Na Szachtach w Poznaniu zawieszono budki lęgowe dla nietoperzy, gągołów i puszczyków. Wisi tam już w sumie 75 budek

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W ostatnich dniach na Szachtach zamontowano 25 nowych budek dla ptaków i dla nietoperzy
W ostatnich dniach na Szachtach zamontowano 25 nowych budek dla ptaków i dla nietoperzy Zarząd Zieleni Miejskiej/RO Fabianowo - Kotowo
Dwadzieścia pięć budek lęgowych zawiesili na poznańskich Szachtach pracownicy Komitetu Ochrony Orłów oraz Uniwersytetu Przyrodniczego, dr Viktoria Takacs oraz mgr Jakub Pruchniewicz, przy wsparciu Rady Osiedla Fabianowo – Kotowo. Budki wykonane w większości z trocinobetonu posłużą nietoperzom, gągołom i puszczykom.

Gągoły to kaczki średniej wielkości, gnieżdżące się chętnie w budkach lęgowych.

- One zazwyczaj przystępują do lęgu wcześnie, nawet w grudniu, więc prawdopodobnie budki będą zamieszkane w przyszłym sezonie – informuje dr Viktoria Takacs z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W Polsce gągoł jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym, natomiast często spotykanym podczas wędrówki. Gnieździ się na północy i zachodzie kraju, w sumie populacja wynosi maksymalnie 3000–4000 par. Dla tego gatunku najtrudniej jest znaleźć odpowiednią dziuplę, gdyż coraz mniej starych dziuplastych drzew występuje w przyrodzie, dlatego warto dla nich montować budki i umożliwić ich zasiedlenie.

od 16 lat

Budki dla puszczyków posłużą też innym ptakom

Gągoły „dostały” trzy spore drewniane budki. Dwie budki z kolei, wykonane z trocinobetonu, przeznaczono dla puszczyków. Te nocne drapieżniki wcześnie przystępują do lęgu - od końca lutego do połowie marca, w tym roku więc pewnie puszczyki nie zajmą budek, choć ornitolodzy nie wykluczają, że w tej sytuacji budkami mogą zainteresować się inne ptaki, np. włochatki lub siniak.

W sobotę otwarta została wieża widokowa i pomost nad Stawem Rozlanym na Szachtach w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia ----->

Skąd jest taki widok na Poznań? Wieża widokowa na Szachtach ...

Najwięcej, bo aż 20 budek, też z trocinobetonu, przypadło na nietoperze.

Nietoperze mają najwięcej budek, bo żyją w koloniach

- Nietoperze żyją w koloniach, dlatego montowano 5-10 budek w niewielkiej odległości od siebie, w miejscach, gdzie nietoperze mają łatwy dolot, od strony południowej drzewa, na wysokości przynajmniej czterech metrów – opowiada dr Viktoria Takacs. - Nietoperze najchętniej pojawiają się w grupach, nie przeszkadza im obecność budek dla ptaków.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej i Rada Osiedla Fabianowo - Kotowo, z której środków wykonano budki, na poznańskich Szachtach zamontowano już 75 budek, z tego 20 docelowo dla szpaków, 30 dla sikorek, 3 dla gągoła, 2 dla puszczyka oraz 20 dla nietoperzy.

Kosztowała 1,3 mln złotych, jest wysoka na 22 metry, a zaprojektowali ją architekci z biura Toya Design. W grudniu została otwarta dla wszystkich chętnych poznaniaków.Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

W Poznaniu stanęła 22-metrowa konstrukcja. Już mogą z niej k...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo