Spis treści
Ostatni moment na świeże wiśnie prosto z sadu
W sezonie letnim królują nie tylko maliny, czereśnie czy jagody. To także czas wiśni. Pestkowe owoce są soczyste, ale potrafią łatwo tracić jędrność, dlatego te świeże trzeba jeść dość szybko, aby się nie zepsuły. W sierpniu pełne skrzynki można dostać na bazarkach, w niektórych marketach, fani spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą pokusić się też o samozbiory – wtedy cena za kilogram będzie znacznie mniejsza.
Wiśnie są na ogół dobrze tolerowane przez zdrowe osoby. Należy jednak pamiętać, że obfitują w fermentujące związki cukrowe, takie jak sorbitol. Spożycie nadmiernej ilości, tak jak w przypadku np. śliwek, może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak gazy i wzdęcia, a także kolki, ból brzucha i biegunkę. Dotyczy to zwłaszcza osób wrażliwych, przypomina Anna Rokicka-Żuk, stronazdrowia.pl.
Ile kosztują wiśnie w sierpniu?
Na rzeszowskim bazarku wiśnie kosztują 7 zł/kg, w Łodzi widziane były nawet po 8 zł/kg. Nieco taniej można dostać owoce od lokalnych producentów. W ogłoszeniach prywatnych wiśnie są w cenie średnio 4-5 zł. Najtańszą opcją jest samodzielny zbiór - tu za kilogram trzeba dać ok. 2,5-3 zł.
Jak zachować smak wiśni na zimę? Oto kilka sposobów
Wiśnie doskonale nadają się na przetwory, można też je mrozić lub… suszyć. Do mrożenia nadają się dojrzałe owoce, całe lub wydrylowane, należy je wcześniej umyć i osuszyć. Aby uniknąć sklejania, dobrze jest rozłożyć je wcześniej na płasko w woreczku, szczelnie zamknąć i w tej pozycji włożyć do zamrażarki. Niektórzy dosypują też odrobinę cukru, co ma zapobiec łączeniu się przysmaków. Taka forma przechowywania sprawdzi się maksymalnie 8-9 miesięcy.
Latem suszymy grzyby, zioła, warto też pomyśleć o wiśniach. Tak przygotowane owoce można dodać do potraw, sałatek lub zjeść jako przekąskę. Ważne, aby wcześniej pozbyć się pestek. Do suszenia najlepiej sprawdzą się suszarka do owoców lub piekarnik. Potem należy je przełożyć do zamkniętego pojemnika i korzystać z ich walorów nawet do roku.
Smak ciepłych dni z pewnością przypomną też przetwory. Nalewki, syropy, soki, dżemy – to wszystko sprawdzi się w jesienne i zimowe dni.
Oto przepis na nalewkę z wiśni, można też użyć innych sezonowych owoców. Jak podaje Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl:
- Owoce (świeże lub rozmrożone) umieszczamy w dużym słoiku i zalewamy je spirytusem lub wódką. Odstawiamy na 5-6 tygodni, poruszamy słoikiem co kilka dni. Po tym czasie zlewamy płyn.
- Teraz czas przygotować kolejną część naszej nalewki. Pozostałe po zlaniu płynnej części owoce zasypujemy cukrem i pozostawiamy na tydzień.
- Po rozpuszczeniu cukru w słoiku z owocami utworzy się gęsty syrop. Dołączamy go do wcześniej zlanego płynu. Takie połączenie odstawiamy na ok. 3 miesiące.
- Następnie przefiltrowaną nalewkę (można przelać przez tkaninę ułożoną na sitku), rozlewamy do butelek. Po kolejnych 3 miesiącach domowej roboty nalewka powinna być gotowa.
Jakie jeszcze przetwory można zrobić z wiśni?
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?