Takie jest najlepsze sąsiedztwo dla borówki w ogrodzie. Posadź te rośliny obok siebie, a będą pomagać sobie we wzroście

Justyna Madan
Justyna Madan
Borówka jest łatwa w uprawie i nie ma wielu wymagań. Wzmocnimy ją dodatkowo, sadząc obok przyjazne rośliny.
Borówka jest łatwa w uprawie i nie ma wielu wymagań. Wzmocnimy ją dodatkowo, sadząc obok przyjazne rośliny. pixabay.com
Jeśli dobrze zajmiemy się borówką, już jeden krzaczek może nam dać bardzo dużo owoców. Aby dbać o tę roślinę, warto zapewnić jej odpowiednie sąsiedztwo. Borówka dobrze reaguje na wiele roślin towarzyszących, a im więcej słodkich borówek, tym lepiej dla nas. Jakie rośliny sadzić, a jakie nie są odpowiednim towarzystwem dla borówki?

Spis treści

Łączenie borówki w roślinami towarzyszącymi nie jest skomplikowane, ale na pewno satysfakcjonujące. Nie tylko wzajemnie stymulują silniejszy wzrost, ale również odstraszają szkodniki, dzięki czemu nie tylko borówki mamy więcej.

Znalezienie odpowiedniego towarzystwa dla borówki oznacza znalezienie roślin, które dobrze rosną w podobnych warunkach. Zanim jednak przejdziemy do towarzystwa, poświęćmy chwilę uwagi temu, jakie warunki są dla borówki odpowiednie?

Idealne warunki do hodowli borówki w ogrodzie

Podstawą jest to, że borówka potrzebuje kwaśnej gleby, najlepsze pH to 4,5 do 5,5. Jeśli w Twoim ogrodzie z powodzeniem rosną np. rododendrony, borówka też będzie się tutaj czuła świetnie. Sadzimy je w pełnym słońcu, ale jednocześnie potrzebują ochrony przed wiatrem. Trochę cienia nie zaszkodzi, ale im więcej cienia, tym gorzej dla naszych zbiorów.

Aby w domowy sposób sprawdzić kwasowość gleby wystarczy nam do tego soda oczyszczona i biały ocet. Wystarczy dodać odrobinę obu, do próbek gleby (odrobina gleby zalana wodą). Kwaśna będzie się pienić w kontakcie z sodą. Syczenie octu oznacza, że mamy glebę zasadową. Próbki ziemi najlepiej pobierać z co najmniej 20 cm, nie z samego wierzchu.

Jeśli gleba jest nieodpowiednia, a nadal chcesz hodować borówkę, możesz pomyśleć o donicach z odpowiednim podłożem, które kupisz w sklepie ogrodniczym. Możemy też samodzielnie zakwasić ziemię, posypując ją siarczanem amonu wokół sadzonek. Przed posadzeniem możemy wkopać w ziemię igły sosnowe, liście grabione w zeszłym sezonie, przekompostowaną korę drzew iglastych. Unikaj przegniłego obornika, który dla borówki jest zbyt zasadowy.

Poza słońcem borówka lubi wilgoć, dlatego nie powinniśmy doprowadzać do wysychania ziemi, zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania. Ptaki też kochają borówkę, dlatego warto zastanowić się nad siatką ochronną.

Borówki są proste w uprawie. Należy je obficie podlewać. Jak sadzić? Wykopujemy dziurę głębszą niż doniczka i 3 razy szerszą, wyjmujemy sadzonkę ze sklepowej doniczki, wyciągamy korzenie jeśli są zbite. Ustawiamy krzaczek w wykopanej dziurze, zasypujemy ziemią wokół korzeni, utwardzamy i dobrze podlewamy. Na wierzchu rozkładamy warstwę ściółki, pozostawiając przestrzeń wokół łodygi. Borówkę sadzimy w odległości ok. 1,5 metra od siebie.

Te rośliny są najlepszym towarzystwem dla borówki

Borówki w gruncie zwykle nie wymagają regularnego nawożenia – wystarczy raz w roku zastosować ściółkę i późną zimą nawóz. Rośliny w pojemnikach należy zasilać raz w miesiącu płynnym nawozem.

Wśród roślin, które są najlepszym towarzystwem dla borówki znajdują się:

  • truskawki,
  • bazylia,
  • koper,
  • tymianek,
  • szałwia.

Co jeszcze? Posadź te rośliny obok borówki dla obopólnych korzyści

Tych roślin nie sadź w pobliżu borówki

Nie wszystkie rośliny się wzajemnie lubią, jedną z przyczyn jest to, że potrzebny jest im inny rodzaj gleby, a posadzone obok, mogą sobie wzajemnie zaszkodzić.

Pomidory – mogą zahamować wzrost borówki i zmniejszyć plon, dlatego te rośliny najlepiej jest sadzić z dala od siebie. Pomidory wolą glebę zasadową. To samo dotyczy papryki i ziemniaków.

Buraki – posadzone obok będą wzajemnie hamować swój wzrost. Buraki mogą zaszkodzić borówce nawet jeśli dojrzeją dużo wcześniej niż jagody.

Borówka słabnie też przy jabłoni, wysokich drzewach i krzewach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera