Sowa mądra głowa? Niekoniecznie. Ornitolog rozwiewa wszelkie wątpliwości o tych niezwykłych ptakach

Justyna Madan
Sowy to fascynujące stworzenia, ale czy rzeczywiście są tak mądre jak w bajkach? Okazuje się, że niekoniecznie.
Sowy to fascynujące stworzenia, ale czy rzeczywiście są tak mądre jak w bajkach? Okazuje się, że niekoniecznie. pixabay.com
Pierwsze skojarzenie z sową? Mądra, bo tak zazwyczaj jest przedstawiana, chociażby w bajkach dla dzieci. Rozważna, z dużym zasobem wiedzy. Ale to wciąż bajki, tam wolno zdecydowanie więcej i można pofantazjować. Zwierzęta mówią i zachowują się właściwie jak ludzie. Jaka jest sowa w prawdziwym świecie? O tym, czy te ptaki rzeczywiście są takie bystre i jak wygląda ich życie w Polsce, opowiada prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Często mówi się, że „sowy mądre głowy”. Czy rzeczywiście tak jest? Skąd wzięła się taka opinia?

Popkultura czerpie z natury, czego najlepszym przykładem jest chyba sowa z Kubusia Puchatka. Dodajmy jednak, że tradycja ta jest znacznie starsza i pochodzi z antycznej Grecji, do czego zresztą nawiązuje nazwa naukowa jednej z polskich sów, pójdźki, nawiązująca wprost do greckiej bogini Ateny. Opinia się wzięła pewnie z jakieś tajemniczości, może trudności w obserwacjach. Na pewno jednak nie jest to nawiązanie doskonałe.

Sowy zdecydowanie nie wyróżniają się inteligencją na tle innych ptaków, są znacznie mniej bystre i mają mniejsze mózgi niż papugi, krukowate czy dzierzby.

Zobacz: Ciekawostki o sowach

Jak wygląda życie sów w Polsce?

W Polsce występuje 13 gatunków sów, nie wszystkie są lęgowe. Czasami niektóre, jak majestatyczna sowa śnieżna, marzenie każdego obserwatora ptaków, pojawiają się w naszym kraju raz na kilka lat. Sowy paradoksalnie są bardzo zróżnicowane. Zarówno pod względem trybu życia, diety, a nawet wielkości. Spotkamy bowiem niewielką, wielkości szpaka, sóweczkę, ale i olbrzymiego – praktycznie wielkiego jak orzeł - puchacza.

Sóweczka bywa aktywna w ciągu dnia, natomiast większość sów zdecydowanie preferuje nocny tryb życia. Są takie które, jak puchacz, potrafią złapać wielkie ssaki, takie, które polują na ptaki, a w Japonii żyje nawet gatunek wyspecjalizowany w łowieniu ryb.

Co jedzą sowy? Czy to prawda, że sowi rodzice karmią przede wszystkim najstarsze i najsilniejsze dziecko?

Jak wspomniałem, dieta jest zróżnicowana, choć wszystkie nasze sowy są mięsożerne. W zasadzie potrafią się adaptować do lokalnych warunków pokarmowych. Pokazano na przykład, że puszczyki w miastach łapią znacznie więcej ptaków, niż gdy zamieszkują lasy. Liczba wykarmianego potomstwa zależy od tego, ile jest dostępnego pokarmu, w tzw. mysich latach, czyli podczas gradacji gryzoni ich legi są większe, a że jaja składane są asynchronicznie co 2-3 dni to rzeczywiście jest spora rozpiętość wieku pomiędzy potomstwem.

Jednak w naturze najczęściej bywa tak, że rodzice więcej inwestują w najstarsze, najsilniejsze potomstwo i sowy nie są wyjątkiem.

Dlaczego sowy mają takie duże oczy? Są nieruchome, prawda? Jak to wpływa na ich funkcjonowanie?

Po pierwsze zauważmy, że oczy sowy umieszczone są z przodu głowy, a nie jak u większości ptaków po bokach. Zatem bardziej przypominają twarz człowieka, a więc w nawiązaniu do wcześniejszego pytania, pewnie to także dało podstawę do myślenia o wyjątkowej sowiej inteligencji. Ich oczy praktycznie są nieruchome, a wszystko przez to, że u sów pomiędzy gałką oczną, a oczodołem nie ma mięśni. Pytanie co dają takie oczy. Otóż tak jak u nas – widzenie stereoskopowe, czyli w formacie 3D.

Co to jest szlara i jak działa?

Szlara to układ piór ułożonych wokół dziobu i oczu. Pióra te są krótsze, a często także jaśniejsze od reszty upierzenia, przez co nadają charakterystyczny, twarzowy, wygląd.

Szlara działa troszkę jak radar, służy do zbierania fal akustycznych, co pomaga w orientacji w przestrzeni, np. podczas polowania.

Czy sowy budują gniazda? Gdzie w Polsce i w jakich miejscach możemy zaobserwować te ptaki?

Nie, sowy samodzielnie nie budują gniazd. Jednak są bardzo plastyczne i w tych życiowych aspektach. Potrafią zająć stare gniazda innych ptaków, np.:

  • dość pospolita sowa uszata zajmuje stare gniazda wron i srok,
  • puchacz zaś gniazda bielików,
  • uszatka błotna składa jaja niemal wprost na ziemi, na torfowisku,
  • płomykówka zadowoli się kawałkiem belki na poddaszu kościoła,
  • pójdźka szczeliną w budynku,
  • puszczyki lubią naturalne dziuple, podobnie jak włochatki.

I to, co najciekawsze, możemy sowom pomóc, bo lubią wykorzystywać specjalnie dla nich przygotowane budki lęgowe i wiklinowe kosze. Warto to robić, bo sowy odwdzięczają się nam tępieniem gryzoni.

Na deser pytanie o ciekawostkę związaną z sową, o której być może niewiele osób wie?

Sowy to ptaki tajemnicze, budzące zainteresowanie, ale dalecy jesteśmy od pełnego poznania ich fascynującego życia. Moim zdaniem jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy jest ich niemal bezszelestny lot. Nie trzepoczą skrzydłami, nie robią hałasu. Wszystko przez subtelności budowy anatomicznej, układu kości, mięśni, a nawet pokrytych specjalnym meszkiem piór. Lot ten jest tak niebywały, cichy i wydajny energetycznie, że próbują go naśladować konstruktorzy samolotów. Na razie bezskutecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro