Dobre sąsiedztwo dla selera. Obok jakich warzyw sadzić, po jakich roślinach unikać, żeby nie było jak u Brzechwy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Selery wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Należy również pielić i spulchniać glebę wokół roślin. Nawożenie: 2-3 razy w sezonie nawozem mineralnym.
Selery wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy. Należy również pielić i spulchniać glebę wokół roślin. Nawożenie: 2-3 razy w sezonie nawozem mineralnym. pixabay.com/Engin_Akyurt
A to feler, westchnął seler - brzmi fragment wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Aby uniknąć wadliwych warunków do uprawy selera, koniecznie sprawdź, jaki płodozmian zachować i obok jakich roślin nie sadzić selera. Dobre sąsiedztwo odpłaci się lepszymi zbiorami.

Spis treści

Seler zalicza się do warzyw powszechnie stosowanych w polskich kuchniach i chętnie uprawiamy go w naszych ogródkach. Najczęściej jest sadzony w uprawie na korzeń albo siany na seler naciowy. Jest kilka czynników, które wpływają na powodzenie uprawy. Zaliczają się do nich m.in. warunki glebowe, jej zasobność, warunki pogodowe, a także prawidłowy płodozmian i sąsiedztwo.

Płodozmian: po jakich warzywach nie sadzić selera?

Zmiana miejsca uprawy danej rośliny w kolejnym roku jest bardzo istotna ze względu na jej bezpieczeństwo. Stosując płodozmian , możesz zminimalizować możliwości wystąpienia patogenów i szkodników w uprawie. Eksperci w Metodyce integrowanej produkcji selera korzeniowego wskazują, że nie wolno uprawianie selera po takich roślinach jak:

  • korzeniowe (marchew, pietruszka, seler),
  • buraki,
  • ziemniak,

a na tym samym polu częściej, niż co 4 lata.

W jakich miejscach, po jakich warzywach można zatem siać i sadzić seler? Na przykład po roślinach bobowatych takich jak: koniczyna, lucerna, groch i fasola. Pozytywnie wpływają na strukturę i zasobność gleby, zwłaszcza w azot. Sadzenie na stanowiskach po roślinach z rodziny dyniowatych oraz kapustowatych przyczynia się do zmniejszenia populacji nicieni w glebie.
To jeszcze nie wszystkie możliwości - selery można uprawiać również po porach, papryce oraz pomidorach.

Sadzonki selera można kupić w szkółkach ogrodniczych lub wyhodować z nasion. Sadzi się je w rozstawie 25-30 cm x 15 cm na pęczki i 45 cm x 30-40 cm na
Sadzonki selera można kupić w szkółkach ogrodniczych lub wyhodować z nasion. Sadzi się je w rozstawie 25-30 cm x 15 cm na pęczki i 45 cm x 30-40 cm na zbiór do przechowywania. pixabay.com/AndreasGoellner

Dobre sąsiedztwo dla selera. Te warzywa siej obok

Nie wszystkie uprawy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Pozytywne lub negatywne oddziaływanie wymaga przemyślanego sąsiedztwa warzyw.

Seler słusznie jest kojarzony w duecie z porem, mogą sąsiadować ze sobą na grządce warzywnej. Korzystni sąsiedzi według poradnika wydanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, to także:

  • brokuł
  • fasola
  • groch
  • kalarepa
  • kapusta pekińska
  • koper
  • ogórek
  • pomidor
  • szpinak.

Kiedy sadzić selery na jesienny zbiór?

Seler sadzi się w różnych terminach, zależnie od tego, kiedy chcemy go zbierać. Na pęczki sadzimy go pod koniec kwietnia lub na początku maja, a na zbiór jesienny w drugiej połowie maja lub na początku czerwca.

Stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru, a gleba żyzna, próchniczna, o pH 6,5-7,5.

Metodyka PIORIN: Większe zagęszczenie roślin korzystnie wpływa na jakość korzeni. Rozsady nie należy sadzić zbyt głęboko, ponieważ może skutkować tworzeniem się długiego i wąskiego korzenia spichrzowego.

Źródła: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka integrowanej produkcji selera korzeniowego, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa RolniczegoDobre sąsiedztwo roślin – praktyczne porady

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro