Kawa wypita? A co z fusami? Lepiej zrób z nich peeling, nie dodawaj do kompostu. Obalamy mity na temat kawowych resztek

Justyna Madan
Fusy z kawy mają wiele zastosowań, głównie w pielęgnacji ciała. Jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu, lepiej ich unikać. Obalamy popularne mity.
Fusy z kawy mają wiele zastosowań, głównie w pielęgnacji ciała. Jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu, lepiej ich unikać. Obalamy popularne mity. Unsplash.com
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „co zrobić z fusami po kawie”, a otrzymamy tysiące linków do artykułów, które radzą jak wykorzystać kawowe resztki. Wiele z nich sprawdza się świetnie. Możemy z nich zrobić naturalny peeling do ciała, maseczkę pod oczy czy za ich pomocą zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Jednak jeśli chcemy wykorzystać fusy w ogrodzie, warto się najpierw dobrze zastanowić. Kawa może wyrządzić naszym roślinom więcej szkody, niż pożytku.

- Codziennie na świecie wypija się ponad 3 miliardy filiżanek kawy. Najbardziej pożądanym składnikiem kawy jest zawarta w niej pobudzająca kofeina. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mała czarna to nie tylko zastrzyk energii, lecz również źródło cennych antyoksydantów niwelujących wolne rodniki, a także soli łączących m.in. potas, wapń, magnez, cynk, czy chrom. Unikalne właściwości kawy oraz jej uziarnienie sprawiają, że ma ona wiele zastosowań w domu – czytamy na portalu regioDOM.

Czy fusy z kawy są dobre dla ogrodu? Obalamy mity

Chociaż w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów kawa może okazać się niezastąpiona, to w ogrodzie niekoniecznie się sprawdzi. Oto kilka powodów dlaczego.

Czy fusy kawowe zakwaszają glebę?

Prawdopodobnie najczęstszą radą ogrodniczą dotyczącą zużytych fusów z kawy jest wykorzystanie ich do zakwaszenia gleby. Wydaje się, że ma to sens, bo kawa jest przecież kwaśna. Okazuje się jednak, że nie aż tak bardzo, aby była pomocna.

Z badań Oregon State University Extension wynika, że kwas w ziarnach kawy jest rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że to kawa, którą pijemy, a nie fusy na dnie są kwaśne. Zużyte fusy z kawy mają pH od 6,5 do 6,8, czyli całkiem podstawowe. A skoro kwas z kawy jest rozpuszczalny w wodzie, szybko zostanie wypłukany z gleby i nie będzie żadną pomocą.

Idealne na ściółkę?

Nie jest to niestety idealny materiał na ściółkę w ogrodzie. Fusy z kawy zbijają się zbyt szybko, co nie czyni ich idealnym podłożem do ściółkowania. Materiał, który rozkładamy w ogrodzie powinien „oddychać” dzięki czemu przepuszcza wodę i powietrze. Kawowe fusy to uniemożliwiają.

Wrzucać resztki kawy do kompostu czy nie?

Kawa nie tylko zabije dżdżownice, które radośnie pełzają po naszych odpadkach w ogrodowym kompoście, ale pozbywa się też pomocnych drobnoustrojów. Dlaczego? Ponieważ, to co jest dobre kiedy pijemy ten napój, czyli właściwości antybakteryjne, zabija w kompoście to, co jest potrzebne do jego rozkładu. Jeśli koniecznie chcemy wrzucać fusy do kompostu róbmy to oszczędnie. Ponadto mieszamy ją z „brązowymi” dodatkami, takimi jak wyschnięte liście, a nie z resztkami jedzenia.

Fusy niekoniecznie dobre dla roślin

Głównym powodem jest oczywisty fakt – kawa zawiera kofeinę. Może ona zahamować wzrost roślin, a nawet zmniejszyć tempo kiełkowania poprzez wiązanie azotu w glebie. Zużyte fusy zawierają ok. 48% kofeiny, która znajduje się w ziarnach jeszcze przed obróbką. To wciąż całkiem sporo. Jednak zabijanie roślin ma jedną zaletę i w tym przypadku może świetnie się sprawdzić. Warto stosować kawowe resztki do zwalczania chwastów.

Skoro kofeina hamuje wzrost roślin, to powinna tak zadziałać na te rośliny, które w naszym ogrodzie są szkodliwe. Warto wymieszać 2 łyżki fusów z 1 litrem wody, przelać płyn do butelki ze spryskiwaczem i w ten sposób potraktować chwasty.

Źródło: Rural Sprout

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro