Pokrzywa kiedyś była wrogiem, dziś czerpiemy z jej dobrodziejstwa. Trwają zbiory ziół. Zobacz, jakie właściwości ma pokrzywa zwyczajna

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pokrzywa sprawdza się w rolnictwie i ogrodnictwie. Wielu gospodarzy sięga po naturalne gnojówki, które pomagają zwalczyć mszyce, a nawóz wzmacnia sporo gatunków sadzonych roślin lub warzyw. Przepis na gnojówkę z pokrzywy: 1 kg pokrzywy wsypać na 10 l wody w wiadrze lub beczce, zakryć gazą i poddać fermentacji. Nawóz musi postać minimum 2 tygodnie, warto go codziennie mieszać.
Pokrzywa sprawdza się w rolnictwie i ogrodnictwie. Wielu gospodarzy sięga po naturalne gnojówki, które pomagają zwalczyć mszyce, a nawóz wzmacnia sporo gatunków sadzonych roślin lub warzyw. Przepis na gnojówkę z pokrzywy: 1 kg pokrzywy wsypać na 10 l wody w wiadrze lub beczce, zakryć gazą i poddać fermentacji. Nawóz musi postać minimum 2 tygodnie, warto go codziennie mieszać. GettyImages/waldenstroem
Pokrzywę jeszcze jakiś czas temu omijało się w obawie przed poparzeniem, dziś wraca do łask i staje się remedium na szereg schorzeń. Formalnie zaliczana do chwastów, w domach jednak mówi się o jej dobroczynności i znaczeniu w ziołolecznictwie. Koniec lipca to czas zbioru wielu ziół, wśród nich jest właśnie pokrzywa zwyczajna. Jakie właściwości ma ta roślina?

Spis treści

Z właściwości pokrzywy czerpie wiele dziedzin, także rolnictwo

W dzieciństwie pokrzywy odganiało się patykiem niczym największego wroga, teraz ceni się ich znaczenie dla medycyny i kosmetologii. W rolnictwie od lat stosuje się gnojówki do zwalczania szkodników, a w domu przygotowuje napary z liści.

- Gnojówka z pokrzywy może służyć do nawożenia warzyw, takich jak pomidory, ogórki, kapusta, kalafior, seler i dynia, a także roślin ozdobnych i drzew owocowych. Zdecydowanie nie powinno się jednak stosować gnojówki do nawożenia cebuli, czosnku, fasoli, grochu, rododendronów, azalii oraz wrzosów - przypomina ŚODR Modliszewice.

Właściwości pokrzywy zwyczajnej. Na te schorzenia pomoże

Wpływa na prostatę, układ nerwowy, poprawia wygląd cery, włosów i paznokci – lista zalet pokrzywy zwyczajnej jest długa. A wszystko dzięki zielonym, na pozór niewinnie wyglądającym liściom. Mają kształt serca, ale mogą być złudne, ich powierzchnię pokrywają drobne, powodujące poparzenia włoski. Działania dobroczynne wykazują też kwiaty, które kwitną w okresie wakacyjnym.

Badacze cały czas uzupełniają wiedzę o pokrzywie, a statystyczny Kowalski w praktyce odkrywa jej właściwości. Tajemnic jest wiele. Liście mogą być źródłem wielu witamin i składników mineralnych, m.in. wit. C, wit. K, wapnia, żelaza. Dostarczają też chlorofilu, flawonoidów czy kwasów organicznych.

Piękna cera i mocne włosy dzięki pokrzywie

Roślina używana jest w walce z łupieżem, picie naparu pomaga leczyć trądzik, wzmacnia paznokcie, wykazuje też działania oczyszczające. Herbatkę poleca się w celach moczopędnych, odbudowujących oraz przy problemach z prostatą. Wśród zwolenników pokrzywy są też cukrzycy, którym obniża poziom glukozy we krwi, osoby z wysokim cholesterolem oraz chorzy na serce. Sprawdza się przy leczeniu anemii oraz zaburzeń hormonalnych.

Pokrzywa nie dla wszystkich. Kto nie powinien sięgać po napary?

Choć właściwości leczniczych pokrzywy jest wiele, nie wszystkim one służą. Po ziołowy napar nie powinny sięgać osoby z nadciśnieniem, niewydolnością nerek, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Z kolei sok z pokrzywy zaleca się pić przez okres dwóch tygodni, ale nie mogą po niego sięgać cukrzycy, chorzy na raka, a także osoby po zabiegach chirurgicznych. W okresie wakacyjnym pokrzywa jest też uznawana za roślinę alergiczną. Pylenie powoduje nieżyt nosa, suchy kaszel i łzawienie oczu. Warto pamiętać, że nieodpowiednie obchodzenie się z liśćmi może skończyć się poparzeniem.

Jak zrywać pokrzywę, żeby nie parzyła?

Na rynku dostępne są gotowe produkty na bazie pokrzywy, można jednak zebrać ją samemu. Najlepiej w miejscach odległych od dróg, ograniczy to ilość zanieczyszczeń. Niektórzy w ochronie przed bąblami zakładają rękawiczki, można też tak ścinać pędy, aby uniknąć kontaktu z parzącymi włoskami. Gotowe gałązki zostawiamy do wyschnięcia, a gdy ich moc opadnie, oddzielamy listki, najlepiej każdy odrywając osobno. Na wsiach gospodynie zalecają również inny sposób - sparzania listków lub skrapiania ich oliwą z cytryną.

Co zrobić, gdy dojdzie do poparzenia pokrzywą?

Zdarza się, że świadomie lub nieświadomie nasza skóra dozna kontaktu z parzącą pokrzywą. Wtedy najlepiej przemyć zranione miejsce, aby szybko pozbyć się włosków i drażniącej substancji. Dla złagodzenia obrzęku dobrze jest posmarować go specjalną maścią. Niektórzy polecają okłady z cytryny lub kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną.

Pokrzywa ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, można ją jednak wykorzystać w innych celach. Zobacz, jakie dziedziny czerpią z jej dobrodziejstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera