Oszustwo na węgiel. Jak wygląda?
W całej Polsce rośnie liczba zgłoszeń od mieszkańców, którzy stracili pieniądze, myśląc, że trafili na okazję w zakupie węgla. Tu ofiarą stać się łatwo; deficyt towaru sprawia, że szukają go wszyscy, a oszuści są na tyle sprytni, że na pierwszy rzut oka nie widać przekrętu.
- Oszuści tworzą kopie stron internetowych spółek górniczych działających w Polsce. Uwaga, posiadają nawet logotypy tych spółek, a strony mogą być łudząco podobne. Potencjalni klienci otrzymują wiadomość SMS z linkiem, który rzekomo ma odsyłać ich do strony sprzedawcy – ostrzega opolska policja.
Także sprzedawcy alarmują, aby nie dać się nabrać na fałszywe wiadomości. Polska Grupa Górnicza przypomina, że w trakcie transakcji nie wysyła wiadomości SMS.
- Komunikaty są zamieszczane w http://sklep.pgg.pl/aktualnosci lub na FB "Fanpage PGG - polski węgiel prosto od producenta" – czytamy w mediach społecznościowych.
Tani węgiel. Okazja może okazać się pułapką
Służby przypominają, że zapotrzebowanie na paliwo jest ogromne; to wzmaga aktywność przestępców, a usypia czujność klientów. Liczba ofert w okazyjnej cenie rośnie, a ta jest mocno zaniżona w porównaniu do tej regularnej.
- Od potencjalnego kupca oszuści oczekują wpłaty zaliczki, pokrycia kosztów transportu lub uiszczenia całej opłaty za pomocą kodu BLIK. Jednak po wpłaceniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa – przekazuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu.
Jak nie dać się nabrać „na węgiel”?
Mundurowi przypominają, że kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania to podstawa. Dla klientów zgubne mogą być niesprawdzone portale aukcyjne i dokonywanie transakcji poprzez publiczne sieci WiFi. Ponadto warto pamiętać o innych punktach:
- przed zakupem zasięgnijmy opinii o sprzedawcy, powinien być rzetelny i posiadać dane kontaktowe,
- przeczytajmy komentarze o sprzedającym, ich brak lub mała ilość powinny zaniepokoić,
- otrzymując ofertę e-mailem, nie klikajmy w linki, mogą kierować na fałszywe strony,
- nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz danych konta bankowego,
- podczas zapłaty kartą zwróćmy uwagę, czy połączenie jest bezpieczne, ewentualnie wybierzmy opcję płatności przy odbiorze,
- uważajmy na super oferty, mocno zaniżone lub wręcz niewiarygodnie niskie ceny - powinny wzbudzić naszą czujność,
- zachowajmy całą korespondencję ze sprzedającym, będzie ona ewentualnym dowodem.
Źródło: Policja Opolska, PGG
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?