Po ilu latach płacenia składek w KRUS emerytura stażowa? Wcześniejsza emerytura z KRUS może wrócić

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Zgodnie z założeniami projektu rolnicy mogliby skorzystać z tzw. emerytur stażowych, jednak trzeba wcześniej przepracować określoną liczbę lat.
Zgodnie z założeniami projektu rolnicy mogliby skorzystać z tzw. emerytur stażowych, jednak trzeba wcześniej przepracować określoną liczbę lat. pixabay.com/planet_fox
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach miałby objąć nie tylko ubezpieczonych w ZUS, ale i KRUS. 21 listopada w wykazie prac legislacyjnych pojawił się nowy projekt, który przewiduje emerytury stażowe dla rolników. Wymogiem jest liczba lat składkowych.

Spis treści

Wiek emerytalny rolnika i rolniczki

Aktualnie rolnicy nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mogłyby skorzystać osoby, które osiągnęły 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 lat w przypadku mężczyzn najpóźniej do 31.12.2017 roku i mają potwierdzone 30 lat podlegania pod ubezpieczenie rolnicze. Obecnie jednak osiągnęły już pełny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Więcej na ten temat: Wcześniejsza emerytura dla rolnika. KRUS odpowiada na pytanie

Zapowiedź emerytur stażowych rozbudziła pewne nadzieje. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
21 listopada zamieszczono Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Emerytura stażowa. Ile lat trzeba przepracować?

Od projektu do wejścia przepisów w życie czasem daleka droga, jednak emerytury stażowe budzą duże zainteresowanie i są wyczekiwane, również na wsi.

Tzw. emerytura stażowa miałaby przysługiwać bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej, które jest autorem projektu, uważa, że projektowane rozwiązania, z jednej strony, odpowiadają na uzasadnione oczekiwania społeczne, a z drugiej, uwzględniają możliwości, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny.

Kto będzie mógł przejść na emeryturę stażową?

Przedstawiając istotę rozwiązań ujętych w projekcie, wyjaśniono, że emerytury stażowe dedykowane będą osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie aktywności zawodowej do osiągnięcia wieku emerytalnego. Taka wcześniejsza emerytura ma być prawem, a nie obowiązkiem.

Projektowane rozwiązanie pozwala pracownikom z wieloletnim stażem na podjęcie samodzielnie decyzji, uwzględniającej ich sytuację osobistą, zdrowotną, rodzinną, dochodową, majątkową i społeczną, czy kontynuować zatrudnienie, czy zdecydować się na przejście na emeryturę stażową.

Najważniejszy zapis dla ubezpieczonych w KRUS pojawia się w kolejnej części omówienia projektu przez MRiPS: Projekt ustawy obejmuje swoimi regulacjami ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Zatem również rolnicy mogliby skorzystać z emerytur stażowych. Kluczowy będzie okres składkowy, czyli wspomniane już wyżej: dla kobiet – 38 lat oraz w przypadku mężczyzn – 43 lata.

Prawo do emerytury stażowej zależne od jej wysokości

Proponuje się, aby nabycie prawa do emerytury stażowej było uzależnione od jej wysokości. Co to znaczy? Świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, z późn. zm.).

Ile wyniesie emerytura stażowa? Tak będzie obliczana

Wysokość emerytury stażowej będzie zasadniczo ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym.

Proponowane rozwiązanie, uzależniające prawo do emerytury od stażu ubezpieczeniowego spełnia warunek powiązania wysokości przyznanego świadczenia z okresem aktywności zawodowej. Od okresu opłacania składek zależy bowiem udział ubezpieczonego w tworzenie funduszu ubezpieczeniowego.

Projekt zakłada, że podstawę obliczenia emerytury stażowej stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie.

Projekt zakłada, że emerytura stażowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego. Jednocześnie wiek ubezpieczonego oraz średnie dalsze trwanie życia ustalane będą na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu miałyby zostać przekazane jednorazowo na rachunek funduszu emerytalnego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zaewidencjonowane na subkoncie.

Nie będzie można łączyć inne renty lub emerytury z emeryturą stażową

Zgodnie z projektem prawo do emerytury stażowej ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w art.103a-106 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (niezależnie, czy powszechnego czy rolniczego) z emeryturą stażową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapral
Jeśli Tusk dorwie się do rządzenia to zapomnijcie o takich projektach.