Ptasia grypa w Lubelskiem. Jest rozporządzenie wojewody

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Fot. Łukasz Kaczanowski / archiwum
W gospodarstwie w Kaniwoli (gmina Ludwin) stwierdzono pierwsze w ostatnich miesiącach ognisko ptasiej grypy w województwie lubelskim. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie wyznaczające obszary: zapowietrzony i zagrożony wokół miejsca wystąpienia wirusa.

W gospodarstwie w Kaniwoli padło kilka tysięcy kaczek zakażonych ptasią grypą (HPAI). Wojewódzki lekarz weterynarii poinformował o tym we wtorek. W środę na konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka mówił, że zutylizowane muszą być nie tylko padłe ptaki, ale też wszystkie znajdujące się w kurniku, gdzie odkryto ognisko (11 tys. kaczek) oraz w dwóch bezpośrednio z nim sąsiadujących (w sumie około 42 tysięcy sztuk).

- Większość tych działań jeszcze dzisiaj się zakończy, podobnie jak procesy dezynfekcji pomieszczeń – mówił wojewoda.

Lech Sprawka wydał rozporządzenie wyznaczające obszary: zapowietrzony i zagrożony. Pierwszy dotyczy terenu w promieniu 3 km od ogniska. Chodzi o miejscowości Kaniwola, Kobyłki i Uciekajka (wszystkie w gminie Ludwin). Na tym terenie nakazuje się m.in. trzymanie drobiu i innych ptaków w kurnikach, bez możliwości kontaktu z ptakami z innych gospodarstw a także dzikimi.

- Obszar zagrożony dotyczy czterech powiatów: łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego i włodawskiego – wyliczał wojewoda Lech Sprawka.

Na tym terenie zakazane jest m.in. „przemieszczanie drobiu oraz jaj do gospodarstw, rzeźni, zakładów pakowania jaj znajdujących się poza obszarem zagrożonym bez zgody powiatowego lekarza weterynarii”.

Dla rolników ptasia grypa oznacza ogromne straty, a później konieczność uruchamiania produkcji na nowo.

- Są dwie formy pomocy dla hodowców – tłumaczył Lech Sprawka.

Jeśli chodzi o zwierzęta padłe, rolnicy mogą liczyć na zapomogę w wysokości 70 proc. ich rynkowej wartości. Jeżeli zachodzi konieczność utylizacji żywych ptaków, rekompensata za nie wynosi 100 procent.

Ognisko ptasiej grypy w Kaniwoli to pierwsze stwierdzone w ostatnich miesiącach w województwie lubelskim. Ostatnio rolnicy i służby weterynaryjne walczyli z wirusem na przełomie roku 2019 i 2020. Wtedy, w Sylwestra 2019, ognisko pojawiło się w gminie Uścimów (powiat lubartowski). W ciągu kolejnych kilku tygodni na terenie powiatu lubartowskiego wykryto w sumie sześć ognisk ptasiej grypy. Kolejne dwa pojawiły się w powiecie krasnostawskim. Zabito prawie 127 tysięcy ptaków, straty wyceniono na prawie 9 mln złotych.

- Wówczas udało się jednak nie dopuścić do przedostania się ptasiej grypy przez granicę strefy zapowietrzonej. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem – mówił w środę Lech Sprawka.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ptasia grypa w Lubelskiem. Jest rozporządzenie wojewody - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.