Nowe paliwo dostępne na stacjach od stycznia 2024 roku. E10 zastąpiło Pb95. Skorzysta na tym polski rolnik? Produkcja pomoże rolnictwu

Katarzyna Zawada
Paliwo E10 można spotkać w wielu europejskich krajach. Produkcja, oparta o większe ilości biokomponentów, to dla polskiego rolnictwa szansa na rozwój.
Paliwo E10 można spotkać w wielu europejskich krajach. Produkcja, oparta o większe ilości biokomponentów, to dla polskiego rolnictwa szansa na rozwój. pixabay.com/markusspiske/zdjęcie ilustracyjne
Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach pojawiło się nowe paliwo, E10 zastąpiło znaną wszystkim kierowcom Pb95 (E5). Benzyna silnikowa zawiera do 10 proc. bioetanolu, gdzie dotychczas było to maksymalnie 5 proc. objętości. Od większości właścicieli pojazdów zmiana nie wymaga większych działań, dla rolnictwa może być jednak ogromną szansą.

Spis treści

E10 zamiast E5. Nie każdy zatankuje nowe paliwo

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10, poinformowało jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Choć nowe paliwo dalej będzie benzyną 95-oktanową, zmienia się zawartość biokomponentów. „Stara” Pb95 miała oznaczenie E5, od stycznia pojawiło się E10. Dla środowiska ma to znaczenie, ale z tankowania tej wersji nie będą mogli skorzystać wszyscy kierowcy.

O to, czy można zatankować E10, martwią się szczególnie właściciele starszych pojazdów. Resort klimatu przygotował specjalną wyszukiwarkę modeli aut z informacją, czy są kompatybilne z ulepszoną wersją benzyny. Wystarczy wejść na stronę e10.klimat.gov.pl.

Nowe paliwo to szansa dla rolników

O wdrożeniu benzyny na polski rynek mówiło się od kilku lat. Jak przypomina Maciej Badowski, strefabiznesu.pl, paliwo to jest już dostępne w innych europejskich państwach. Opiera się na użyciu biokomponentów, a te powstają m.in. ze zboża, ziemniaków lub buraków. Bioetanol jest niczym więcej jak alkoholem powstałym w wyniku fermentacji powyższych surowców.

Bioetanol dodawany jest do paliwa ze względu na ekologię. Zwiększenie jego ilości do 10 proc. oznacza, że zwiększy się popyt, a co za tym idzie, będzie potrzeba polskiego materiału rolnego. Kto go wyprodukuje? Rolnik. Wprowadzenie nowego rozwiązania może mieć więc pozytywny skutek dla branży – zagospodarowane zostaną większe ilości płodów rolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro