Spis treści
Herbata kompostowa jest niedroga i zrównoważona – tak długo, jak masz kompost, możesz robić kompostową herbatę. A jeśli kompostujesz własne resztki jedzenia, jest to zasadniczo darmowy nawóz.
Czym jest herbata kompostowa?
Herbata kompostowa w swojej najbardziej podstawowej postaci to woda z organicznym kompostem. Jest to warzony płyn, który koncentruje bakterie, grzyby i inne organizmy, tworząc łatwo przyswajalną mieszankę o dużej zawartości składników odżywczych. Ogrodnicy i rolnicy używają herbaty kompostowej, często nazywanej czarnym płynnym złotem, do nawożenia swoich roślin.
Taka herbata ma wiele zalet. Przede wszystkim poprawia zdrowie roślin. Może też poprawić zdrowie i strukturę gleby oraz stymulować wzrost korzeni roślin.
Jak przygotować herbatę kompostową krok po kroku
Potrzebujemy: ok. 10 litrów wody, 5 filiżanek kompostu, wiadro, łopata, filtr, butelkę z rozpylaczem.
Wsyp kompost do wiadra – musi to być w pełni wykończony, organiczny kompost – nie świeże resztki jedzenia. Po czym poznać, że kompost jest gotowy? Kompostowanie trwa od 4 do 12 tygodni, a jest gotowy, kiedy osiągnie ciemnobrązowy kolor, konsystencja jest krucha i pachnie ziemią. Nie jest gotowy, jeśli brzydko pachnie, jest ciepły, widać resztki żywności. Wrzucamy gotowy kompost (5 filiżanek) do pustego wiadra.
Woda – najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie deszczówka. Można też używać wody z kranu, ale pod warunkiem, że stała w naczyniu przez co najmniej jeden dzień. Zalewamy kompost wodą i mieszamy kilka razy za pomocą łopaty lub kija, do momentu aż składniki się połączą. Odstawiamy wiadro w miejsce, które nie jest nasłonecznione.
Herbata pozostawiona na słońcu może pobudzić rozwój szkodliwych bakterii, np. E. coli i salmonelli. Niskie temperatury, deszcz i śnieg mogą również negatywnie wpłynąć na herbatę, powodując, że parzenie jej trwa dłużej i potencjalnie zabija drobnoustroje.
Parzenie i odcedzanie – Czas parzenia herbaty zależy od temperatury. Jeśli jest powyżej 15 st. C – mieszaninę zostawiamy na 12-36 godzin. Im niższa temperatura, tym dłuższy czas parzenia. Jeśli jest mniej niż 15 stopni, mieszankę zostawiamy na co najmniej 72 godziny. Mieszamy ją 2 razy dziennie, aby wprowadzić do mieszanki tlen. Po tym czasie herbata kompostowa powinna być gotowa. Należy ją jeszcze odcedzić przez filtr. Resztki mogą trafić do kosza na śmieci.
Rozcieńczamy i nawozimy – jeśli herbata nie jest bardzo ciemna, nie trzeba jej rozcieńczać, ale jeśli ma kolor ciemnobrązowy lub czarny, rozcieńczanie jest konieczne. Rozcieńczamy w proporcji 1:3 ze świeżą wodą. Wlewamy roztwór do butelki ze spryskiwaczem i używamy od razu, ponieważ herbata szybko traci składniki odżywcze. Będzie dobra przez kilka dni, nie więcej niż tydzień.
Jak używać herbaty kompostowej?
Mieszankę można rozpylić bezpośrednio na liście roślin lub na glebę, która rośliny otacza. Ziemię należy całkowicie nawodnić i pozwolić roztworowi wsiąknąć. Herbatę kompostową wytworzoną głównie z odpadów roślinnych można podawać na rośliny nawet kilka razy w tygodniu.
Jest kilka rzeczy, które można dodać do herbaty kompostowej, aby była jeszcze korzystniejsza dla roślin. Dodatki mineralne, organiczne i biologiczne stymulują aktywność drobnoustrojów w kompoście, co sprawia, że substancja jest jeszcze bardziej bogata w składniki odżywcze. Dodaj trociny i zmiażdżone gałęzie, aby napowietrzyć kompost. Popiół zwiększa zdolność mieszanki do zatrzymywania wilgoci.
Źródło: Treehugger
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?