Gęstość siewu pszenicy jarej. Nie tylko opóźniony termin prac na polu ma znaczenie dla liczby ziaren

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wpływ gęstości siewu na plonowanie pszenicy jarej jest związany z konkurencją roślin o światło, wodę i składniki mineralne. Wysoki plon ziarna można uzyskać przy optymalnej gęstości siewu, która zależy głównie od jakości gleby i terminu siewu.
Wpływ gęstości siewu na plonowanie pszenicy jarej jest związany z konkurencją roślin o światło, wodę i składniki mineralne. Wysoki plon ziarna można uzyskać przy optymalnej gęstości siewu, która zależy głównie od jakości gleby i terminu siewu. pixabay.com/PublicDomainImages
Późno siana pszenica słabiej będzie się krzewiła - jara jest generalnie słabsza pod tym względem od ozimej. Dlatego siać można tym gęściej, im późniejszy termin. Mniej rozkrzewione rośliny przekładają się także na mniej zwarty plon. Zbyt gęsta obsada to również ryzyko. Podpowiadamy, jak obliczyć gęstość siewu, czyli ile kilogramów ziarna na hektar.

Spis treści

Termin siewu pszenicy wiosną czy zimą ma wpływ na gęstość wysiewanego ziarna. Im później i słabsze warunki, tym na ogół ziaren wysiewa się więcej. Drugim, ale wcale nie ostatnim ważnym czynnikiem jest gleba i jej żyzność.

Jak gęsto siać pszenicę jarą? To zależy

Jeśli za siew zabieramy się w optymalnym terminie, rola jest przygotowana, stanowisko dobre, wysiew nasion może być mniejszy. Natomiast im warunki glebowe słabsze, termin późniejszy, a przedplon nie do końca sprzyjający, tym gęstość siewu powinna być wyższa.

Według Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedział ten wynosi od 4,5-6 mln ziaren na 1 ha.

  • 4,5 mln ziaren/ha, czyli 160-200 kg na glebach kompleksów pszennych, po bardzo dobrych przedplonach, dobrze przygotowanej roli, w optymalnym terminie siewu zaleca się wysiew
  • do 6 mln/ha zdrowych ziaren, czyli ok. 230 kg na glebach słabszych, po gorszych przedplonach i opóźnionym terminie

W przypadku centralnych rejonów Polski, przy głębokości siewu 2–3 cm gęstość powinna wynosić 360 ziaren/1 m2, podaje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Jak obliczyć, ile kilogramów ziarna wysiać na hektar? Jest na to wzór

IUNG: Pszenica jara krzewi się słabo, z tego względu norma jej wysiewu jest większa niż pszenicy ozimej. Zdecydowana większość odmian pszenicy jarej znajdujących się w rejestrze odmian wymaga wysiewu w granicach 400-450 szt. ziaren/m²

Wystarczająca liczba roślin dla pszenicy jarej po wschodach wynosi od około 400 szt./m² na glebach dobrych do 450 szt./m² na słabszych.

Masę wysiewanego ziarna w kg/ha wylicza się ze wzoru:
Ilość wysiewu w kg = N x MTZ x 100/W

N – gęstość wysiewu w szt./m² MTZ – masa 1000 ziaren (g)
W – wartość użytkowa nasion (zdolność kiełkowania x czystość)

Zwiększenie ilości wysiewu o około 10 proc. jest uzasadnione przy opóźnionym terminie lub uprawie pszenicy jarej na słabszej glebie.

Znaczenie gęstości siewu pszenicy jarej

PIORiN: Zwiększenie wysiewu ziarna nie wyrównuje w pełni ujemnego wpływu opóźnienia siewu na plony zbóż jarych, zwłaszcza przy dużym opóźnieniu, gdyż oprócz spadku liczby kłosów z przeciętnej rośliny, zmniejsza się także liczba ziaren w kłosie, a także nasila się wypadanie roślin.

Ryzykiem może być wczesny siew - silniejsza konkurencja chwastów, które wschodzą szybciej, konieczność stosowania herbicydu.

Kolejne niebezpieczeństwo to susza i gęstszy siew na słabych glebach.

W słabszych warunkach glebowych (kompleks żytni bardzo dobry i żytni dobry, luźniejszy skład granulometryczny gleby, kwaśniejszy odczyn) powinno się siać pszenicę gęściej niż na glebach lepszych (kompleksy pszenne). Jest to spowodowane gorszym rozkrzewieniem roślin rosnących na glebach o mniejszej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. Duża gęstość siewu na glebach słabych (przepuszczalnych) może być nieefektywna w latach suchych wskutek niedostatecznego zaopatrzenia w wodę zwiększonej liczby roślin w łanie.

W warunkach kwaśnego odczynu gleby uaktywnia się toksyczne oddziaływanie jonów glinu, manganu i wanadu na system korzeniowy zbóż. Im mniejszy system korzeniowy, tym słabsze krzewienie się roślin skutkujące niedostateczną liczbą kłosów w łanie i dlatego bardziej efektywne stają się zwiększone ilości wysiewu.

Ryzyko zbyt gęsto sianej pszenicy

Eksperci wyjaśniają, że na glebach żyznych występuje silniejsze krzewienie roślin i ich bujniejszy wzrost. To efekt dobrego zaopatrzenia w składniki pokarmowe i wodę, co potęguje stopień wylegania w przypadku dużej obsady roślin.

Nadmierna gęstość roślin to jeszcze jedno ryzyko. Ta gęstość i słabe przewietrzenie łanu sprzyjają nasileniu się porażenia zbóż przez choroby, które wraz z wyleganiem przyczyniają się do znacznych strat plonu ziarna. Dlatego na lepszych glebach zalecany jest rzadszy siew.

Co jeszcze zaleca PIORiN?

  • W uprawie pszenicy w stanowisku po zbożach, które zalicza się do gorszych przedplonów, racjonalne jest zwiększenie ilości wysiewu.
  • W uprawie zbóż w stanowisku po bobowatych podnoszących zasobność gleby w azot, który wzmaga rozkrzewienie roślin, zaleca się zmniejszenie normy wysiewu.
  • Jeśli planujemy chemiczne zwalczanie chorób, to możemy wysiewać zboża trochę gęściej.

Źródła: IUNG, PIORiN, KPODR, PODR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera