Zmiany w obliczaniu czynszu dzierżawnego gruntów. Dla rolników może to być ulga. Rada Ministrów przyjęła projekt

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmieni się między innymi okres wyliczania średniej ceny pszenicy, podstawy do wyliczenia czynszu dzierżawnego. Według stanu na 31 stycznia 2023 r. w dzierżawie pozostawało 1 069,1 tys. ha (tj. 80% powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP) na podstawie zawartych 68,4 tys. umów dzierżawy.
Zmieni się między innymi okres wyliczania średniej ceny pszenicy, podstawy do wyliczenia czynszu dzierżawnego. Według stanu na 31 stycznia 2023 r. w dzierżawie pozostawało 1 069,1 tys. ha (tj. 80% powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP) na podstawie zawartych 68,4 tys. umów dzierżawy. Agata Wodzień-Nowak
Czynsz za wydzierżawienie państwowej ziemi jest obliczany na podstawie ceny pszenicy i tak też pozostanie, zmieni się jednak okres, z jakiego ma być wyliczana średnia stawka. Dzierżawa jest podstawową formą udostępniania ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który sprawuje pieczę nad gruntami z państwowego zasobu. Poznaj zmiany, które pod koniec czerwca 2023 roku przyjęła Rada Ministrów. Niektóre dotyczą prywatnych, zadłużonych nieruchomości.

Spis treści

We wtorek 27 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowelizacja niesie ze sobą ważną zmianę dla rolników, która może ulżyć tym, którzy płacą czynsz Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

Projekt ma usprawnić zadania związane z gospodarowaniem Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także doprecyzować przepisy, które regulują obrót nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym.

Przeczytaj też: Kto dostanie dopłaty bezpośrednie 2023? Dzierżawca czy właściciel pola?

Zmiany w dzierżawie ziemi z KOWR. Stawka liczona za inny okres

Najważniejsze rozwiązania, które przyjął rząd, dotyczą m.in. ograniczenia gwałtownych wahań wysokości czynszów.

Należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu, określonego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, będzie ustalana na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu, a nie jak do tej pory na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu, wyjaśnia Kancelaria Premiera.

Kolejny zapis projektu mówi o tym, że KOWR będzie mógł przekazywać, w drodze umowy, Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na lasy oraz grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej.

Do tej pory grunty przekazywane były Lasom Państwowym w drodze decyzji administracyjnej, wydawanej przez starostę, na wniosek KOWR.

KOWR nabędzie nieruchomości z długami, a rolnik będzie mógł kontynuować działalność

Zgodnie z nowymi przepisami osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą, zyskają możliwość kontynuowania działalności rolniczej. W praktyce będzie to polegało na tym, że KOWR nabędzie nieruchomość rolną, która jest własnością takiego rolnika i spłaci w całości lub części jego zobowiązania. Następnie nastąpi zawarcie przez KOWR umowy dzierżawy tej nieruchomości z jej dotychczasowym właścicielem – bez obowiązku przeprowadzania przetargu.

KOWR będzie mógł wydłużyć, określony w umowie, termin całkowitej spłaty należności (nie dłuższy niż 25 lat), o ten sam okres, na który udzielił odroczenia ich spłaty.

Nowe przepisy mają zasadniczo wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dzierżawa państwowej ziemi rolnej w Polsce. Z ilu hektarów korzystają rolnicy?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (a wcześniej jego prawne poprzedniczki, czyli Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa i Agencja Nieruchomości Rolnych) do 31 stycznia 2023 r. przejął do Zasobu WRSP 4 758 097 ha gruntów, z czego trwale rozdysponowano 3 414 448 ha.

W ramach sprzedaży i odpłatnego przekazania rozdysponowano 2 731 498 ha. Nieodpłatnie przekazano uprawnionym podmiotom 682 950 ha gruntów Zasobu, z tego:

  • samorządom terytorialnym 60 370 ha,
  • Lasom Państwowym 155 777 ha,
  • kościelnym osobom prawnym 90 403 ha,
  • podmiotom uprawnionym w trybie ustawy Prawo wodne 246 862 ha.

Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 31 stycznia 2023 r. wynosił ogółem 1 343 649 ha, z czego zdecydowana większość to grunty znajdujące się w dzierżawie 1 069 101 ha, w zarządzie 17 381 ha, użytkowaniu wieczystym 52 437 ha, dożywotnim użytkowaniu 2 016 ha, bezumownym korzystaniu 7 332 ha.

Głównym kierunkiem nietrwałego rozdysponowania i zagospodarowania nieruchomości Zasobu WRSP jest dzierżawa. Wydzierżawienie nieruchomości Zasobu WRSP następuje w trybie przetargowym (przede wszystkim w drodze przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych) lub w trybie bezprzetargowym (w przypadkach określonych w ustawie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro