Zmiany w obliczaniu czynszu dzierżawnego gruntów. Dla rolników może to być ulga. Rada Ministrów przyjęła projekt

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmieni się między innymi okres wyliczania średniej ceny pszenicy, podstawy do wyliczenia czynszu dzierżawnego. Według stanu na 31 stycznia 2023 r. w dzierżawie pozostawało 1 069,1 tys. ha (tj. 80% powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP) na podstawie zawartych 68,4 tys. umów dzierżawy.
Zmieni się między innymi okres wyliczania średniej ceny pszenicy, podstawy do wyliczenia czynszu dzierżawnego. Według stanu na 31 stycznia 2023 r. w dzierżawie pozostawało 1 069,1 tys. ha (tj. 80% powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP) na podstawie zawartych 68,4 tys. umów dzierżawy. Agata Wodzień-Nowak
Czynsz za wydzierżawienie państwowej ziemi jest obliczany na podstawie ceny pszenicy i tak też pozostanie, zmieni się jednak okres, z jakiego ma być wyliczana średnia stawka. Dzierżawa jest podstawową formą udostępniania ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który sprawuje pieczę nad gruntami z państwowego zasobu. Poznaj zmiany, które pod koniec czerwca 2023 roku przyjęła Rada Ministrów. Niektóre dotyczą prywatnych, zadłużonych nieruchomości.

Spis treści

We wtorek 27 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowelizacja niesie ze sobą ważną zmianę dla rolników, która może ulżyć tym, którzy płacą czynsz Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

Projekt ma usprawnić zadania związane z gospodarowaniem Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także doprecyzować przepisy, które regulują obrót nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym.

Przeczytaj też: Kto dostanie dopłaty bezpośrednie 2023? Dzierżawca czy właściciel pola?

Zmiany w dzierżawie ziemi z KOWR. Stawka liczona za inny okres

Najważniejsze rozwiązania, które przyjął rząd, dotyczą m.in. ograniczenia gwałtownych wahań wysokości czynszów.

Należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu, określonego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, będzie ustalana na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu, a nie jak do tej pory na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu, wyjaśnia Kancelaria Premiera.

Kolejny zapis projektu mówi o tym, że KOWR będzie mógł przekazywać, w drodze umowy, Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na lasy oraz grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej.

Do tej pory grunty przekazywane były Lasom Państwowym w drodze decyzji administracyjnej, wydawanej przez starostę, na wniosek KOWR.

KOWR nabędzie nieruchomości z długami, a rolnik będzie mógł kontynuować działalność

Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą, zyskają możliwość kontynuowania działalności rolniczej. W praktyce będzie to polegało na tym, że KOWR nabędzie nieruchomość rolną, która jest własnością takiego rolnika i spłaci w całości lub części jego zobowiązania. Następnie nastąpi zawarcie przez KOWR umowy dzierżawy tej nieruchomości z jej dotychczasowym właścicielem – bez obowiązku przeprowadzania przetargu.

KOWR będzie mógł wydłużyć, określony w umowie, termin całkowitej spłaty należności (nie dłuższy niż 25 lat), o ten sam okres, na który udzielił odroczenia ich spłaty.

Nowe przepisy mają zasadniczo wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dzierżawa państwowej ziemi rolnej w Polsce. Z ilu hektarów korzystają rolnicy?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (a wcześniej jego prawne poprzedniczki, czyli Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa i Agencja Nieruchomości Rolnych) do 31 stycznia 2023 r. przejął do Zasobu WRSP 4 758 097 ha gruntów, z czego trwale rozdysponowano 3 414 448 ha.

W ramach sprzedaży i odpłatnego przekazania rozdysponowano 2 731 498 ha. Nieodpłatnie przekazano uprawnionym podmiotom 682 950 ha gruntów Zasobu, z tego:

  • samorządom terytorialnym 60 370 ha,
  • Lasom Państwowym 155 777 ha,
  • kościelnym osobom prawnym 90 403 ha,
  • podmiotom uprawnionym w trybie ustawy Prawo wodne 246 862 ha.

Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 31 stycznia 2023 r. wynosił ogółem 1 343 649 ha, z czego zdecydowana większość to grunty znajdujące się w dzierżawie 1 069 101 ha, w zarządzie 17 381 ha, użytkowaniu wieczystym 52 437 ha, dożywotnim użytkowaniu 2 016 ha, bezumownym korzystaniu 7 332 ha.

Głównym kierunkiem nietrwałego rozdysponowania i zagospodarowania nieruchomości Zasobu WRSP jest dzierżawa. Wydzierżawienie nieruchomości Zasobu WRSP następuje w trybie przetargowym (przede wszystkim w drodze przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych) lub w trybie bezprzetargowym (w przypadkach określonych w ustawie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera