Spis treści
Wszystkie te warzywa są botanicznymi odmianami dyni i pochodzą z Ameryki Środkowej. Dlatego też lubią ciepło i wilgotne podłoże. Ich uprawa w Polsce upowszechniła się w ostatnich dziesięcioleciach i chętnie sadzimy te warzywa w przydomowych ogródkach.
Cukinia, kabaczek i patison w ogródku warzywnym
Cukinia, patison i kabaczek to jednoroczne rośliny, które potrzebują dużo miejsca ze względu na długie płożące pędy i sporych rozmiarów liście. Warto uwzględnić te okoliczności wybierając miejsce uprawy.
Owoce wydawane przez wymienione rośliny mogą mieć różne kształty:
- u cukinii są cylindryczne, maczugowate lub przypominają kule, delikatnie żebrowane lub gładkie (u cukinii i kabaczka),
- u patisona dyskowate lub dzwonowate o ząbkowanym lub gładkim brzegu.
Te dyniowate warzywa mają też różną barwę:
- cukinia – od seledynowych po czarnozielone oraz różne odcienie żółci,
- kabaczek - kremowobiałe lub kremowozielone,
- patison - wszystkie wymienione kolory.
Jak wspomnieliśmy, cukinie mają duże wymagania cieplne i wodne. Eksperci wskazują, że najlepszą temperaturą do ich prawidłowego rozwoju jest zakres 20–25 stopni Celsjusza. Radzą dobie ze spadkami temperatury do 6-8 st., jednak już przy 13-14 st. wzrost zostaje zahamowany.
Kiedy siać cukinię z rozsady i do gruntu?
Cukinię możemy uprawiać w Polsce zarówno z nasion, jak i zdecydować się na wcześniejsze przygotowanie rozsady. Siew nasion do gruntu przeprowadza się na ogół po 15 maja, gdy zazwyczaj mija prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. To ten moment, kiedy do gruntu wysadzamy rozsady pomidorów i papryki.
Siew cukinii bezpośrednio do gruntu. Rozpoczyna się około połowy maja i trwa nawet do połowy czerwca. Nasiona wysiewamy gruntu na głębokość 2-4 cm. Trzeba zachować odstęp 60 cm-1 m. Kiełkowanie w gruncie zaczyna się po 7-10 dniach, o ile temperatura sprzyja.
Kiedy siać cukinię na rozsady? Zaczynamy w drugiej połowie kwietnia w szklarniach lub ogrzewanych tunelach foliowych( w przypadku rolniczych upraw lub jeśli mamy taką możliwość w ogrodach albo na działkach). W domu może to być ciepły parapet. Po 4-5 tygodniach sadzonki będzie można umieścić w gruncie, jednak wcześniej trzeba je zahartować.
Praktyczne wskazówki dla siewu z rozsady:
- po 1-2 nasiona wysiewamy do osobnych małych doniczek,
- doniczki muszą być czyste, najlepiej dobrze umyte lub odparzone, by uniknąć chorób grzybowych.
- rozsady trzymamy w temperaturze 20-25 stopni,
- miejsce powinno być słoneczne, utrzymujemy wilgotną glebę.
- Jeżeli wzejdą dwie sadzonki, słabszą z nich usuwamy.
- Rozsadę wysadzamy do gruntu między 20 maja a 20 czerwca.
Przesadzanie sadzonek cukinii wymaga delikatności. Należy zadbać o nienaruszoną bryłę ziemi i nie uszkadzać korzeni. Cukinia źle znosi przesadzanie z gołym korzeniem, co może opóźnić jej wzrost i owocowanie. Uprawa cukinii z rozsady pozwala na wcześniejsze zbiory. Sadzonki są już silne i rozwinięte, co daje im przewagę nad roślinami wysianymi bezpośrednio do gruntu.
Jak uprawiać cukinię, żeby przyspieszyć zbiory?
Z wysadzeniem cukinii do gruntu lub wysianiem jej nasion trzeba na ogół czekać mniej więcej do połowy maja. Szybkiej można rozpocząć uprawę w szklarniach i tunelach. Gdy takich nie mamy, rozwiązaniem może być biała wiosenna agrowłóknina. Jej zastosowanie:
- chroni młode rośliny przed wiosennymi przymrozkami
- ogranicza utratę wody
- przyspiesza wzrost i prawidłowy rozwój roślin, a także plonowanie o ok. 2 tygodnie.
Bez agrowłókniny plonowanie o ok. 2 tygodnie wcześniej nastąpi w przypadku uprawy z rozsady w porównaniu z siewem do gruntu.
Cukinię i patisona zarówno z siewu jak i z rozsady uprawia się w rzędach oddalonych od siebie o ok. 1 m, a w rzędzie rośliny powinny rosnąć co 80 cm. Kabaczek wymaga większej rozstawy rzędów ze względu na płożące się pędy.
Zmianowanie. Dobry przedplon i po czym nie sadzić cukinii?
Wzorowe zmianowanie mówi o tym, że roślina nie powinna rosnąć w tym miejscu, które zajmowała poprzednio przez 3-4 kolejne lata. W przypadku cukinii, kabaczka i patisona nie należy uprawiać ich po roślinach dyniowatych i psiankowatych. Są narażone na te same choroby i szkodniki.
Mile widziane w płodozmianie są rośliny bobowate, ponieważ wzbogacają glebę w azot. Wśród warzyw będzie to np. fasola, groch, bób lub rośliny rolnicze: ciecierzyca, groch, lucerna, łubin, koniczyna czy wyka.
Z roślin warzywnych cukinie mogą być uprawiane po:
- burakach,
- grochu,
- pomidorze,
- porze,
- rzodkiewce.
Co warte zaznaczenia, cukinia, kabaczek i patison są dobrym przedplonem dla wszystkich warzyw, ponieważ pozostawiają glebę w dobrej strukturze i wolną od chwastów.
Źródła: Informacje bieżące 2019, Warmińsko-Mazurskie Ośrodek Doradztwa Rolniczego; Metodyka integrowanej produkcji cukinii, kabaczka i patisona, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?