Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy lub oprysk z pokrzyw według przepisu babci? Skarb nie tylko na ogórki

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zastanawiasz się, co zawiera gnojówka z pokrzywy, że jest tak cennym nawozem? W składzie znajdziemy m.in. azot i potas, magnez, wapń, żelazo, krzem.
Zastanawiasz się, co zawiera gnojówka z pokrzywy, że jest tak cennym nawozem? W składzie znajdziemy m.in. azot i potas, magnez, wapń, żelazo, krzem. pixaby.com, AGW
Babcie miały swoje sprawdzone metody uprawy warzyw i dbania o nie naturalnymi metodami. Mądrość przekazywana od pokoleń dziś znów jest poszukiwana, bo chcemy mieć własne ekologiczne uprawy. Dlatego warto docenić gnojówkę z pokrzyw! Zbieraj ją teraz, póki jest świeża. Podpowiadamy, jak zrobić roztwór i na co pomoże w warzywniku.

Spis treści

Któż nie chce, by jego warzywa były zdrowe, rosły naturalnie, bez sztucznego wspomagania. Czasem jednak potrzebują wsparcia, a może być ono w stu procentach naturalne. Jeśli nie wiesz, po co babcia robiła gnojówkę z pokrzyw, koniecznie przeczytaj, jak zrobić taki roztwór i kiedy stosować. Pomoże m.in. na ogórki i pomidory.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy? Tajna broń w ogrodzie

O pozyskanie pokrzywy zwyczajnej nie będzie trudno. Rośnie w ogródkach, na poboczach dróg, a nawet w miejskich parkach. Najlepiej zrywać ją wiosną, gdy ma młode liście, jeszcze przed kwitnieniem. Ogrodnicy podpowiadają, by zachować proporcje ok. 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody.

  1. Zebrane pokrzywy siekamy na drobniejsze części i umieszczamy na dnie plastikowej beczki albo wiadra.
  2. Następnie zalewamy pokrzywy wodą. Masz zebraną deszczówkę? Tym lepiej, wykorzystaj ją.
  3. Odstawiamy pojemnik w zacienione miejsce i przykrywamy, ale nie szczelną pokrywą, ponieważ powstająca gnojówka podczas fermentacji potrzebuje dostępu powietrza. Najlepiej wybrać bardzo gęstą siatkę albo gazę, która powstrzyma owady.
  4. Roztwór należy codziennie mieszać. Po ok. 15 dniach i zaniknięciu piany gnojówka z pokrzyw jest gotowa.

Po upływie kilkunastu dni gnojówka stanie się ciemniejsza i to nie powinno nas martwić. Zmiana barwy jest jednym z sygnałów, że roztwór jest gotowy.

Nie da się ukryć, że zapach nie jest przyjemny, dlatego pojemnik z pokrzywą i wodą lepiej ustawić z dala od miejsc częstego przebywania. W cieniu i oddaleniu możemy zostawić go nawet na ponad miesiąc. Niektórzy z raz przygotowanej gnojówki korzystają cały sezon.

Właściwości i zastosowanie roztworu z pokrzyw, czyli co podlewać?

Gnojówkę w pokrzywy można wykorzystać jako cenny nawóz oraz środek na szkodniki. Podlewanie rozcieńczonym roztworem wspomoże:

  • pomidory,
  • ogórki,
  • truskawki,
  • maliny,
  • krzewy owocowe,
  • rośliny ozdobne.

Wystarczy 2 razy w miesiącu. Co zyskamy? Wzmocnienie roślin, lepsze wybarwienie, zachęcimy dżdżownice, które użyźnią glebę.

Gnojówka z pokrzyw to darmowy i naturalny środek na szkodniki i choroby atakujące rośliny. Sprawdzi się w zwalczaniu mszyc, miseczników oraz przędziorków. W przypadku chorób pomoże pozbyć się np. mączniaka prawdziwego i rzekomego albo szarej pleśni. Może być również nawozem dolistnym.

Pamiętaj o rozcieńczaniu roztworu: do podlewania 1/10 gnojówki i 9/10 wody, do oprysku wystarczy 1/20 gnojówki i pozostała część wody.

Tego nie podlewaj gnojówką z pokrzyw

Są rośliny, którym podlewanie z udziałem pokrzywy nie posłuży, Na tej liście są m.in.:

  • czosnek,
  • cebula,
  • groch,
  • fasola,
  • warzywa korzeniowe.

Omawiany roztwór dostarcza sporo azotu, a nie wszystkie warzywa potrzebują go w zwiększonej ilości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera