Radca ministra rolnictwa potwierdza: KGW będą mogły sprzedawać swoje trunki

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Zwolnienie z obowiązku wpisu w rejestrze działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych będzie możliwe w przypadku wyrobu napojów spirytusowych w sposób inny niż w wyniku destylacji, tj. np. w procesie maceracji części roślin w legalnie zakupionym alkoholu z zapłaconą akcyzą.
Zwolnienie z obowiązku wpisu w rejestrze działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych będzie możliwe w przypadku wyrobu napojów spirytusowych w sposób inny niż w wyniku destylacji, tj. np. w procesie maceracji części roślin w legalnie zakupionym alkoholu z zapłaconą akcyzą. 123rf.com
Dyskusję posłów nad nowelą ustawy o wyrobie napojów spirytusowych ucina Dariusz Mamiński, radca z ministerstwa rolnictwa: - KGW będzie mogło produkować i sprzedawać napoje spirytusowe.

Wracamy do tematu nowelizacji ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Przypomnijmy, że temat był omawiany przez posłów z komisji gospodarki i rozwoju oraz rolnictwa i rozwoju wsi i został skierowany do drugiego czytania.

PAP podała, że podczas dyskusji na posiedzeniu komisji posłowie zwracali uwagę, że projektowana ustawa nie przynosi korzyści rolnikom, ponieważ nadal nie będą oni mogli produkować i sprzedawać np. nalewek. Według Krzysztofa Ciecióry, wiceministra rolnictwa, nowe przepisy dadzą możliwość sprzedaży takich produktów kołom gospodyń wiejskich.

Potwierdza to Dariusz Mamiński, radca Departamentu Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

- Zgodnie z polskim porządkiem prawnym, żeby sprzedawać napoje alkoholowe, w tym napoje spirytusowe, należy posiadać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Po spełnieniu tego wymagania oraz warunków zawartych w projektowanej ustawie, koła gospodyń wiejskich będą mogły sprzedawać wytworzone przez siebie „nalewki”.

Pozwolenie na sprzedaż wyrobów alkoholowych wydaje prezydent, burmistrz albo wójt. Wiąże się ono m. in. z pobieraniem przez gminę opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i z posiadaniem tytułu prawnego do lokalu będącego punktem sprzedaży. Przestrzegania warunków zezwolenia pilnują straż miejska lub członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Natomiast projekt ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów określa warunki zwolnienia z obowiązku wpisu w rejestrze działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych. - Będzie to możliwe w przypadku wyrobu napojów spirytusowych w sposób inny niż w wyniku destylacji, tj. np. w procesie maceracji części roślin w legalnie zakupionym alkoholu z zapłaconą akcyzą. Takie rozwiązanie będzie obejmowało możliwość wyrobu tzw. „nalewek” lub „cytrynówek” w wyniku dodania do alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego – wyjaśnia radca. - Reasumując, o ile koło gospodyń wiejskich spełni te wymagania, będzie mogło produkować napoje spirytusowe i sprzedawać je z przeznaczeniem do spożycia w miejscu sprzedaży wskazanym w posiadanym zezwoleniu na sprzedaż, bez obowiązku uzyskania wpisu w rejestrze działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radca ministra rolnictwa potwierdza: KGW będą mogły sprzedawać swoje trunki - Gazeta Pomorska