Jak gęsto siać pszenicę ozimą? Ile kilogramów na hektar? Sprawdź wyliczenia ziaren na metr kwadratowy dla 30 odmian

Agata Wodzień-Nowak
Określenie optymalnej gęstość siewu zależy od czynników zarówno siedliskowych, jak i agrotechnicznych. W rejonach o nasilonym występowaniu chorób zbóż zaleca się zmniejszenie normy wysiewu, gdyż nadmierne zwarcie łanu skutkuje pogorszeniem jego przewiewności i sprzyja wyleganiu.
Określenie optymalnej gęstość siewu zależy od czynników zarówno siedliskowych, jak i agrotechnicznych. W rejonach o nasilonym występowaniu chorób zbóż zaleca się zmniejszenie normy wysiewu, gdyż nadmierne zwarcie łanu skutkuje pogorszeniem jego przewiewności i sprzyja wyleganiu. pixabay.com/WFranz
Jesteśmy w okresie jesiennych siewów ozimej pszenicy. Warunki nie są najlepsze, ponieważ w wielu regionach kraju w glebie brakuje wody. Termin i odmiana to jednak nie wszystko. Ze strony rolników często pada pytanie, jak gęsto siać pszenicę? Ten parametr określa się w kilogramach na hektar albo liczbie ziaren na metr kwadratowy.

Spis treści

Czas siać pszenicę ozimą, ale termin przesuwa brak wody

Rolnicy w toczonych dyskusjach o terminie siewu pszenicy piszą, że czas na siew jest odpowiedni, ale czekają na deszcz. Na polach „skała” i siew przesuwają na październik. Tymczasem optymalne terminy siewu pszenicy dla poszczególnych części Polski według Metodyki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa to:

  • północno-wschodnia i wschodnia – od 15 do 25 września;
  • centralna i południowo-wschodnia – od 20 do 30 września;
  • północno-zachodnia i zachodnia – od 20 września do 5 października;
  • Dolny Śląsk – od 25 września a 10 października.

Czas nagli. Szerzej o terminach i konsekwencjach opóźnionego siewu pszenicy ozimej piszemy osobno.

Jedni posiali (np. w Lubelskim czy Warmińsko-Mazurskim), inni czekają do ostatnich dni września, np. w Opolskim, kolejni wstrzymują się do początku października. W komentarzach 22-23 września rolnicy pisali:

  • Wschód Wielkopolski sam popiół na polach, wszyscy czekają z siewem, niektórzy z orką jeszcze.
  • Opolskie. U mnie plan to przyszły tydzień, im wcześniej siejesz, tym większą oszczędność masz na nasieniu.
  • Świętokrzyskie. Posiane pszenżyto i pszenica norma 320 szt./m2. Po 2 dniach spadło 17 litrów.
  • Dawniej siałem o tej porze, a od kilku lat sieje w październiku, nie ma zim to i tak zdąży się rozkrzewić i ukorzenić.

Gęstość siewu pszenicy. Ile kilogramów na hektar?

Eksperci rekomendują, by wysiewać jedynie kwalifikowany i zaprawiony materiał siewny. Zwiększamy szanse uzyskania wysokich, dobrej jakości plonów pszenicy. „Materiał siewny powinien odznaczać się dobrym wyrównaniem, czystością nie mniejszą niż 98%, zdolnością kiełkowania nie mniejszą niż 90%, masą 1000 ziaren – 40–45 g i wilgotnością poniżej 15%”, wskazuje się w Metodyce integrowanej produkcji pszenicy, zatwierdzonej w lipcu 2023, wydanej przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ziarno wysiewane na polu powinno być zaprawione, co ogranicza występowanie wielu chorób, a niektóre z nich (np. głownię pylącą lub śnieć cuchnącą) można zwalczać tylko tym sposobem, podpowiada PIORIN.

Niektóre zaprawy ograniczają również rozwój chorób grzybowych powodujących zgorzel siewek oraz działają dodatkowo przeciwko chorobom liści do początku fazy strzelania w źdźbło.

Rzadziej siane łany mogą być pomocne w osiągnięciu wyższe zawartości białka, gdy stosuje się większą dawkę nawożenia azotowego.

Wysiew 4,5–3,5 mln ziaren na ha wydaje się być optymalnym. Jednak należy uzależnić go od stanowiska i warunków glebowych. Zalecaną ilość wysiewu można stosować na glebach kompleksów pszennego bardzo dobrego, pszennego dobrego, w stanowisku po strączkowych, okopowych czy rzepaku, w innym wypadku należy zwiększyć ilość wysiewu o około 5–10%. Pszenicę ozimą sieje się na głębokość 3–4 cm.

W przypadku gleb luźniejszych, o gorszej żyzności i tych o kwaśnym odczynie wskazane jest gęstsze sianie pszenicy niż na glebach o lepszych parametrach. Powodem jest gorsze rozkrzewianie się roślin (mniejsze zasoby wody i składników pokarmowych).

Liczna obsada na żyznych glebach również niesie pewno ryzyko - wylegania.

Nadmierne zagęszczenie łanu i słabe jego przewietrzanie sprzyjają nasileniu się porażenia zbóż przez choroby, które wraz z wyleganiem przyczyniają się do znacznych strat plonu ziarna zbóż. W stanowiskach po zbożach, które zalicza się do złych przedplonów, racjonalne jest zwiększenie ilości wysiewu, przede wszystkim ze względu na przenoszenie chorób podsuszkowych ujemnie wpływających na liczbę kłosów w łanie.

Normy wysiewu pszenicy w różnych warunkach glebowych w kg/ha:

  • Pszenny bardzo dobry, pszenny dobry 190–215 kg/ha
  • Żytni bardzo dobry, zbożowo-pastewny mocny 195–220 kg/ha
  • Żytni dobry, pszenny wadliwy 205–228 kg/ha

Przykłady ilości wysiewu dla wybranych 30 odmian pszenicy ozimej

Optymalne ilości wysiewu dla odmian pszenicy ozimej (bardzo dobre warunki wzrostu, optymalny termin siewu). Ilość wysiewu
(ziaren kiełkujących m2)

  • 250 Euforia, Plejada
  • 280 Sfera, Opcja, Poezja
  • 300 Wilejka, Desamo, Formacja, Tulecka, Torpeda
  • 310 Sikorka
  • 320 Hondia, Tytanika, Comandor, Desporus, Astoria, Owacja
  • 330 Memory
  • 340 Aleksander, Legenda
  • 350 Arkadia, Natula,
  • 360 Sailor
  • 380 Turnia, Jantarka, Kometa, Ludwig, Mewa
  • 400 Wydma, Zawisza

Źródła: Facebook, PIORIN: Metodyka integrowanej produkcji pszenicy ozimej i jarej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro