Nadal ubywa polskiego schabowego. GUS podaje nowe dane o pogłowiu świń w 2023 roku. W chlewniach trwa kryzys

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
GUS szacuje pogłowie świń na podstawie reprezentacyjnego badania pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego obejmującego:- wszystkie gospodarstwa osób prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej,- wylosowane gospodarstwa indywidualne (30 tys. gospodarstw - próba około 2%).Są to wstępne uogólnione wyniki.
GUS szacuje pogłowie świń na podstawie reprezentacyjnego badania pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego obejmującego:- wszystkie gospodarstwa osób prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej,- wylosowane gospodarstwa indywidualne (30 tys. gospodarstw - próba około 2%).Są to wstępne uogólnione wyniki. unsplash.com/Stefanie Poepken
Wolniej niż we wcześniejszym półroczu, ale nadal spada pogłowie świń w Polsce. GUS podał najnowsze dane o liczebności świń utrzymywanych w Polsce. Organizacje producentów wymieniają powody trwającego kryzysu trzodziarskiego i szukają rozwiązań.

Spis treści

Pogłowie świń w Polsce w połowie 2023 roku ponownie w dół

Co pół roku Główny Urząd Statystyczny publikuje informacje o pogłowiu świń i bydła w Polsce. Według wstępnych danych pogłowie świń w czerwcu 2023 r. liczyło 9436,3 tys. sztuk, a to oznacza, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczebność spadła o 1,8 proc. Redukcja pogłowia wystąpiła w czterech grupach świń, w szczególności w grupie trzody chlewnej na ubój, gdzie wyniosła 4,8 proc., podaje GUS.

Na początku czerwca 2023 r. pogłowie trzody chlewnej wynosiło 9436,3 tys. sztuk i było niższe o 174,9 tys. sztuk niż w czerwcu 2022 roku, a w porównaniu z liczebnością stada świń w grudniu 2022 r. – niższe o 187 tys. sztuk, (2 proc.)

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku pogłowie świń wynosiło 9624,3 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 6,0 proc. Wówczas redukcja pogłowia wystąpiła we wszystkich grupach świń, w szczególności w grupie prosiąt, gdzie wyniosła 11,8 proc.

Dekadę temu według GUS i wówczas uzyskanych wstępnych danych - pogłowie trzody chlewnej końcu listopada 2013 r. liczyło 10 994,4 tys. sztuk.

Wiele chlewni opustoszało. Kilka powodów kryzysu na rynku świń

- Dobrze wiemy, że już od dłuższego czasu Polska boryka się z poważnym kryzysem pogłowia świń w Polsce - wskazuje w cotygodniowym komentarzu Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy i hodowca Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

W czwartek 14 września Bartosz Czarniak przypomina, że kryzys ten spowodowany jest kilkoma czynnikami. Jako główne z nich wymienia: - (...) brak przejrzystości w procedurze uzyskiwania pozwoleń na budowę nowych obiektów (właściwie na każdym etapie uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń z byle błahego powodu można tę procedurę zablokować) oraz ASF, który w obecnym czasie nie jest dostatecznie kontrolowany…do tego niepewność rynku.

Malejące pogłowie to jednak nie tylko przypadłość polskiego rynku. - Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europejskiej - podaje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG w komentarzu z 11 września 2023.

- W pierwszej połowie 2023 roku w UE ubito o 8,9% mniej świń. To dużo w porównaniu do zakładanego przez Komisję Europejską spadku 5% produkcji żywca. Tak dużego spadku w skali roku nie było w historii notowań Eurostatu. Dodatkowo w kierunku utrzymywania mniejszej podaży żywca działają utrzymujące się wysokie temperatury powietrza, które konsekwentnie zmniejszają dzienne przyrosty zwierząt - dodaje Aleksander Dargiewicz.

Ceny skupu tuczników po obniżce stóp procentowych

W komentarzu z początku tygodnia prezes POLPIG pisał: - Na rynku krajowym zakładom przetwórczym trudno jest zaspokoić zapotrzebowanie na surowiec nawet przy ograniczonych ubojach. Niewykluczone są w najbliższym tygodniu niewielkie wzrosty ceny skupu tuczników o ok. 0,10 zł/kg wagi poubojowej.

Ważne dla sytuacji cenowej w Polsce jest to, co dzieje się na niemieckiej giełdzie VEZG.

Bartosz Czarniak z POLSUS odnotowuje, że pomimo lekkiego ożywienia handlowego na małej giełdzie, sesja VEZG zakończała się niezmienioną stawką, która już kolejny tydzień z rzędu wynosi 2,30 Euro za kg w klasie E. Przy obecnym kursie Euro, daje to 10,67 zł za kg.

W Polsce za to za sprawą decyzji NBP o obniżeniu stóp procentowych sytuacja jest bardziej dynamiczna. - W wyniku niespodziewanej dla rynku obniżki i niewykluczeniu kolejnych, rynek walut zareagował bardzo nerwowo i nasza waluta osłabła w stosunku chociażby do Euro, a to dało impuls do… podwyżek na krajowym rynku tuczników - zauważa Czarniak.

Przed tygodniem różnica między Niemcami, a Polska wynosiło mniej więcej 30 groszy pomiędzy najwyższymi stawkami u nas a ceną VEZG. W tym tygodniu, na chwilę obecną ta różnica nadal istnieje, ale ze względu na słabszą złotówkę, ceny w Polsce ponownie przekroczyły 10 zł w klasie E. obecnie, skupujący potrafią płacić maksymalnie nawet 10,20-10,30 zł za kg w klasie E, czy wyżej? Zależy od potrzeb zakładów (które szukają surowca) i od możliwości dostarczenia odpowiednio dużych partii świń przez sprzedających.

Organizacje producentów trzody łączą siły, by szukać rozwiązań

W związku z trwającym kryzysem na rynku trzody, 5 największych organizacji w Polsce, związanych branżą świń, postanowiło współpracować i utworzyć Grupę Roboczą ds. Trzody Chlewnej. Są to:

  • PZHiPTCh POLSUS,
  • KZPPTCh POLPIG,
  • Polski Związek Niezależnych Producentów Świń,
  • Polskie Mięso oraz
  • Solidarność Rolników Indywidualnych.

Organizacje współpracują nie od dziś, ale 12 września 2023 r. wspólnie wybrały się na spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie rozmawiały między innymi z wiceministrem Krzysztofem Cieciórą.

Było to pierwsze spotkanie Grupy, na którym wspólnie przedstawiliśmy nasze uwagi do obecnie obowiązujących norm prawnych i mamy nadzieję na wspólne znalezienie rozwiązań, które zaowocują odwróceniem trendu spadkowego w produkcji trzody chlewnej. Wśród propozycji, jakie przedłożyliśmy była również propozycja wsparcia programu odbudowy pogłowia loch w Polsce w postaci niskooprocentowanych kredytów.

Organizacje czekają na ustosunkowanie się resortu rolnictwa do podanych problemów. Grupa jest otwarta na inne organizacje i zainteresowanych działaniem na rzecz rynku trzody.

Źródła: GUS, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera