicy tracą? - Gazeta Pomorska