Spis treści
- Pomniki przyrody to jedna z najstarszych form ochrony przyrody. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi za pomniki przyrody uznaje się pojedyncze twory przyrody lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej bądź historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami wyróżniającymi je spośród innych tworów – wyjaśnia Nadleśnictwo Szczytno.
Zobacz: Piękne polskie pomniki przyrody
Pomnikiem przyrody może zostać m.in.:
- drzewo,
- krzew,
- głaz,
- skała,
- jaskinia,
- wodospad,
- źródło.
Jak fragment natury może zostać pomnikiem przyrody?
Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, początkowo drzewa były otaczane opieką i traktowane jako miejsca kultu, związane z wierzeniami lub przesądami. Takimi „świętymi drzewami” były chociażby dęby, które symbolizowały długowieczność. „Wraz z nastaniem ery nowożytnej aspekty religijne zostały zastąpione przez względy społeczne i naukowe.”
Pomników przyrody w Polsce jest coraz więcej. I tak, w 1960 roku było ich 4803. Dziesięć lat później – 6525, w 1980 – już 11 786, w 1990 - 18 876, w 2000 – liczba ta wzrosła do 33 094. Obecnie mamy 36 560 pomników przyrody.
Pomnik przyrody wyznaczany jest przez wojewodę lub poprzez uchwałę rady gminy. To wojewoda określa nazwę, położenie i sprawującego opiekę takiego obiektu.
Żeby drzewo mogło zostać uznane za pomnik przyrody musi mieć odpowiednie wymiary, ciekawy pokrój, czy nietypowy kształt. W przypadku głazów ważny jest jego obwód, musi to być minimum 5 metrów.
Kara za niszczenie pomnika przyrody
- W przypadku pomników zabronione jest ich niszczenie, , uszkadzanie i umieszczanie reklam. Gdy pomnikowe drzewo choruje lub starzeje się otacza się je szczególną troską. Poddaje się je leczeniu, zabiegom chirurgicznym, wzmacnia specjalnymi podporami itd. – wymienia Nadleśnictwo Szczytno.
Jak podaje Art. 187. [Niszczenie lub uszkadzanie chronionych terenów lub obiektów]: § 1. Kto niszczy, poważnie uszkadza lub istotnie zmniejsza wartość przyrodniczą prawnie chronionego terenu lub obiektu, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Natomiast według Art. 127. [Odpowiedzialność karna za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody]: Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w stosunku do (…) pomników przyrody (…) podlega karze aresztu albo grzywny. Nie podano jednak konkretnych kar.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?