Jakie warzywa siać w lipcu, żeby zebrać plony jeszcze w tym sezonie? Poznaj listę roślin, które poradzą sobie najlepiej o tej porze

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W lipcu wciąż można wysiewać wiele gatunków warzyw. Sięgnij po swoje ulubione i pamiętaj, by wybierać późne odmiany.
W lipcu wciąż można wysiewać wiele gatunków warzyw. Sięgnij po swoje ulubione i pamiętaj, by wybierać późne odmiany. pixabay
Niezależnie od tego, czy lipiec jest upalny, czy raczej deszczowy i z umiarkowaną temperaturą, możesz wysiać jeszcze szereg warzyw, które zdążą wyrosnąć do końca lata lub jesieni. Podajemy listę roślin, które będą odpowiedzią na pytanie o to, jakie warzywa siać w lipcu. Pamięta, by wykorzystać miejsce po roślinach, które zwolniły grządki, np. po rzodkiewce czy sałacie.

Spis treści

W lipcu zaczynają się żniwa na polach zbóż i rzepaku, w warzywnikach zbiory ogórków i pomidorów. To pracowity letni czas, który warto wykorzystać także pod uprawę kolejnych roślin.

Te warzywa można siać w lipcu prosto do gruntu

Zwolniło się miejsce na grządkach po wczesnej odmianie marchewki, rzodkiewkach i sałatach? Nie pozwól, by zostało puste do kolejnego sezonu. Dopiero zakładasz ogród, masz nową działkę? Wciąż możesz na niej bardzo dużo zrobić i cieszyć się zbiorami z własnych upraw.

Na początku lipca można jeszcze wysiać buraczki ćwikłowe na przetwory, przełom czerwca i lipca to ostatni dzwonek, by posiać ogórki na późny zbiór. W lipcu wysiewa się również rzodkiew jesienną czy koper. W tym letnim miesiącu można jeszcze sadzić rozsady kalafiorów, jarmużu, kalarepy, Zbiór przeprowadzimy jesienią tego samego roku. Kolejne warzywa, które można siać w lipcu:

  • Sałata: Można siać różne odmiany sałaty, takie jak sałata masłowa, sałata rzymska czy sałata lodowa. Siewy można przeprowadzić w miarę upływu lipca, aby uniknąć skrajnych temperatur.
  • Marchew: Sianie marchwi w lipcu pozwoli na zbieranie świeżych korzeni późną jesienią. Warto wybrać odpowiednią odmianę.
  • Rzodkiewka: rośnie szybko i można ją zasiać w ciągu całego lata. Siew w lipcu pozwoli na szybki zbiór w sierpniu.
  • Szpinak: jest warzywem, które dobrze radzi sobie w chłodniejszych warunkach. Można siać go w lipcu, aby zbierać liście jesienią.
  • Sałata rzymska: jest popularnym warzywem do uprawy latem. Można ją siać w lipcu i cieszyć się świeżymi liśćmi w ciągu kilku tygodni.

Nawadnianie i ściółkowanie w lipcu odpowiedzią na upalne lato

Gdy siejemy lub sadzimy nowe rośliny, nie możemy zapominać o tych wysianych wcześniej. Wymagają regularnego odchwaszczania i nawadniania w okresach niedoboru wody. Susza potrafi zredukować plony w bardzo dużym stopniu, czasem pozbawić ich nas zupełnie. Na brak wody szczególnie wrażliwe są sałaty, ogórki i inne rośliny dyniowate, selery, warzywa kapustne.

Wzrost chwastów i parowanie wody z gleby ograniczy ściółka w postaci słomy, trocin czy wysuszonej trawy. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Ściółka w ogrodzie to podstawa. Postaw na naturalną. Co ściółka daje roślinom i która będzie najlepsza?

Ważne zabiegi w uprawie pomidorów

Rośliny przez cały okres wegetacyjny są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, szkodniki, choroby. Kluczowa jest obserwacja i szybka reakcja. Tak jest między innymi w przypadku pomidorów. Są narażone między innymi na porażenie zarazą ziemniaczaną. Choroby można zwalczać biologicznymi lub chemicznymi środkami roślin. Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby, dobór stanowiska, w tym sąsiedztwo roślin.

Innym istotnym zabiegiem jest podcinanie liści, a w sierpniu ogławianie pomidorów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera