Obniżka cen paliw jak prezent na koniec roku. Izba rolnicza zaznacza, że obniżka jest tymczasowa

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com
Spadek cen paliw cieszy, jednak stawki nadal są wyższe niż przed rokiem, a obniżka podatków od paliw jest tylko tymczasowa - uświadamia Wielkopolska Izba Rolnicza. Samorząd przygląda się sytuacji na rynku benzyny i oleju napędowego.

Samorząd rolniczy z Wielkopolski: "Można chyba powiedzieć, że obniżka akcyzy, która weszła w życie w zeszły poniedziałek była prezentem świątecznym dla kierowców. Wróciliśmy do cen z końcówki lata - przynajmniej na jakiś czas".

Co sprawiło, że ceny paliwa spadły?

WIR wyjaśnia, z czego wynika spadek cen paliw na stacjach w Polsce. Główne czynniki są dwa. 20 grudnia weszła w życie nadzwyczajna i tymczasowa obniżka podatku akcyzowego na paliwa. Spodziewano się po niej spadku ceny benzyn o 18 gr/l oraz oleju napędowego o 10 gr/l.

Faktyczne obniżki były jeszcze głębsze i wynikały też ze wcześniejszych spadku cen hurtowych zaobserwowanych jeszcze w listopadzie. Przecena paliw w hurcie była pochodną spadku cen ropy naftowej z 85 USD na początku listopada do 70-75 USD za baryłkę obserwowanych w grudniu.

Aktualne ceny paliwa - koniec grudnia 2021

W rezultacie tych 2 czynników przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95 obniżyła się w tym tygodniu o 22 grosze na litrze i wyniosła 5,75 zł/l - wynika z danych BM Reflex. O 21 groszy na litrze zmalała średnia cena oleju napędowego, która ukształtowała się na poziomie 5,78 zł/l. W obu przypadkach są to najniższe średnie ceny od września. Autogaz średnio w skali kraju tankowano po 3,21 zł/l, a więc o 15 gr/l mniej niż tydzień temu.

Benzyna i olej napędowy droższe niż rok temu

Paliwa wciąż są znacznie droższe niż rok temu. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena detaliczna

  • Pb95 podniosła się o 1,18 zł/l (+25,8%),
  • oleju napędowego o 1,25 zł/l (27,6%),
  • autogazu o 1,05 zł/l (47,3%).

WIR: Droższe paliwa są jednym (choć nie jedynym) z motorów napędzających inflację, która według finalnych danych GUS listopadzie osiągnęła 21-letnie maksimum na poziomie 7,8%. Pomimo mocnego spadku cen detalicznych stawki w rafineriach potencjalnie wciąż pozwalają na kolejne obniżki w detalu. 23 grudnia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 335 zł/m3, czyli po ok. 5,33 zł/l po doliczeniu 23% stawki VAT (akcyza i opłata paliwowa są już wliczone w cenę hurtową). To aż o 42 gr/l poniżej średniej ceny detalicznej.

Co dalej z cenami paliw?

Wielkopolska Izba Rolnicza wskazuje, że nie należy jednak zapominać, że obniżka podatków od paliw jest tylko tymczasowa.Od 1 stycznia akcyza znów idzie w górę – po ok. 4 gr/l na litrze ON i Pb95. Powrót akcyzy do wyjściowego poziomu nastąpi 1 czerwca 2022 roku. Jednakże do tego czasu bardzo wiele może się zmienić zarówno na rynku ropy naftowej, jak i na rynku walutowym, co będzie rzutować na ceny paliw znacznie mocniej od kosmetycznych zmian w podatkach.

Nieco wyższy limit dopłat do paliwa dla rolników

Przypominamy, że w 2022 roku zwiększony zostanie limit dopłat do paliwa rolniczego. Od 2022 r. wprowadzony zostanie wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zwiększony będzie limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Zwiększony zostanie też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera