Spis treści
- Buduje bardzo charakterystyczne gniazdo, niepodobne do gniazd innych rodzimych ptaków: jest w kształcie kuli z dwoma wejściami. Sroka potrafi bardzo odważnie bronić swojego gniazda przed intruzami – wyjaśniają Lasy Państwowe.
Zobacz: Ciekawostki o srokach
Tego ptaka widzieliście nie raz
Sroka, to ten charakterystyczny ptak o czarnobiałym ubarwieniu, które pod słońcem pięknie skrzy się na zielono i niebiesko. Ma długi ogon, po czym łatwo rozpoznać ją, kiedy leci nam nad głową.
- Sroka jest ptakiem, który często występuje w pobliżu skupisk ludzkich. Spotykana jest w okolicach osiedli mieszkaniowych, w centrach miast i innych miejscach. Można ją spotkać również na wsiach, oraz na szeroko pojętych terenach rolniczych – wymienia portal Ptak Polski.
Nie jest wybredna, jeśli chodzi o pożywienie. Zje zarówno rośliny, jak i produkty pochodzenia zwierzęcego. Lubi owady przede wszystkim, ale też małe gryzonie, jajka, nawet pisklęta. Co ciekawe, woli jaja ptaków śpiewających. Dietę uzupełnia m.in. nasionami roślin uprawnych, jagodami i owocami.
Chociaż są powszechnie spotykane, a ich populacja rośnie, to w Polsce sroki zwyczajne objęte są częściową ochroną gatunkową.
Lustereczko powiedz przecie
Badania niemieckich naukowców wykazały, że sroki potrafią rozpoznać się w lustrze. Okazuje się więc, że nie jest to cecha przypisana wyłącznie ssakom (poza człowiekiem, potrafią to niektóre małpy człekokształtne, delfiny i słonie).
Psychologowi Helmut Prior i jego koledzy z Uniwersytetu we Frankfurcie wysnuli hipotezę, że sroki mogą posiadać empatię i zdolność do przyjmowania perspektywy. Wszystko przez to, że nie tylko pamiętają, gdzie schowały pożywienie, ale wiedzą również, który ptak widział, jak te jedzenie odkładają. Dlatego zbadali grupę srok, które przyglądają się sobie w lustrze.
Nie chodziło tylko o obserwację podstawowych reakcji – czy uzna, że jest to inny ptak i zacznie go atakować, czy zalecać się do niego. Na ciele ptaka umieszczono czarną plamkę, w miejscu, które jest widoczne, tylko po spojrzeniu w lustro. Oraz jaskrawą, pod dziobem. Badania potwierdziły, że sroka jest świadoma, że widzi w lustrze siebie.
Sroka – ptak mądrala
Wbrew temu, co mówi się o sroce, nieprawdą jest, że lubi błyszczące przedmioty i kradnie je człowiekowi. Prawdą jest to, że będzie raczej ostrożna i nieufna względem obcych przedmiotów. Za to potrafi ukraść rzeczy, które uzna za przydatne do budowania gniazda.
Peter Wohlleben, w swojej książce „Duchowe życie zwierząt” opisuje inne, ciekawe zachowanie srok. Okazuje się bowiem, że samiec ugania się za innymi samicami, ale kiedy zauważy to jego partnerka, udaje, że wcale tego nie robił. Na oczach partnerki zaczyna wręcz odganiać od siebie „natrętne” samice.
Sroki to fascynujące ptaki. Poznaj je bliżej.
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?