Szpaki zjadają owoce z drzew i krzewów? Nie daj się zaskoczyć! Zabezpiecz swoje zbiory i nie pozwól ptakom niszczyć słodkie plony

Justyna Madan
Wiele ptaków uwielbia owoce, dlatego trzeba chronić drzewa i krzewy, aby ptasi złodzieje się do nich nie dobrali.
Wiele ptaków uwielbia owoce, dlatego trzeba chronić drzewa i krzewy, aby ptasi złodzieje się do nich nie dobrali. 123rf
Drzewa dopiero wypuściły soczyście zielone listki, część z nich pokryła się też pięknie pachnącymi białymi kwiatkami. Zanim gałęzie oblepią dojrzałe i soczyste owoce minie jeszcze sporo czasu, ale warto już teraz pomyśleć, jak zabezpieczyć je przed ptakami. Dotyczy to również krzaczków truskawek, na które sezon zbliża się wielkimi krokami. Nie tylko ludzie nie mogą się oprzeć słodkim czereśniom, jagodom, malinom i innym owocom. Na podjadające bez zaproszenia ptaki są jednak sposoby.

Ptaki w ogrodzie bywają bardzo pożyteczne, chociażby dlatego, że zjadają szkodliwe dla roślin robaki. Niestety jest też druga strona medalu, ponieważ wiele ptaków uwielbia owoce i bez opamiętania zjada nasze słodkie zbiory.

W zależności od gatunku, ptaki jedzą liście, nektar, trawę, owoce, owady, ryby, małe ssaki i nasiona. Niektóre uwielbiają np. jagody, bo są ważnym źródłem pożywienia, które ma właściwości przeciwutleniające. Im zdrowszym masz ogród, tym większa szansa, że zainteresują się nim ptaki. A skoro, jak ustaliliśmy wcześniej, wcale nie jest źle, kiedy ptaki zaglądają do nas z wizytą, najlepszą opcją będzie zabezpieczenie zarówno drzew, jak i krzewów owocowych przed wydziobaniem, zanim będziemy mieć szansę na zebranie chociaż miseczki słodkich przysmaków.

Do największych amatorów owoców należą m.in.:

  • szpaki,
  • kwiczoły,
  • paszkoty,
  • sójki,
  • kosy.

Jak chronić owoce przed ptakami?

Siatka – to prawdopodobnie najbardziej popularna metoda, zwłaszcza w przypadku czereśni. To częsty widok latem w wielu ogrodach. To skuteczna ochrona i tak naprawdę nie trzeba kupować jej w sklepie, za siatkę na ptaki może posłużyć również stara firanka. Taka siatka nadaje się nie tylko na czereśnie, ale również na mniejsze krzaki, np. z borówką, czy malinami.

Ważne jest jednak to, aby nasza siatka, bez względu na to, czy jest starą firanką, czy kupna, powinna mieć jak najmniejsze „oczka”, w które ptaki się nie zaplączą. Siatkę można ułożyć bezpośrednio na roślinie, w przypadku krzewów, można posłużyć się palikami, na których rozłożymy materiał i stworzymy baldachim nad owocami. Im bardziej naciągnięta i zabezpieczona siatka, tym mniejsze ryzyko, że ptaki w niej utkną.

Klosze – to najlepsze rozwiązanie dla małych krzaczków, np. truskawek, czy poziomek, bo klosz ustawiamy bezpośrednio na poszczególnej roślinie. Można zrobić klosz z połączonych ze sobą drucików, dzięki czemu powietrze będzie swobodnie docierało do rośliny, jako klosza można też użyć plastikowych butelek, jeśli mamy takie w domu. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ szklane i plastikowe klosze podnoszą temperaturę i wilgotność wewnątrz, przez co możemy naszym owocom zaszkodzić bez udziału ptaków.

Klatki zbożowe – są mniej poręczne i cięższe do zainstalowania niż klasyczna siatka, ale świetnie się sprawdzą w przypadku większych krzaczków, czy też krzewów, bez ograniczania dostępu powietrza. Takie klatki można oczywiście kupić lub zrobić samodzielnie. Można je zrobić np. z siatki ogrodowej i ustawić nad rośliną w takiej odległości, aby ptak nie miał szansy dosięgnąć do słodkiego łupu.

Płyty CD – jeśli masz w domu kolekcję starych płyt CD, których już nie słuchasz i nie bardzo wiesz, co z nimi zrobić, wykorzystaj je do ochrony owoców. Takie płyty, ale również inne odblaskowe elementy zawieszamy na drzewach, np. czereśni i wiśni. Odstraszą one ptasich złodziei, m.in. szpaki i wróble. Można też na odblaskowym elemencie namalować dużą głowę drapieżnego ptaka. Nie jest to najbardziej skuteczna metoda, ale powinna pomóc na krótki czas.

Zapewnij inne przysmaki – jednym ze sposobów na żarłoczne ptaki jest przechytrzenie ich, oferując inne jedzenie. W tym celu warto zainstalować karmniki, w których zawsze znajdzie się świeże ptasie pożywienie, co powinno odwrócić uwagę od nęcących owoców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro