Przylatuje do Polski zaledwie na chwilę. Jest prawdziwą ozdobą dla otoczenia. Taka właśnie jest żołna

Justyna Madan
Justyna Madan
Do Polski przylatuje na chwilę, jest niezwykle ciekawa i warto spróbować znaleźć kolonię, by móc ją zaobserwować.
Do Polski przylatuje na chwilę, jest niezwykle ciekawa i warto spróbować znaleźć kolonię, by móc ją zaobserwować. pixabay.com
To wyjątkowo piękny ptak. Jest tak barwny i niezwykły, że mogłoby się wydawać, że uciekł z zoo, a nie występuje naturalnie w Polsce. A jednak! Żołna wygląda być może egzotycznie, przylatuje do Polski tylko na chwilę, bo jest tutaj od maja do sierpnia, a poza tym występuje tylko w niektórych częściach kraju, ale jest „swojska”. Zjada osy, zanim jednak się do nich dobierze, obchodzi się z owadami dosyć brutalnie. Gdzie trzeba pojechać, żeby móc ją zaobserwować?

Spis treści

- Żołna to rzadki ptak, w Polsce występujący miejscowo, przede wszystkim w południowo wschodniej Polsce, dlatego nie wszyscy mają okazję ją zobaczyć i usłyszeć. Warto jednak wiedzieć, że tak tęczowy, barwny ptak, występuje w Polsce. Żołna odzywa się często, a że zakłada kolonie, najczęściej słychać nie jednego ptaka, a kilka jednocześnie. Jej głos jest przyjemny, bardzo delikatny, nieco wibrujący – wyjaśniają Lasy Państwowe.

Żołna – malowana jak z bajki

Żołna wpada do Polski dosłownie na chwilę. Przylatuje do nas w maju i czerwcu, a odlatuje już w sierpniu, więc niewiele jest czasu na to, żeby ją zaobserwować. Jest to jednak łatwiejsze niż w przypadku zimorodka, który lubi samotność, ponieważ żołna jest niezwykle towarzyska, gniazduje w koloniach i lubi spędzać czas w grupie.

Wygląda jak z bajki przez swoje niezwykłe kolory. Ma długi ogon, czerwonobrązowy wierzch głowy, skrzydeł i grzbiet, brzuch, kuper i lotki są żółto-rude, sterówki metalicznie niebieskozielone, turkusowa pierś z czarną obróżką, żółte gardło i czarną maskę na ciemnoczerwonych oczach.

Tutaj spotkasz tego ptaka

- Żołna wymaga otwartego lub półotwartego terenu z urozmaiconą rzeźbą, z obecnością łąk, pól, pastwisk i ugorów z choćby pojedynczymi drzewami lub krzewami służącymi jej za czatownie. Chętnie osiedla się w dolinach rzecznych lub w pobliżu zbiorników wodnych – wyjaśnia Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Najczęściej spotkać możemy je na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie i Ziemi Przemyskiej. Tutaj obserwuje się najwięcej stałych lęgowisk, ale poza nimi również można trafić na niewielkie żołnie kolonie, np. na Pomorzu, Podlasiu i Suwalszczyźnie.

To jeden z tych ptaków, który wykopuje swoje gniazda. Najchętniej wybiera na to skarpy i urwiska. Potrafią wykopać norkę nawet na płaskim gruncie, ale wolę żwirownie, piaskownie, cegielnie, ściany lessowe, wały i nasypy. Nie pogardzą koleinami po ciężkim sprzęcie.

Źródło: Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Jestem na pTAK!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo