Słodko-gorzka sytuacja na rynku malin. Państwowa firma szykuje się do skupu. Takie ceny oferuje się rolnikom

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Trwa sezon 2023 na krajowe maliny. Producenci martwią się, że w tym roku na nich nie zarobią.
Trwa sezon 2023 na krajowe maliny. Producenci martwią się, że w tym roku na nich nie zarobią.
- Ubiegły rok i poprzedni były wyjątkowo dobre. Płacono nam w skupie kilkanaście złotych za kilogram owoców, a w tym usłyszałam, że dostaniemy zaledwie 3,50-4,50 zł. Gdzie tu opłacalność? - pyta rozżalona właścicielka plantacji w województwie lubelskim. Niska cena to jeden problem, drugim jest niewielu chętnych do zakupu. Minister mówi o dużych zapasach ubiegłorocznych, rolnicy o imporcie malin z Ukrainy.

Spis treści

- Jedna ze spółek państwowych pracuje nad tym, by uruchomić skup malin — zasygnalizował Robert Telus podczas konferencji prasowej 4 lipca. W czwartek 6 lipca w resorcie rolnictwa ma odbyć się kolejne spotkanie plantatorów i firm skupujących.

Ceny skupu malin 2023 dużo poniżej oczekiwać plantatorów

Rolniczka z Lubelszczyzny wspomina, że 2 lata temu cena malin w skupie sięgała 18-20 zł/kg, w 2022 10-12 zł. W tym jest 3 razy niższa. Proponowana stawka poniżej 5, a nawet już poniżej 4 złotych, budzi sprzeciw plantatorów, z których część rezygnuje ze zbierania owoców. Pod koniec czerwca ogłosili protest i wstrzymanie się od zbiorów przez tydzień.

- Rolnicy mówią, że tylko zatrudnienie pracownika zabiera mu 2,5 zł z tej kwoty, a co z resztą wydatków? Plantatorzy spotykają się i rozmawiają, a swoje apele kierują także do rządzących - pisze Agnieszka Maciuła-Ziomek w Strefie Biznesu, zastanawiają się, czy w sklepach zabraknie malin.

Na obniżanie cen ma oddziaływać duży zapas mrożonych owoców.

Minister spotkał się z plantatorami malin. Będzie skup?

W piątek 30 czerwca w siedzibie ministerstwa odbyło się spotkanie przedstawicieli plantatorów malin i firm skupowych. Minister Robert Telus mówił m.in. o tym, że cały czas są prowadzone rozmowy wewnątrzresortowe i międzyresortowe w sprawie sytuacji na rynku malin.

Analizujemy możliwości przeprowadzenia skupu owoców przez nasze dwie firmy. Szczegóły będą znane wkrótce – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa jednocześnie poinformował o wielkości importu malin, który wyniósł w 2021 r. 18 tys. ton, w roku 2022 – 22 tys. ton, a w tym roku – 8 tysięcy ton. – Jak widać, nie jest to o tyle kwestia importu, co dużych zapasów z roku ubiegłego – podkreślił minister Robert Telus.

Szef resortu zapowiedział prowadzenie ścisłych kontroli jakości importowanych do Polski malin.

Ceny polskich owoców w skupie i markecie w sezonie 2023

Promocyjne ceny polskich owoców w markecie na przykładzie Lidla (3 lipca):

 • borówki amerykańskie 3,99 zł/125 g/ 1 opak.
 • truskawki za 11,99 zł/750 g/1 opak.
 • porzeczki czerwone – 5,99 zł/250 g/1 opak.
 • czereśnie luzem – 19,99 zł/1 kg
 • agrest luzem w cenie 13,99 zł / 1 kg

Biedronka 3 lipca:

 • maliny 3,99 zł/125 g
 • jeżyny 8,99 zł/125 g
 • czereśnie 12,99 zł/kg

Ceny skupu – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (dane: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, 19-20 czerwca)

 • agrest 0,70-0,95 zł/kg (rok temu 0,70 zł)
 • truskawka z szypułką 2,75-3,35 zł/kg (rok temu 3,24 zł)
 • truskawka bez szypułki 3,90-4,50 zł/kg (rok temu 4,65 zł)

Ceny skupu warzyw i owoców w spółdzielniach ogrodniczych (zł/kg) - truskawka deserowa 5,80 zł (rok temu 5,51 zł).

Sadownicy poznają cenę za produkt dopiero po jego dostarczeniu

Związek Sadowników RP zwraca uwagę na kolejny problem. W opublikowanym komunikacie sadownicy wskazują, że obok problemów związanych z nadmiernym i niekontrolowanym importem przetworów i świeżych owoców z Ukrainy, pojawiają się kolejne, w tym znane od kilku lat. Mowa o relacji na linii plantator — punkt skupu — przetwórnia.

Istnieje od lat znana praktyka nieinformowania przez zakłady przetwórcze dostawców o cenach zakupu surowca. Tymi dostawcami są w niemal 100% punkty skupu. W praktyce wygląda to tak, że większość przetwórni ustala ceny dopiero w chwili dotarcia zakupionego od rolników surowca do zakładu. Nijak ma się to do obowiązku zawierania umów dostarczenia i dobrych praktyk w biznesie.

Związek sadowników skierował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi apel o wprowadzenie obowiązku publicznego informowania z odpowiednim wyprzedzeniem przez zakłady przetwórcze i punkty skupu o cenach zakupu surowca. Dzięki temu sytuacja plantatora byłaby korzystniejsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera