Inspektorzy zbadali importowane śliwki i czereśnie. Wykryto szereg nieprawidłowości

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Kontrola czereśni i śliwek na rynkach hurtowych.
Kontrola czereśni i śliwek na rynkach hurtowych. pixabay.com/Canva
W sezonie na rynkach hurtowych nie brakuje owoców, choć królują krajowe, mówi się o wzmożonym imporcie z różnych regionów świata, w tym spoza Unii Europejskiej. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole jakości czereśni oraz śliwek. Co wykryto?

Spis treści

Owoce sezonowe w hurcie. Skąd pochodzą?

Trwa sezon na śliwki, aronię, gruszki, lada moment pojawią się jabłka. Wciąż jeszcze można dostać też czereśnie i ostatnie partie malin. Pod lupę inspektorów trafiły śliwki i czereśnie z rynków hurtowych, w większości importowane. Kontrole miały zweryfikować i wyeliminować praktyki, które naruszają przepisy jakości handlowej w zakresie pochodzenia.

Jakość handlową sprawdzono doraźnie przy czereśniach oferowanych przez 23 podmioty (26 partii o łącznej masie 3631 kg) i śliwkach oferowanych przez 8 podmiotów (10 partii o łącznej masie 1310 kg).

Czereśnie pochodziły z Polski, Grecji, Hiszpanii i Węgier, natomiast śliwki z Hiszpanii i Turcji, informuje IJHARS.

Jakość handlowa pod znakiem zapytania. Zastosowano sankcje

W przypadku czereśni zakwestionowano jakość handlową 57,7 proc. partii, śliwek 30 proc. Z partii czereśni 14 nie posiadało oznakowania, 10 nie miało dokumentów towarzyszących partii, a 1 była nieprawidłowo oznaczona. 3 partie śliwek wzbudziły wątpliwości ze względu na błędy w oznakowaniu.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wobec podmiotów wprowadzających do obrotu ww. owoce niespełniające wymagań zastosowano sankcje przewidziane prawem, czytamy w komunikacie Inspekcji.

Wobec importu świeżych warzyw i owoców obowiązują podstawowe przepisy unijne. Wymagania dotyczące jakości importowanych owoców i warzyw z krajów trzecich nie różnią się od wymagań dla owoców i warzyw uprawianych i wprowadzanych do obrotu w UE.

Źródło: IJHARS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro