Bądź zero waste w czasie Bożego Narodzenia. Zaplanuj świąteczny czas wcześniej, nie zapomnij zadbać o środowisko i wytwarzaj mniej odpadów

Justyna Madan
Justyna Madan
Święta warto zacząć planować jak najwcześniej. Od menu, przez ozdoby po kupowane prezenty. Dzięki temu unikniemy marnowania żywności i zredukujemy ilość wygenerowanych odpadów.
Święta warto zacząć planować jak najwcześniej. Od menu, przez ozdoby po kupowane prezenty. Dzięki temu unikniemy marnowania żywności i zredukujemy ilość wygenerowanych odpadów. Unsplash.com
Święta zbliżają się wielkimi krokami, zaczynamy powoli myśleć o dekorowaniu domu, kupowaniu i pakowaniu prezentów, spotkaniach z bliskimi i wszystkich pysznych potrawach, na które wiele osób czeka przez cały rok. Jednocześnie w okresie świątecznym produkujemy nawet 25 proc. więcej odpadów niż zwykle. Na szczęście są sposoby, które pomogą zredukować śmieci, a nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Najłatwiejszym sposobem na ograniczenie tego, co ląduje w koszu na śmieci, jest przede wszystkim zmniejszenie ilości rzeczy, które przynosimy do domu. Jeśli planujemy zakupy, warto robić to z głową. Dobrze, jeśli nasze wybory padają na opcje bez plastiku, a przynajmniej z minimalną jego ilością. Co zrobić, żeby w święta nie zasypać się toną śmieci?

Mniej odpadów w czasie Bożego Narodzenia jest możliwe

Zakupy i jedzenie

Wszystko zaczyna się od zakupów, ale nie w sklepie, a w domu. To tutaj powinniśmy rozpocząć naszą przygodę z bardziej przyjaznymi środowisku świętami. To czas, w którym bardzo często kupujemy za dużo produktów, w obawie, że zabraknie, przez co dziesiątki kilogramów niezjedzonych dań lądują później w koszu na śmieci.

Zaplanuj kolację wigilijną i całe Boże Narodzenie dużo wcześniej. Ustal, ile osób zasiądzie do stołu, ile dań planujesz przygotować, następnie rozpisz, ile produktów na ich przygotowanie będzie potrzebne. Nie kupuj nic poza tym, co znajdzie się na liście. Chociaż czasem może wydawać się, że jedzenia jest zbyt mało, tak naprawdę próbując po trochę każdej wigilijnej potrawy, najadamy się szybko.

Jeśli jednak po świętach nadal zostaje nam dużo jedzenia, warto rozważyć różne opcje. Przede wszystkim zachęcajmy gości do przyjścia do nas z własnymi pudełkami, w które będą mogli zapakować przysmaki, które zostaną. Możemy też zamrozić resztki, żeby zjeść je później. Inną opcją jest skorzystanie z Jadłodzielni, których jest w Polsce coraz więcej, nawet w małych miastach. Jedzenie trzeba szczelnie zapakować, np. w słoik i opisać – kiedy zostało zrobione i z jakich składników się składa. W ten sposób my nic nie wyrzucamy, a wiele osób zje te potrawy z przyjemnością.

Ozdoby świąteczne

Choinka bez ozdób nie ma takiego uroku, ale większość z nich wykonana jest z plastiku i innych materiałów, które rozkładają się przez bardzo długi czas. Dobrą opcją jest wykonanie własnych ozdób, na przykład ze skórek pomarańczy czy łupin orzechów włoskich, dzięki temu nic się nie zmarnuje, a my będziemy mieć niepowtarzalne i piękne świąteczne dekoracje.

Można też rozważyć ozdoby z papieru pochodzącego z recyklingu, a nawet starych gazet. Jeśli mamy zdolności manualne, gazety będą w sam raz do wykonania gwiazdek origami.

Pakowanie prezentów

Przed świętami w sklepach zaczynają się pojawiać rolki z papierem do pakowania prezentów. Są piękne, kolorowe, ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Nie jest to jednak najlepsza opcja. Dlaczego? Jest to produkt jednorazowego użytku, po rozpakowaniu prezentu wyląduje w koszu na śmieci. Niewiele osób poświęca czas na delikatne odpakowanie podarunku, żeby zachować papier na przyszły rok. Poza tym taki papier do pakowania często zawiera barwniki i laminat, dlatego nie nadaje się do recyklingu.

Ponadto warto wybrać sznurek zamiast wstążki lub kokardki, a do pakowania nie trzeba używać taśmy klejącej, wystarczy odpowiednie zagięcie rogów i przywiązanie ich wybranym sznurkiem. Zamiast papieru można opakować prezenty w wiele ciekawych materiałów.

Prezenty też powinny być przemyślane

Dawanie prezentów jest istotną częścią Bożego Narodzenia, ale warto pamiętać, że nie muszą one być dobrami materialnymi. Dobrze jest kupować przemyślane podarki, aby nie zostały później wyrzucone. Jasne, obdarowywany nie zrobi tego na naszych oczach, ale jeśli dostanie prezent, który nie jest mu do niczego potrzebny – po co ma zalegać na dnie szafy czy lądować na wysypisku śmieci?

Jeśli nie mamy pomysłu, a nie chcemy pytać bezpośrednio, można podpytać wspólnego znajomego o to, co danej osobie spodoba się najbardziej. Ciekawą opcją jest też kupowanie jadalnych podarków lub takich, które są wykonane przez lokalnych rękodzielników. W grudniu w wielu miastach ustawiają się Jarmarki Bożonarodzeniowe, może warto wybrać się właśnie tam? Ekologiczne kosmetyki, ciekawe przysmaki, dobrej jakości miód ze sprawdzonej pasieki, a może nawet własnoręcznie upieczony bochenek chleba?

Redukcja odpadów to też podarki, które można kupić w wersji elektronicznej. Bilet do kina, na koncert, do teatru, kurs jazdy konnej, masaż, dzień w spa – wiele osób ucieszy się z takich przyjemności, zamiast jednak zamawiać bilet, który jest często pakowany w dodatkowy papier i kopertę, może wystarczy zakup takiego biletu online?

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro