Prognoza plonów zbóż i rzepaku w sezonie 2023. Ile ton z hektara może dać pszenica?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy powoli przygotowują się do zbiorów, które z powodu suszy mogą być mniejsze.
Rolnicy powoli przygotowują się do zbiorów, które z powodu suszy mogą być mniejsze. Agata Wodzień-Nowak
Im bliżej żniw, tym niższe prognozy dla średnich plonów głównych upraw w Unii Europejskiej. Utrzymują się jedynie dla pszenżyta i soi, wynika z prognozy unijnej jednostki monitorującej uprawy (MARS). Za redukcję zbiorów ziarna odpowiadać będzie niesprzyjająca pogoda. W jednej części Europy jest to susza, w innej nadmiar opadów. Ile ton z hektara średnio mogą dać pszenica, rzepak, jęczmień i kukurydza?

Spis treści

Takie mogą być plony z hektara m.in. pszenicy i rzepaku w 2023

Obraz pól nabierających złotawego koloru jednoznacznie wskazują, że zbliżamy się do żniw 2023. Na początku tygodnia (19 czerwca) poznaliśmy nową, ukazującą się co miesiąc prognozę plonowania głównych roślin uprawnych, którą przygotowuje MARS, czyli unijna jednostka monitorująca uprawy.

Poza pszenicą i soją, dla wszystkich pozostałych upraw spodziewane plony będą prawdopodobnie mniejsze, niż prognozowano jeszcze w maju. Mowa o średnich plonach na terenie UE, a obszar zmaga się ze zróżnicowanymi, niekorzystnymi warunkami, jak susza czy powodzie.

Co ważne i na co wskazuje e-WGT – Internetowa Giełda Rolna, nadal jednak oczekiwane plony średnie pszenicy miękkiej, żyta, pszenżyta, kukurydzy na ziarno i rzepaku przewyższają średnią 5-letnią.

Prognozowane w czerwcu plony średnie w skali UE:

  • pszenica miękka – 5,92 t/ha, w górę z 5,79 t/ha w 2022 i 2% powyżej średniej 5 -letniej.
  • jęczmienia (ozimy i jary) – 4,76 t/ ha, spadek z 5,03 t/ha w 2022 i poziom 3% poniżej średniej 5-letniej.
  • kukurydza – 7,61 t/ha, olbrzymi wzrost z 5,90 t/ha w 2022 (+29%) i o 2% powyżej średniej.
  • rzepak (i rzepik) – 3,29 t/ha, poziom zbliżony do 2022, ale o 6% powyżej średniej 5 -letniej.

Pogoda zdecyduje o plonach zbóż

W okresie przeglądu prowadzonego od 6 do 19 czerwca 2023 roku dały zauważyć się silne kontrasty pogodowe, które miały negatywny wpływ na oczekiwania dotyczące plonów w niektórych regionach Europy.

W większości rejonów Półwyspu Iberyjskiego susza ustała, jednak ostatnie opady deszczu przyszły za późno zarówno dla upraw wiosennych, jak i ozimych.

W dużej części północno-zachodniej, północnej i północno-środkowej Europy było sucho i słonecznie, co spowodowało szybkie wyczerpywanie się rezerw wilgoci w glebie. To miało negatywny wpływ na potencjał plonowania upraw ozimych i jarych. Polscy rolnicy wprost mówili o narastającej suszy. Opady w północnej części kraju, po wielu tygodniach, przyniosła dopiero druga połowa czerwca.

W południowych i północnych częściach Włoch, na Węgrzech, w Chorwacji i Słowenii zaobserwowano wyraźny nadmiar opadów, co spowodowało podmoknięcia, zalanie terenów i zwiększoną presję szkodników. Te warunki negatywnie wpłynęły zwłaszcza na uprawy ozime.

W dolinie Dunaju w północnej Bułgarii i południowej Rumunii niskie temperatury spowodowały opóźnienia w siewie i wschodach roślin jarych.

Źródło: e-WGT, KE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera