Spis treści
Ta część jesieni, którą mamy za sobą, była wyjątkowo ciepła, dlatego nie wszyscy wykopali jeszcze warzywa korzeniowe, takie jak marchew czy pietruszka. Czas już jednak, by warzywa trafiły po piwnic lub kopców.
Jakie owoce i warzywa można zbierać nawet w listopadzie?
Na początku listopada zbierane są jeszcze mrozoodporne odmiany winogron. Wyrywamy pora, szpinak, ścinamy kapustę. Z warzywnika powinny zostać usunięte przed przymrozkami. Na początku listopada zbieramy jeszcze:
- dynie,
- późnojesienne jabłka,
- żurawinę,
- owoce dzikiej róży.
- aronię.
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę, które przyciąć? Młode drzewka potrzebują okrywy
Cięcie może o tej porze roku dotyczyć winorośli, jesiennych malin, jeżyn. Do wiosny lepiej poczekać z regulowaniem koron drzew owocowych. Wielkopolska Izba Rolnicza radzi, by nie przycinać jesienią drzewek świeżo posadzonych ani drzew już rosnących, bo zwiększa to ryzyko wymarznięcia. Cięcie wykonuje się wczesną wiosną. W październiku po raz ostatni przycinamy żywopłoty.
Przy dopiero posadzonych drzewkach warto usypać kopczyk ziemi. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie np. młodej jabłoni przed przemarznięciem. Inna możliwość - rozsypać warstwę kory lub kompostu.
Jeśli pogoda pozwala, można porządkować działkę, czyli np. sprzątać połamane gałęzie, opadłe liście i nadpsute owoce. Te pierwsze wykorzystamy do palenia w kominku czy podczas ogniska w kolejnym sezonie. Praktycy radzą, by suche liście i słomę zastosować do zabezpieczenia wrażliwych roślin przed mrozami.
Kiedy bielić drzewa owocowe w sadzie?
Bielenie drzew ma służyć powstrzymaniu przedwczesnego startu rośliny. Zbyt wczesne puszczenie soków w cieplejsze i słoneczne zimowe dni, a potem mróz, może spowodować pękanie pni i konarów, a w konsekwencji straty w ogrodzie. Samorząd rolniczy wskazuje, że do bielenia pni i nasady grubych konarów drzew owocowych można przystąpić już od połowy grudnia.
WIR: Na 10 l wody daje się 2 kg wapna palonego oraz glinę krowieniec lub klajster z mąki, celem zwiększenia przyczepności. Bielenie nie niszczy szkodników ani zarodników grzybów, chroni jedynie drzewa przed mechanicznymi uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz.
Polecamy też: Bielenie drzew owocowych zimą? Jak najbardziej! Sprawdź, dlaczego warto to zrobić. Te prace ogrodowe należy wykonać zimą
- Pamiętamy o dokarmianiu wygłodzonych i zziębniętych ptaków, które pomagają nam w sezonie zwalczać szkodniki.
- Zwalczamy myszy i nornice. Zabezpieczamy pnie i nisko położone gałązki przed zającami.
- W przypadku silnych spadków temperatury uzupełniamy okrycie kopców z warzywami.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?