Pięć zaskakujących faktów o karpiu. Przeczytaj, zanim zjesz w te święta, bo możesz się zdziwić

Redakcja Strefy Agro
Ilość spożywanego karpia na przestrzeni lat nie ulega dużym zmianom
Ilość spożywanego karpia na przestrzeni lat nie ulega dużym zmianom Wojciech Matusik
Król wśród ryb w grudniu jest jeden i nazywa się karp. W 2022 r. produkcja karpia wyniosła 17,8 tys. ton i stanowiła ponad 30% połowu ryb słodkowodnych w Polsce - podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wiesz, że karp zawiera m.in. bardzo ważne dla zdrowia kwasy omega-3 oraz dużo kolagenu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego? Mamy więcej cennych, a czasem może zaskakujących faktów o tej rybie.

Spis treści

Karp to symbol polskiej Wigilii Bożego Narodzenia, dlatego warto wiedzieć, czy to rzeczywiście tłusta ryba? Ile trzeba jej zjeść, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na białko i witaminy? Ile czasu trwa hodowla, zanim karp trafi do sprzedaży? Te i inne fakty poznasz poniżej.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjrzał się rynkowi karpia w Polsce. Za granicę sprzedajemy go niewiele, ponieważ większość zjadamy w kraju. Największa cześć importu trafia do Wielkiej Brytanii.

Polska hodowla karpia. 5 faktów o tej rybie

Wybraliśmy najciekawsze informacje na temat karpia z polskich hodowli. Co warto wiedzieć o tej popularnej w grudniu rybie? KOWR podaje, że

  1. Na 2 tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane jest około 90 proc. rocznej krajowej produkcji karpia.
  2. W 2022 r. średnie spożycie karpia w kraju wyniosło 0,52 kg na mieszkańca, a udział spożycia karpia w spożyciu wszystkich ryb i owoców morza konsumowanych w kraju, stanowił blisko 4 proc.
  3. W mięśniach karpia jest ponad 2 razy więcej wapnia niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.
  4. Karp jest rybą hodowaną w cyklu 3-letnim. W tym okresie dorasta do wagi handlowej osiągającej od 1,5 kg, do 3 kg.
  5. Jeśli brakuje nam krajowego karpia, kupujemy go głównie z Czech.

Czy warto jeść karpia? Ile ma tłuszczu?

KOWR przeanalizował wartość karpia pod względem składu. Wskazuje na wiele wartości odżywczych, które uznaje się za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. - Charakteryzuje się zawartością łatwo przyswajalnego, dietetycznego białka i średnią zawartością tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe – w 100 g mięsa jest około 4 g tłuszczów.

Jeśli będziemy szukać w rybach wapnia, to karp ma go ponad 2 razy więcej wapnia niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.

Witaminy w karpiu? Oczywiście. KOWR wymienia z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP), witamina A i D, a także składniki mineralne takie jak: fosfor, potas, selen, cynk, żelazo, siarka i magnez.

- Karp zawiera m.in. bardzo ważne dla zdrowia kwasy omega-3 oraz dużo kolagenu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu kostno-stawowego. Szacuje się, że porcja 220 g mięsa karpia pokrywa dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na białko i witaminy - czytamy w publikacji KOWR.

Karp czasem płynie za granicę i zza granicy

Krajowa produkcja karpia prawie w całości pokrywa popyt wewnętrzny, dlatego wielkość eksportu jest niewielka. W 2022 r. eksport karpia z Polski wyniósł zaledwie 232 tony i był o 50 proc. mniejszy niż w 2021 r.

Karp z Polski trafiał przede wszystkim do takich krajów, jak: Wielka Brytania (43%, 100 ton), Niemcy (17%, 41 ton), Litwa (14%, 32 tony), Ukraina (7%, 17 ton) i Niderlandy (6%, 13 ton).

Import karpia do Polski ma charakter uzupełniający oraz sezonowy. W całym 2022 r. do Polski zaimportowano blisko 2 tys. ton karpia wobec 1,7 tys. ton rok wcześniej. Około 70 proc. wolumenu importu tej ryby przypadło na okres listopad-grudzień, z uwagi na fakt, że potrawy z karpia są tradycyjnym daniem wigilijnym. Największym dostawcą były

  • Czechy (72%, 1,4 tys. ton),
  • Węgry (14%, 270 ton),
  • Litwa (13%, 251 ton).

Źródło: KOWR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo