Niby popularna kura, ale o angielskim rodowodzie z hrabstwa. Rasa Sussex na jajka i mięso

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kury Sussex lubią żerować, dlatego dobrze jest zapewnić im przestrzeń.
Kury Sussex lubią żerować, dlatego dobrze jest zapewnić im przestrzeń. pixabay.com/JACLOU-DL
Sprawdzi się w przydomowym kurniku, czyli chowie amatorskim i jednocześnie jest ceniona przez hodowców na dużą skalę. Kury rasy Sussex są chowane zarówno na mięso, jak i dla jajek. Co warto wiedzieć o kurach nioskach, ile jaj rocznie dostarczy jedna kura i jakie warunki lubi? Mówi się, że to rasa spokojna i jednocześnie o majestatycznym wyglądzie.

Spis treści

Rasa kur Sussex pochodzi z Anglii

Kura Sussex pochodzi z hrabstwa o tek właśnie nazwie. Nazwa hrabstwa może wydawać się znajoma nawet tym, którzy nie interesują się Wielką Brytanią. To dlatego, że tytuł księżnej Sussex otrzymała Megan Markle, żona księcia Harrego, gdy weszła do rodziny. Hrabstwo Sussex jest położone na południu Anglii.

Hodowla kur Sussex rozpoczęła się na początku XX wieku, głównie dla mięsa, jednak z czasem zaczęto doceniać również jej wysoką nieśność. Rasa rozpowszechniła się na tyle, że kury Sussex można spotkać na całym świecie, a jej popularność stale rośnie, wskazuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy podaje, że do Polski ptaki sprowadzono z Danii, w ramach darów UNRRA.

Jak wygląda kura Sussex? Dostojna, jak hrabstwo

Według różnych źródeł kura Sussex waży 1,6-2 kg, a nawet więcej. KFPZ podaje, że ptaki tej rasy są duże i solidnie zbudowane, a waga kogutów sięga 3, a nawet 4 kg. Według danych Instytutu Zootechniki średnia masa ciała kogutów wynosi ok. 2800 g, a kur ok. 2100 g.

Wiemy, ile waży, a jak wygląda kura Sussex? Dostojnie i elegancko, jak przystało na drób z Anglii. Jej upierzenie określa się jako gronostajowe. Dominują białe pióra z czarnymi dodatkami. Instytut Zootechniki - PIB opisuje ja tak: Upierzenie – podstawowy kolor biały z czarno obrysowanymi piórami grzywy, lotek, sierpówek i sterówek, skoki białe.

Rasa kur Suusex
KFPZ: Kury Sussex są hodowane zarówno dla mięsa, jak i jaj. Ich mięso jest smaczne i delikatne, a jaja duże i smaczne. Dzięki wysokiej nieśności i dobrej jakości mięsa, są idealnym wyborem dla hodowców szukających uniwersalnej rasy kur. unsplash.com/Jack Blueberry

Dzięki tej kolorystyce łatwo ją rozpoznać. Charakterystyczne czarne akcenty na szyi, skrzydłach i ogonie wyróżniają rasę. Istnieją również odmiany o upierzeniu brązowym, czerwonym, czarnym, srebrnym i płowym.

Krajowa Federacja Producentów Zbóż zauważa, że kury Sussex są znane ze swojego spokojnego i przyjaznego charakteru. - Są łatwe do utrzymania i dobrze adaptują się do różnych warunków hodowli. Są to też ptaki bardzo aktywne, które uwielbiają żerować.

Cenną informacją zainteresowanych chowem będzie to, że rasa nie wymaga specjalnych umiejętności ani warunków. Są to ptaki odporne i łatwe w utrzymaniu. Wymagają jednak dostatecznej przestrzeni do poruszania się i żerowania.

Dobrze czują się zarówno na dużych, otwartych wybiegach, jak i w zamkniętych kurnikach. Ważne jest jednak, aby zapewnić im dostęp do świeżego powietrza i ziemi, na której mogą żerować.

Ile jaj rocznie znosi kura Sussex?

W konwencjonalnym chowie kura rasy Sussex znosi około 200 jaj rocznie, nieco mniej w systemie rolnictwa ekologicznego. Według danych zebranych przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego nieśność jaj od jednej kury nioski w chowie eko dla Sussex wynosi ok. 189 jaj. Dane opierają się o badania prowadzone na kurach utrzymywanych zgodnie z założeniami rolnictwa ekologicznego na certyfikowanych fermach drobiu.

Różnica wynika z licznych obostrzeń prawnych dotyczących żywienia i warunków utrzymania oraz leczenia, wskazuje ODR. KFPZ podaje natomiast, że Sussex dostarczy nawet 260 jaj rocznie.

- Do 64 tygodnia życia znoszą 180–200 jaj o jasnobrązowej barwie skorupy i masie 58-60 g - odnotowuje Instytut Zootechniki.

Zdaniem Instytutu Zootechniki - PIB to właśnie ze względu na piękne gronostajowe upierzenie, kury Sussex są szczególnie cenione przez hodowców amatorów oraz właścicieli małych gospodarstw rolnych. Zalecane są do produkcji ekstensywnej kurcząt rzeźnych typu Label Rouge.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo