Spis treści
- Wprawdzie w dziecięcych książeczkach gile nazywa się zimowymi gośćmi, są to jednak dość liczne ptaki lęgowe, które preferują zaciszne bory z domieszką świerka. Zimą dają się łatwiej zaobserwować i pojawiają się w ogrodach. Zdarza się także, że zajmują wysokie jałowce czy żywotniki – wyjaśniają Lasy Państwowe.
Chociaż bardzo łatwo go rozpoznać, to warto wiedzieć też, jak brzmi, kiedy śpiewa. Leśny budzik określa je jako „ciche, miękkie fletowe gwizdy”.
Zobacz: Ciekawostki o gilach
Nie każdy samiec znajdzie partnerkę
Gil to nieduży ptaszek, niewiele większy od wróbla, ale ze względu na specyficzne ubarwienie, dosyć łatwo go dostrzec. Samce mają różowo-czerwony brzuszek, samiczki bardziej brązowawy. Grzbiety mają szare, do tego czarny ogon, biały kuper i biały pasek na skrzydłach. Brzuszki mają okrągłe, do tego krótki stożkowaty dziób i duża głowa. Trudno pomylić go z innym ptakiem.
Populację gili w Polsce szacuje się na ponad 64 tysiące par. Okazuje się jednak, że samców jest dwa razy więcej. - Na jedną samicę przypada dwóch panów. Nic więc dziwnego, że nie wszystkie samce mogą przystąpić do lęgów. Tacy kawalerzy śpiewają najbardziej wytrwale, ale - z nieznanych powodów - widuje się ich dość rzadko – zauważają Lasy Państwowe.
Gile przyjaźnią się ze sobą. W młodości płeć przyjaciela jest im obojętna, dopiero kiedy dorastają, zaczynają oglądać się za samiczkami. I tworzą z nimi związki monogamiczne.
Miłość wśród gili
Z tej ptasiej miłości, samica składa piękne, niebieskie jaja. Najchętniej w gnieździe usłanym mchem, włoskie, świerkowymi patyczkami i drobnymi korzonkami. Wysiadywanie trwa ok. 2 tygodnie.
- Samica w czasie wysiadywania jest karmiona przez samca. Po dwóch tygodniach pisklęta opuszczają gniazdo, ale jeszcze dość długo zostają pod opieką rodziców - przede wszystkim samca – dodają LP.
Co jedzą gile? Wsyp to do karmnika
To, co jedzą gile, zależy od pór roku. Podstawą ich diety są jednak nasiona dziko rosnących roślin i wiosenne pączki. Lubią nasiona dzikiej róży. Latem i wiosną zjadają np. skorupki jaj i kredę. Nie pogardzą też małymi pająkami i owadami.
Gile dosyć często pojawiają się w karmnikach, jeśli chcemy się upewnić, że na pewno do nich trafią, warto zostawić dla nich przede wszystkim ziarna słonecznika, ziarna zbóż, niesoloną słoninę, orzechy i mieszanki tłuszczowo-nasienne. Jak widać, ich dieta jest na tyle zróżnicowana, że „przyłapanie” gili w karmniku może okazać się całkiem proste.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?