Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów azotowych i nie tylko. "Sytuacja nie była możliwa do przewidzenia"

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Grupa Azoty S.A. przypomina, że utrzymywała dotychczas produkcję na maksymalnych możliwych mocach, "nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów".
Grupa Azoty S.A. przypomina, że utrzymywała dotychczas produkcję na maksymalnych możliwych mocach, "nawet w obliczu znaczących ograniczeń lub całkowitego wstrzymywania produkcji przez największych europejskich producentów". Agata Wodzień-Nowak
Polski gigant nawozowy ogłosił postój instalacji produkcyjnych. Czy to przełoży się na ograniczoną dostępność nawozów rolniczych? Minister rolnictwa zapewnia, że zapasy na jesień są wystarczające. Rolnicy boją się kolejnego wzrostu cen i tak już drogich nawozów. Za decyzją o wstrzymaniu produkcji mają stać rekordowo wysokie ceny gazu. Grupa Azoty S.A. wydała komunikat o zatrzymaniu, a Grupa Azoty Puławy o ograniczeniu produkcji nawozów.

W poniedziałek 22 sierpnia zapadła decyzja - Grupa Azoty S.A. z powodu wysokich jak nigdy dotąd cen gazu ziemnego czasowo zatrzymuje instalacje do produkcji w 3 obszarach. We wtorek 23 sierpnia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa zapewniał w radiowej Trójce: - Grupa Azoty posiada wystarczającą ilość nawozów potrzebną do jesiennych prac polowych.

Grupa Azoty czasowo przestaje produkować nawozy azotowe

Spółka przypomina, że ceny gazu ziemnego są rekordowo wysokie, a stanowią główny surowiec wykorzystywany przy produkcji. Czasowe zatrzymanie produkcji obowiązuje od 23 sierpnia 2022 roku i dotyczy instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6.

Grupa Azoty: W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.

Spółka kontynuuje produkcję:

  • katalizatorów,
  • osłonek poliamidowych,
  • kwasów humusowych,
  • skrobi termoplastycznej,
  • kwasu azotowego stężonego.

Krajowy Producent nawozów zapowiada, że w trakcie ogłoszonego postoju będzie prowadzić inwestycje i remonty, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji Poliamidów.

W celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego instalacji produkcyjnych oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej prace będą kontynuować: elektrociepłownia, stacja uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków.

Spółka w wydanym komunikacie tłumaczy, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego - pomimo jego dostępności - determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia.

Co dalej? To zależy od rozwoju sytuacji. "Spółka stale monitoruje poziom cen wszystkich surowców oraz rentowność procesów produkcyjnych i na tej podstawie będzie podejmowała dalsze decyzje biznesowe".

Grupa Azoty Puławy ogranicza produkcję nawozów

Z tego samego powodu Grupa Azoty Puławy czasowo ogranicza produkcję. Puławska Spółka Grupy Kapitałowej Grupa Azoty podjęła decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji na kolejnych instalacjach.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły blisko czterokrotnie z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.

  • Grupa Azoty Puławy ograniczy produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych.
  • Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®.

Tu również w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro