Gdzie są grzyby w Wielkopolsce? Są miejsca, gdzie na grzybobraniu zbiera się po kilkadziesiąt kilogramów grzybów dziennie! Zobacz zdjęcia

Jakub Zachciał
Rekordziści zbierają nawet po kilkadziesiąt kilogramów dziennie. Zobacz więcej zdjęć ----->
Rekordziści zbierają nawet po kilkadziesiąt kilogramów dziennie. Zobacz więcej zdjęć ----->Czytelnik Miedzychod.NaszeMiasto.pl
Latem grzybów w Wielkopolsce było niewiele, ale teraz trwają prawdziwe żniwa. Szczególnie dużo można zebrać podgrzybków. Rekordziści zbierają nawet po kilkadziesiąt kilogramów dziennie. Nie wierzycie? Zobaczcie zdjęcia.

Najwięcej grzybów jest oczywiście na terenach Puszczy Noteckiej. Bardzo dużo jest zwłaszcza podgrzybków, prawdziwki, czyli borowiki pojawiają się rzadko, czasem można tez natrafić na kurki. O tym, że warto ruszyć na grzyby przekonują fachowcy. I to szybko, bo wysyp podgrzybka może się już skończyć za dwa tygodnie.

Gdzie szukać grzybów w Wielkopolsce? Warto wybrać się w okolice Sowiej Góry, Kamienia, Lewic, Łowynia i Sierakowa. Tam grzybów jest mnóstwo. Nieco gorzej jest w okolicach Krobielewka oraz Chojna i Wronek.

- Jest wysyp. Cena podgrzybka na skupie runa leśnego wynosi od 9 do 11 zł. Niektórzy potrafią w ten sposób zarobić nawet kilkaset złotych dziennie – mówi Józef Otter, który prowadzi skup runa leśnego w Przedlesiu.

Zobacz, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących:

Sezon na grzyby już się rozpoczął. Jak rozpoznać grzyby jadalne oraz gdzie ich szukać? Zobacz zdjęcia i przeczytaj dokładne opisy grzybów jadalnych! Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewien, jakiego grzyba znalazłeś - nie ryzykuj! Zjedzenie trującego grzyba może doprowadzić nawet do śmierci.Przejdź do galerii --->

Grzyby jadalne ZDJĘCIA: Jak wyglądają m.in. podgrzybki i bor...

Grzybiarze ruszyli już na grzybobrania i przeczesują Puszczę Notecką wzdłuż i wszerz.

- Trzeba pamiętać, że do lasów nie wolno wjeżdżać samochodem. Warto korzystać z parkingów leśnych, bo inaczej grożą kary – mówi J. Otter.

Ruch także na skupach runa leśnego w Sierakowie.

- Dziennie przyjmujemy od 200 do nawet 300 kg podgrzybka, a taka ilość oznacza, że w puszczy jest wysyp – potwierdza Genowefa Wicenty, która prowadzi skup runa leśnego w Sierakowie. - Cena podgrzybka właściwie zmienia się każdego dnia. Mniej więcej wynosi 10 zł/kg – dodaje.

Fachowcy podkreślają, że na grzyby trzeba wybrać się szybko, bo sezon będzie krótki.

- Spodziewamy się później jeszcze jednego wysypu grzybów, ale to czy, on wystąpi i w jakim czasie, zależy od warunków pogodowych – tłumaczy Genowefa Wicenty.

Zobaczcie zdjęcia Czytelników portalu Miedzychod.NaszeMiasto.pl:

Rekordziści zbierają nawet po kilkadziesiąt kilogramów dziennie. Zobacz więcej zdjęć ----->

Gdzie są grzyby w Wielkopolsce? Są miejsca, gdzie na grzybob...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!