Smog w domu? Oto sposoby, które podniosą jakość powietrza w otoczeniu. Wśród nich oczyszczacz powietrza oraz kwiaty

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Mieszkanie przewietrzyć od czasu do czasu trzeba, ale nie róbmy tego wieczorem, gdy mieszkańcy okolicy dokładają do pieca. Powietrze warto też nawilżać.
Mieszkanie przewietrzyć od czasu do czasu trzeba, ale nie róbmy tego wieczorem, gdy mieszkańcy okolicy dokładają do pieca. Powietrze warto też nawilżać. pixabay.com
Szukamy rozwiązań i sposobów na smog i radzenie sobie z nim w naszych domach. Co zrobić, by powietrze w domu było lepsze? Co daje oczyszczacz powietrza, okno antysmogowe i które kwiaty filtrują powietrze najskuteczniej? Im chłodniej i bardziej bezwietrznie, tym gorzej oddycha się na zewnątrz budynków. Ogrzewanie jest intensywniejsze, a powietrze gorszej jakości.

Przewietrzyć wieczorem sypialnię, by lepiej się spało, czy niekoniecznie? Wiele zależy od tego, w jakim miejscu mieszkamy i jaka jest pogoda. Śródmieście, w którym stoją samodzielnie ogrzewane kamienice albo zwarte osiedle domków jednorodzinnych, zwłaszcza tych starszych najczęściej oznaczają jedno - gorsze powietrze i smog. Mniej przewiewne są tereny położone w zagłębieniach terenu, dolinach. Mieszkańcy blokowisk, zwłaszcza na wzniesieniu są w lepszej sytuacji.

Sposoby na smog w domu - natura i technika w sprawie jakości powietrza

Kiedy jednak w naszym sąsiedztwie są domy jednorodzinne, które ogrzewają się w nieprzyjazny dla zdrowia i środowiska sposób, też trzeba sobie radzić. Jak? Jest kilka sposobów:

  • Oczyszczacze powietrza sposobem na smog, czyli must have w polskim domu? Rynek szybko odpowiada na nowe potrzeby (nierzadko je kształtując). Tu jednak nie mamy wątpliwości, że smog sam w sobie nie jest chwytem marketingom, a dużym zagrożeniem. Do nowych rozwiązań i zakupów trzeba jednak podchodzić z głową.

    Jeśli decydujemy się na zakup sprzętu, poczytajmy wcześniej, jakie parametry uwzględnić, bo może się okazać, że nasz superokazyjnie kupiony oczyszczasz, nie do końca spełnia swoją rolę. Kluczem ma być kilka poziomów wydajnych filtrów i inteligentne czujniki.

  • Kwiaty z misją specjalną, czyli rośliny na smog. Najczęściej wymieniane jest epipremnum złociste (pokojowa roślina pnąca), wężownica czy palma areka. Według innych źródeł: skrzydłokwiat, paprotka, dracena, gerbera Jamesona czy fikus. Rośliny oczyszczają powietrze w procesie fotosyntezy. Wówczas nasze domowe kwiaty pochłaniają zanieczyszczone powietrze przez aparaty szparkowe. Następnie transportują je do gleby i korzeni. Tam szkodliwe substancje są neutralizowane.

  • Okna antysmoowe - hit czy kit? Jednej z producentów pisze, że takie okna mają zainstalowany fabrycznie nawiewnik antysmogowy, który filtruje to, czego nie chcielibyśmy mieć w swoim domu. Filtry powietrza np. z aktywnym węglem są wymienne, producenci zalecają, by robić to 2 razy w roku.

    Są takie okna antysmogowe, którymi sterujemy manualnie lub automatycznie. Dobra informacja na stronie kolejnego producenta jest taka, że możemy kupić sam nawiewnik i zainstalować w posiadanym już oknie.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Odpowiedź na pytanie, jakim powietrzem oddychamy, może przynieść wskaźnik na oczyszczaczu powietrza po jego uruchomieniu. Są też prostsze i tańsze urządzenia, jak czujniki/mierniki jakości powietrza (za ok. kilkadziesiąt złotych) lub nieco droższe zaawansowane stacje pogodowe. O tym, że powietrze jest złej jakości, da nam znać własny nos i gardło. Mogą nasilić się objawy alergii, pojawić kaszel, katar.

Smog - dlaczego jest szkodliwy i jak się chronić?

Kluczowa jest zawartość pyłów, która przekracza poziom uznawany przez WHO za bezpieczny dla zdrowia. Związki chemiczne zawarte w smogu (np. benzopiren) i pyły (PM10 i PM 2,5), są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą m.in. wywoływać alergie, przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów.

Smog to nie tylko problem miast. W bardziej zabudowanym centrum wsi problemy są podobne. Główny Inspektorat Sanitarny podpowiada, jak chronić się przed smogiem:

  • Noś maskę przeciwpyłową – największą ochronę zapewniają te zawierające filtry HEPA, zabezpieczają przed najdrobniejszym pyłem.
  • Pozostań w domu – ogranicz ekspozycje organizmu na zanieczyszczone powietrze.
  • Ogranicz aktywność fizyczną – bieganie czy jazda na rowerze w maskach przeciwpyłowych ogranicza wentylację płuc prowadząc do niedotlenienia organizmu.
  • Nie wietrz mieszkania – otwieranie okna spowoduje przedostanie się szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzy do wnętrza domu.
  • Stosuj oczyszczacz powietrza.
  • W razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem – szkodliwe substancje zawarte w powietrzu mogą w istotny sposób przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

W grupie osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza Główny Inspektorat Sanitarny wymienia:

  • dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby starsze i w podeszłym wieku,
  • osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego,
  • chorzy na astmę,
  • choroby alergiczne skóry i oczu,
  • osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego,
  • osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń,
  • osoby palące papierosy.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera