Co możemy zrobić we własnym domu, żeby zmniejszyć swój wkład w ocieplenie klimatu? Małe zmiany mają więcej zalet niż myślisz, zacznij dziś

Justyna Madan
Justyna Madan
Nie musisz nagle zmieniać całego swojego życia, żeby przyczynić się do walki z kryzysem klimatycznym. Na początek wystarczy jedna zmiana, a kiedy już wejdzie Ci w krew, wprowadź kolejną. Większość tych rzeczy prawdopodobnie już robisz, a jeśli nie, sprawdź jakie mają znaczenie dla środowiska >>>
Nie musisz nagle zmieniać całego swojego życia, żeby przyczynić się do walki z kryzysem klimatycznym. Na początek wystarczy jedna zmiana, a kiedy już wejdzie Ci w krew, wprowadź kolejną. Większość tych rzeczy prawdopodobnie już robisz, a jeśli nie, sprawdź jakie mają znaczenie dla środowiska >>>123rf
Jeśli znacie powiedzenie, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, to może Wam się wydawać, że zmiana nawyków przez jedną osobę nie uratuje świata. Ponadto myśląc o emisji dwutlenku węgla, myślimy raczej o rzeczach oczywistych – dymie z komina, starych samochodach napędzanych benzyną, może o zasilaniu energią elektryczną. Zapominamy o tym, że powietrze zanieczyszczane jest podczas wielu procesów, produkcji, transporcie. Jeśli każdy z nas zmieni chociaż kilka swoich nawyków – to może zrobić całkiem sporą różnicę. Sprawdźmy, co można zmienić w codziennym życiu, żeby tych zmian właściwie nawet nie poczuć.

Chociaż może się to wydawać niemożliwe, jest wiele drobnych rzeczy, które możesz zrobić w domu i wokół niego, aby przyczynić się do walki z kryzysem klimatycznym. Nie musisz nawet wydawać na to żadnych pieniędzy, a tak naprawdę nawet jeszcze zaoszczędzisz.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych gospodarstwa domowe odpowiadają za około 65% światowej emisji gazów cieplarnianych.

Chociaż szacunki te mogą się różnić w zależności od tego, jak zdefiniujemy różne kategorie, jasne jest, że nasze domy są jednym z głównych czynników napędzających zmiany klimatyczne.

Zmień nawyki, uratuj planetę

Możesz potraktować to, jak postanowienie noworoczne, chociaż wielu z nas prawdopodobnie właśnie porzuciło wielkie plany, obiecywane z takim zapałem 1 stycznia. Dlatego, zamiast traktować naukę nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska, jako zło konieczne, lepiej myśleć o nich jako ułatwieniu i uprzyjemnieniu codziennego życia.

Aby zbudować zrównoważoną przyszłość, świat potrzebuje zmian zarówno systemowych, jak i indywidualnych. Dokonywanie trwałych zmian w domu to łatwy sposób na rozpoczęcie przyjaznej dla naszej planety drogi.

Chociaż piżamy z organicznej bawełny i biodegradowalne trampki mogą być świetną inwestycją, nie musisz wydawać mnóstwa gotówki, aby obniżyć swój ślad węglowy. Ekologiczny styl życia polega mniej na tym, co kupujesz, a bardziej na tym, czego nie.
Zmniejszając ogólną konsumpcję, nie tylko prowadzisz zrównoważony styl życia, ale także robisz więcej za mniej — oszczędzasz pieniądze i pewniej stąpasz po planecie.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera